www.humanisti.sk
www.billa.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @325
Počítadlo


Spam poison

Negatíva zábavnej pyrotechniky – hluk, škodliviny, odpad

Silvestrovské oslavy a vítanie Nového roku si mnohí nevedia predstaviť bez ohňostrojov a zábavnej pyrotechniky

Ľudia ale často zabúdajú, že používanie pyrotechniky so sebou okrem niekoľkých minút zábavy nesie i závažné zdravotné riziká a nepriaznivé dopady na životné prostredie. Spotrebiteľská organizácia dTest preto upozorňuje na negatíva používania pyrotechniky.

Ohňostroj

S výbuchmi petárd či delobuchov sa zvlášť vo väčších mestách môžeme stretnúť už od Mikuláša (6. 12.). Niektoré mestá i menšie obce už preto prikročili k zavedeniu miestnej vyhlášky, ktorá používanie zábavnej pyrotechniky významne obmedzuje. Viacero ďalších miest o takom opatrení uvažuje.

Hlukom spôsobeným zábavnou pyrotechnikou trpí okrem ľudí ako domáce, tak i hospodárske a voľne žijúce zvieratá. Sila zvuku niektorých petárd môže dosahovať až 120 decibelov, čo je porovnateľné s hlukom štartujúceho lietadla. Prah bolesti spôsobený hlukom je na úrovni 130 dB.

Škodliviny zo zábavnej pyrotechniky, napríklad zlúčeniny kovov, ako sú olovo, hliník alebo cín, unikajú do ovzdušia a negatívne ovplyvňujú jeho kvalitu. So vzduchom sa vo forme malých čiastočiek dostávajú do dýchacích ciest ľudí i zvierat. Napríklad astmatikom hrozí kvôli splodinám v ovzduší v blízkosti ohňostrojov astmatický záchvat. Pri spaľovaní pyrotechniky sa môže uvoľňovať tiež prízemní ozón, ktorý je pre ľudský organizmus jedovatý. Záblesky z ohňostrojov zasa môžu veľmi uškodiť epileptikom, u ktorých môžu vyvolať epileptický záchvat.

Odpad zo zábavnej pyrotechniky zaťažuje mestá i prírodu. Zvlášť po silvestrovských oslavách sú lúky, polia i ulice kdekade doslova posiate použitými delobuchmi, prskavkami a petardami. Niektoré z nich ešte nemusia byť úplne vyhorené, takže môžu byť nebezpečné pre deti a zvieratá.

Kúpu a používanie pyrotechniky považuje z vyššie uvedených dôvodov dTest za nepotrebné a zbytočné.

„Apelujeme na spotrebiteľov, aby sa v záujme ochrany zdravia a životného prostredia týchto ‚radovánok‘ vzdali. Pokiaľ sa z nejakého dôvodu rozhodnú pyrotechniku použiť, odporúčame im dodržiavať rady, ktoré sme zostavili v spolupráci s odborníkmi,“ hovorí Hana Hoffmannová, šéfredaktorka časopisu dTest.

Tipy, ako bezpečne zaobchádzať so zábavnou pyrotechnikou:

 • Kupujte len pyrotechnické výrobky, ktoré prešli riadnym testovaním bezpečnosti, spĺňajú stanovené technické požiadavky a sú vybavené návodom k použitiu v slovenskom jazyku.
 • Nákup uskutočňujte iba v špecializovaných obchodoch, nikdy nie na trhoviskách. Hrozí tu navlhnutie predávaných výrobkov. Zábavná pyrotechnika je vyrábaná z papiera, ktorý vplyvom vlhkosti stráca svoju pevnosť a pri odstrele môže dôjsť k roztrhnutiu a rozptýleniu horiacich častí do nepredvídateľných smerov.
 • Zakúpené pyrotechnické výrobky ukladajte mimo dosah detí.
 • Nekonzumujte pred manipuláciou s pyrotechnickými výrobkami alkohol ani iné drogy – prudko tým rastie riziko nehody.
 • Čítajte a dodržujte návod k použitiu.
 • Neskúšajte účinky výbuchu pyrotechnických výrobkov na okolie. Používajte ich len tak, ako to stanovil výrobca.
 • Niektoré výrobky zábavnej pyrotechniky je pred odpálením potrebné riadne zaistiť proti preklopeniu, aby odpaľované časti smerovali nahor do voľného priestoru.
 • Odpaľujte pyrotechniku len na otvorenom priestranstve, v bezpečnej vzdialenosti od ľudí, zvierat, obydlí, automobilov a iných predmetov, ktoré by mohli byť použitím pyrotechniky ohrozené.
 • Pamätajte, že pyrotechnické výbušniny (zmesi horľavín, oxidačných látok, spojív a ďalších látok) obsiahnutých v pyrotechnických výrobkoch môžu mať pri horení teplotu až niekoľko tisíc stupňov Celzia.
 • Kinetická energia niektorých vystreľovaných pyrotechnických výrobkov (najmä tzv. guľových zápalných bômb) je postačujúca k usmrteniu človeka či zvieraťa.
 • Po aktivácii pyrotechnického výrobku ustúpte do dostatočnej vzdialenosti. Pamätajte, že môže dôjsť k zlyhaniu výbušniny a následnému výbuchu výrobku na zemi.
 • Pri zlyhaní odstrelu vždy vyčkajte minimálne 10 minút (alebo podľa návodu i dlhšie), než začnete s pyrotechnickým výrobkom opäť manipulovať.
 • Nefunkčnú zábavnú pyrotechniku zlikvidujte v súlade s návodom k použitiu.
 • Zaobchádzajte s pyrotechnickými výrobkami ako so zbraňami. Pamätajte, že tieto výrobky môžu spôsobiť devastačné poranenia s trvalými následkami alebo aj smrť. Ľahkovážnym zaobchádzaním s pyrotechnikou môžete zmeniť celý zvyšok života sebe a takisto ďalším ľuďom kvôli niekoľkým sekundám zábavy.
 • Pri použití pyrotechnických výrobkov buďte ohľaduplní k ostatným. Zvážte, či sa v bližšom priestore nenachádzajú budovy ako nemocnice, prípadne či nie ste na miestach, kde budete plašiť zver alebo domáce zvieratá.

Ktoré pyrotechnické výrobky sú najnebezpečnejšie? Aké zranenia sú najčastejšie? Podrobný článok o pyrotechnike vrátane rozhovoru s odborníkom nájdete v článku Pyrotechnika viac škodí, než zabáva.

Foto: © DeltaWorks – Pixabay

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

dTestdTest
dTest, o.p.s. je najväčšou českou spotrebiteľskou organizáciou, ktorá v ČR pôsobí už od roku 1992. Je vydavateľom spotrebiteľského časopisu dTest, na ktorého stránkach sú publikované výsledky nezávislých a objektívnych testov výrobkov, varovania pred nebezpečnými a zdravotne nevyhovujúcimi výrobkami, informácie o spotrebiteľských právach a poradenstvo, ako tie práva účinne uplatňovať. dTest je súčasťou medzinárodnej organizácie International Consumer Research and Testing (ICRT) a európskej spotrebiteľskej organizácie BEUC.
Poradenská linka časopisu dTest – 299 149 009 (ČR) – je v prevádzke každý pracovný deň od 9. do 17. hodiny a spotrebitelia na nej môžu konzultovať s právnymi poradcami časopisu dTest najrôznejšie spotrebiteľské problémy, a to za cenu bežnej tarify volania (sadzobníka poplatkov v ČR). Od spustenia v roku 2010 túto možnosť využili už desiatky tisícov spotrebiteľov a poradenská linka časopisu dTest sa tak stala prvou a najvyhľadávanejšou cestou k riešeniam problémov, s ktorými sa zákazníci na trhu stretávajú.
Čerpané z: www.dtest.sk

dTest, 31. 12. 2019 | Prečítané: 235 | Rubrika: Veda a spoločnosť

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Anketa
Súhlasíte s finančnou odlukou cirkví od štátu?

Rozhodne áno (717 hl.)
 
Viac áno, ako nie (184 hl.)
 
Viac nie, ako áno (173 hl.)
 
Rozhodne nie (183 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 1257
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Čítam
29-09-20 * 15:22
 Re: Pokrytectvo
27-09-20 * 11:12
 Re: "Sväté" médiá.
24-09-20 * 17:07
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore