www.humanisti.sk
www.billa.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @369
Počítadlo


Spam poison

Ako na nablýskané okná? Postačiť môže i doma vyrobený čistič

K jari neodmysliteľne patrí i umývanie okien

Spotrebiteľská organizácia dTest preto zisťovala účinnosť u 24 okenných čističov. Okrem priemyslovo vyrábaných výrobkov nechala testovaním prejsť i tri podomácky vyrobené. Vyplatí sa prípravky na okná kupovať, alebo si pohodlne vystačíte s čističmi vlastnoručne pripravenými z bežne dostupných ingrediencií?

Umývanie okna

© Alexander Raths – Adobe Stock

V pestrej zostave testovaných výrobkov boli zastúpené tie najbežnejšie predávané v rozprašovačoch cez koncentrované zmesi určené k strojovému čisteniu až k spomenutým doma vyrobeným.

„V laboratóriu sme skúmali, nakoľko si detergenty dokážu poradiť so zaschnutou nečistotou a či zabránia prichyteniu kvapiek vody na skle. Sledovali sme tiež, či po ich použití nezostávajú na povrchu škvrny, a nedochádza tak k zníženiu jeho lesku. Bez povšimnutia neostali ani etikety, na ktorých sme pátrali po nezávislých certifikátoch a prítomnosti alergénových látok alebo halogénovaných zlúčenín. Na záver sme vyskúšali, ako ľahko ide fľašu (nádobku) uchopiť a či sa s ňou dobre manipuluje,“ opisuje priebeh testu šéfredaktorka časopisu dTest Hana Hoffmannová.

Do celkového hodnotenia sa najviac premietla skúška umývacej účinnosti. Tá prebiehala na okenných tabuliach zašpinených zmesou z tuku na praženie, slnečnicového i minerálneho oleja a prachu s prímesou čiernych sadzí. Po zaschnutí tejto zmesi sa na každú tabuľu aplikovalo rovnaké množstvo výrobku a potom sme sklo umiestnili do automatického čistiaceho zariadenia, ktoré povrch utieralo hubkou s vrstvou netkanej textílie. Účinnosť prípravkov nakoniec vizuálne hodnotila pätica zamestnancov laboratória pomocou desaťbodovej stupnice.

„Väčšina čističov zvládla umývanie dobre alebo aspoň uspokojivo. Jedným z prípravkov, ktorý si odniesol najvyššiu známku, bol domáci mix vyrobený z pol litra vody a 50 ml technického liehu. Najmenší počet bodov nazbieral čistič okien legendárnej českej značky Iron, ktorý od hodnotiteľov v laboratóriu obdržal v priemere len 2,2 bodov z 10,“ uvádza Hoffmannová.

Ďalšia časť testu sa zamerala na prichytenie kvapiek vody na skle. Počas testu sme simulovali dážď a sledovali, či má použitie detergentu vplyv na množstvo kvapiek či zaschnutých stôp po vode. Vizuálne hodnotenie prebiehalo po uplynutí 10 minút a dvoch hodinách. V prvej fáze vyhodnocovania sa zisťovalo, koľko kvapiek na skle ostalo – čím viac kvapiek, tým menej bodov si prípravok odniesol. Po dvoch hodinách potom hodnotitelia pátrali po viditeľných stopách od zaschnutej vody.

Zatiaľ čo po 10 minútach odišla početná skupina čističov s veľmi dobrým alebo dobrým hodnotením, situácia po dvoch hodinách bola diametrálne odlišná. Po dlhšom časovom úseku bola totiž prevážna väčšina výrobkov hodnotená len dostatočne či nedostatočne. Najmenej bodov nazbieral za prítomnosť veľkého množstva kvapiek a stôp po tečúcej vode Čistič skla dm/Denkmit. S nedostatočnou ho potom nasledovali ešte domáce mixy s prímesou technického liehu i kvasného liehového octu a prípravok W5 Čistič skiel Classic z obchodu Lidl. Tieto prípravky si odniesli rovnako biedne hodnotenie po 10 minútach i dvoch hodinách.

Etikety čističov často lákajú na obrázky s blyštiacimi sa oknami. Laboratórium preto zisťovala, ako je to s efektom lesku v skutočnosti. Prostriedky sa najskôr aplikovali na sklo a potom sa rozotreli pomocou automatického čistiaceho zariadenia. Po dvoch hodinách vysychania prišlo na rad meranie leskomerom. Ide o zariadenie, ktoré funguje na jednoduchom princípe odrazu svetla. To prebiehalo ako pred nanesením prípravku, tak i po ňom. Čím viac svetla sa odrazilo, tým lepšie.

„Je potrebné povedať, že tento typ prípravkov lesk zvýšiť nedokáže. K tomu by čističe museli obsahovať špeciálne polymery. Vysoké známky sme tak rozdávali v prípade, kedy sa po ošetrení detergentom lesk zrkadla významne neznížil,“ vysvetľuje Hoffmannová.

Väčšina testovaných výrobkov zvládla skúškou prejsť takzvane bez straty kytičky. Nedostatočne dTest ohodnotil dva prípravky, a to teta/Q-Power na okná a sklá a Jelen na sklá a zrkadlá. Po použití týchto detergentov totiž došlo k výraznému znížení lesku zrkadiel oproti pôvodnému stavu pred nanesením prípravku.

Tip dTestu: Ako si vyrobiť vlastný čistič okien?

  • 500 ml vody, 50 ml technického liehu
  • 250 ml vody, 250 ml etanolu, 15 ml jablčného vinného octu (5% kyselina)
  • 500 ml vody, 2 kvapky prostriedku na riad, 30 ml kvasného liehového octu

Vysvetlivka: detergent – prostriedok používaný na čistenie a pranie obsahujúci okrem tenzidov rôzne prísady (farbivá, bieliace prostriedky a podobne); syntetický prací prostriedok; prípravok, látka s výraznou čistiacou a pracou schopnosťou (napr. saponáty).

Publikované v časopise 3/2020.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

dTestdTest
dTest, o.p.s. je najväčšou českou spotrebiteľskou organizáciou, ktorá v ČR pôsobí už od roku 1992. Je vydavateľom spotrebiteľského časopisu dTest, na ktorého stránkach sú publikované výsledky nezávislých a objektívnych testov výrobkov, varovania pred nebezpečnými a zdravotne nevyhovujúcimi výrobkami, informácie o spotrebiteľských právach a poradenstvo, ako tie práva účinne uplatňovať. dTest je súčasťou medzinárodnej organizácie International Consumer Research and Testing (ICRT) a európskej spotrebiteľskej organizácie BEUC.
Poradenská linka časopisu dTest – 299 149 009 (ČR) – je v prevádzke každý pracovný deň od 9. do 17. hodiny a spotrebitelia na nej môžu konzultovať s právnymi poradcami časopisu dTest najrôznejšie spotrebiteľské problémy, a to za cenu bežnej tarify volania (sadzobníka poplatkov v ČR). Od spustenia v roku 2010 túto možnosť využili už desiatky tisícov spotrebiteľov a poradenská linka časopisu dTest sa tak stala prvou a najvyhľadávanejšou cestou k riešeniam problémov, s ktorými sa zákazníci na trhu stretávajú.
Čerpané z: www.dtest.sk

dTest, 17. 03. 2020 | Prečítané: 228 | Rubrika: Veda a spoločnosť

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Anketa
Súhlasíte s finančnou odlukou cirkví od štátu?

Rozhodne áno (717 hl.)
 
Viac áno, ako nie (184 hl.)
 
Viac nie, ako áno (173 hl.)
 
Rozhodne nie (183 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 1257
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Čítam
29-09-20 * 15:22
 Re: Pokrytectvo
27-09-20 * 11:12
 Re: "Sväté" médiá.
24-09-20 * 17:07
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore