www.humanisti.sk
www.billa.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @365
Počítadlo


Spam poison

Ako ochrániť svoje auto pred zlodejmi

Okrem bezpečnostných zariadení možno ochrániť vozidlo tiež poistením

V roku 2018 bolo podľa polície odcudzených niečo málo cez tri tisíce vozidiel. Oproti predošlému roku je to síce o päťsto menej a oproti roku 2016 ide dokonca o pokles takmer dvojtisícový, ale stále ide o rozšírenú trestnú činnosť. Priemerne bolo za rok 2018 ukradnutých osem áut denne, teda jedno auto každé tri hodiny a celková škoda sa vyšplhala na pol miliardy českých korún. Akými spôsobmi môžete svoje auto zabezpečiť?

Zo štatistík vyplýva, že k najviac krádežiam dochádza v Prahe, Stredočeskom a Libereckom kraji. Veľmi rizikové sú potom samozrejme i ďalšie veľké mestá, ako je Brno alebo Ostrava.

„Pozor by ste si mali dávať najmä na veľkých parkoviskách pri supermarketoch, hoteloch, v rekreačných oblastiach alebo naopak na odľahlých miestach. Najčastejšie sa kradnú autá, ktoré sú u nás najviac v prevádzke. Záujem zlodejov sa presúva od lacných áut používaných na náhradné diely k drahším vozidlám, ktoré sa potom znovu predávajú,“ uvádza Eduarda Hekšová, riaditeľka spotrebiteľskej organizácie dTest.

Mnoho nových automobilov už väčšinou štandardne obsahuje zabezpečenia, ako je imobilizér, centrálne kódové zaistenie zámky, takzvané pieskovanie skiel alebo i základný autoalarm. Zlodeji sú však rafinovaní a základné zabezpečenie dokážu obísť. Je preto vhodné svoje auto vybaviť ešte ďalším mechanickým alebo elektronickým zabezpečovacím systémom.

K známym bezpečnostným zariadeniam patrí mechanické zaistenie volantu alebo pedálov. Ich výhodou je najmä nízka obstarávacia cena a tiež odradenie príležitostného zlodeja, ktorý si ako svoj cieľ vyberie radšej vedľajšie auto. Nevýhodou však je nekomfortná manipulácia pri odomykaní a zamykaní a nízka účinnosť pri ochrane vozidla.

Oproti tomu zámka riadiacej páky je pri odomykaní a zamykaní omnoho pohodlnejšia, prípadného zlodeja môže odradzovať rovnako a navyše môžete dostať zľavu pri poistení. Obstarávacia cena je však už vyššia a je potrebné počítať s tým, že dané auto možno i napriek tomu, že máte toto zabezpečenie, odtiahnuť a zámku demontovať neskôr v dielni.

„Pokiaľ sa rozhodnete investovať do autoalarmu, počítajte s nevýhodami, ako je vyššia cena, ktorá sa pohybuje rádovo v tisícoch, a riziko planých poplachov, kedy sa autoalarm môže samovoľne spustiť napríklad pri búrke. Naopak výhodou je fakt, že autoalarm chráni nielen automobil samotný, ale zároveň i majetok uložený v ňom. To sa vyplatí najmä z toho dôvodu, že krádež vecí z auta bola v roku 2018 štyrikrát častejšia než krádež auta samotného,“ upozorňuje Hekšová.

Ako spôsob ochrany vozidla možno zvoliť i satelitné zabezpečenie, pri ktorom je vhodné vybrať systém napojený na pult centralizovanej ochrany. I v tomto prípade poisťovne zohľadnia zabezpečenie pri určovaní výšky poistného. Niektoré tieto systémy je však možné ľahko elektronicky odblokovať a je nutné počítať s vyššou cenou. Ideálne je samozrejme kombinácia viacerých bezpečnostných zariadení, čím sa riziko odcudzenia zníži na minimum.

Okrem bezpečnostných zariadení možno ochrániť vozidlo tiež poistením, čo síce nezabráni ukradnutiu auta, ale aspoň vám poisťovňa škodu preplatí. K povinnému ručeniu i havarijnému poisteniu je možné zakúpiť rozširujúcu službu – poistenie odcudzenia vozidla či vecí vo vozidle. Ponúk nájdete viacero, preto je vhodné využiť napríklad aj internetové porovnávacie stránky a vybrať si tú najvýhodnejšiu.

„Pri dojednávaní poistenia ale dávajte pozor na zmluvné podmienky, pretože každé poistenie obsahuje výluky, teda situácie, na ktoré sa nevzťahuje. Zaujímajte sa preto tiež o to, aké veci môžete v aute nechať a ako musia byť zaistené, aby ste o peniaze z poistky neprišli,“ odporúča Eduarda Hekšová.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

dTestdTest
dTest, o.p.s. je najväčšou českou spotrebiteľskou organizáciou, ktorá v ČR pôsobí už od roku 1992. Je vydavateľom spotrebiteľského časopisu dTest, na ktorého stránkach sú publikované výsledky nezávislých a objektívnych testov výrobkov, varovania pred nebezpečnými a zdravotne nevyhovujúcimi výrobkami, informácie o spotrebiteľských právach a poradenstvo, ako tie práva účinne uplatňovať. dTest je súčasťou medzinárodnej organizácie International Consumer Research and Testing (ICRT) a európskej spotrebiteľskej organizácie BEUC.
Poradenská linka časopisu dTest – 299 149 009 (ČR) – je v prevádzke každý pracovný deň od 9. do 17. hodiny a spotrebitelia na nej môžu konzultovať s právnymi poradcami časopisu dTest najrôznejšie spotrebiteľské problémy, a to za cenu bežnej tarify volania (sadzobníka poplatkov v ČR). Od spustenia v roku 2010 túto možnosť využili už desiatky tisícov spotrebiteľov a poradenská linka časopisu dTest sa tak stala prvou a najvyhľadávanejšou cestou k riešeniam problémov, s ktorými sa zákazníci na trhu stretávajú.
Čerpané z: www.dtest.sk

Súvisiace články:
Negatíva zábavnej pyrotechniky – hluk, škodliviny, odpad (31.12.2019)
Čierne porciované čaje – povzbudia, neuškodia, neoslnia (25.09.2019)
Test akrylamidu v detských sušienkach (10.09.2019)
Detské fixky: Každé tretie prepadli kvôli nežiaducim látkam (22.08.2019)
Svetlé ležiaky – bez plesní a pesticídov (08.08.2019)
Sirupy a koncentráty – ovocie v menšine (25.07.2019)
Varovanie pred nebezpečnými detskými cyklovozíkmi (16.07.2019)
Izotonické nápoje – minerály či ióny, alebo skôr cukor a chémia? (30.06.2019)
Test detských opaľovacích prípravkov 2019 (15.06.2019)
V súťaži Spotreba pre život zvíťazili študenti z Prahy 5 a Ledča nad Sázavou (11.06.2019)
Dajte si pozor pri online nákupe vstupeniek na festivaly (08.06.2019)
Dovolenka so psom alebo bez neho? (04.06.2019)
Detské ryžové krekry – chrumkanie bez starostí (14.05.2019)
Salámy Vysočina – pätina v nezávislom teste prepadla (09.05.2019)
Zjesť alebo vyhodiť potraviny, ktoré sú po záruke? (13.04.2019)
Vitamínové prípravky: čím viac, tým lepšie? (29.01.2019)
Reklamácie zásielok ako študentská súťažná disciplína (23.01.2019)
Naučte sa chrániť svoje osobné údaje hrou (19.01.2019)
Aké sú najčastejšie omyly pri reklamáciách (18.01.2019)
Kuchynské utierky nie sú zárukou dokonalej hygieny (12.01.2019)
Zimná dovolenka v zahraničí sa môže predražiť (09.01.2019)
dTest: Čo najviac pálilo spotrebiteľov v roku 2018? (04.01.2019)

dTest, 27. 08. 2019 | Prečítané: 281 | Rubrika: Veda a spoločnosť

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Anketa
Súhlasíte s finančnou odlukou cirkví od štátu?

Rozhodne áno (717 hl.)
 
Viac áno, ako nie (184 hl.)
 
Viac nie, ako áno (173 hl.)
 
Rozhodne nie (183 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 1257
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Čítam
29-09-20 * 15:22
 Re: Pokrytectvo
27-09-20 * 11:12
 Re: "Sväté" médiá.
24-09-20 * 17:07
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore