www.humanisti.sk
www.billa.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @314
Počítadlo


Spam poison

Varovanie pred nebezpečnými detskými cyklovozíkmi

Cyklovozík pre deti môže byť skvelým spoločníkom na cestách

Cyklovozík (© Sasenki – Fotolia.com)

Po kliknutí na fotografiu sa v novom okne zobrazí v lepšom rozlíšení o rozmeroch 760 × 400 bodov. Zdroj: © Sasenki – Fotolia.com.

Prevážanie malého dieťaťa v prívesnom vozíku za bicyklom by mala byť jedna z najbezpečnejších variánt, ako ho brať na cyklotúru. Aká je realita? Spotrebiteľská organizácia dTest otestovala 11 modelov cyklovozíkov, päť z nich v teste prepadlo. Nedostatky sa týkali praktických skúšok v teréne, zložitého zostavovania, nepohodlia (ergonómie), bezpečnostných rizík a obsahu nežiaducich chemikálií.

Prívesné vozíky za bicyklom sa v Česku začali hojne používať až v tomto tisícročí. V ostatných rokoch sú populárne, a na chodníkoch i cestách je ich pomerne často vidieť.

Okrem jazdných vlastností a komfortu dieťaťa hodnotil nezávislý test i to, ako dobre sa vozíky obsluhujú. Cyklisticky založených rodičov bude určite zaujímať, ako výrobcovia pristupujú k otázke bezpečnosti prepravovaných detí.

„Dúfali sme, že na bezpečnosť si výrobcovia dajú pozor, výsledky testu nás však vyviedli z omylu. V troch prípadoch sa nízka predajná cena – t. j. do ôsmich tisíc českých korún (približne 312 €) – premietla do nekvalitného a lacného prevedenia. Pri modeli Froggy BTC 07 došlo k škandálnemu zlyhaniu bezpečnostných pásov; pri prudšom brzdení sa úplne utrhli (uvoľnili). Dieťa by tak vo vnútri vozíka bolo prakticky nechránené. Z toho dôvodu pred kúpou vozíka Froggy dôrazne varujeme,“ konštatuje Hana Hoffmannová, šéfredaktorka spotrebiteľského časopisu dTest.

Podľa informácií zahraničných spotrebiteľských organizácií sa výrobca rozhodol vozík Froggy stiahnuť z predaja, ani na českých e-shopech by sa už nemal predávať.

O niečo málo lepšie než Froggy dopadli pri skúškach bezpečnosti vozíky Prophete 2928 a Point Helmig Blue Bird. Najväčším negatívom oboch bol príliš malý priestor pre hlavu dieťaťa. Žiadny rodič si určite nechce ani predstaviť, aké nebezpečenstvo so sebou nesie prevrátenie cyklovozíka. V extrémnom prípade by u týchto vozíkov mohlo dôjsť k úrazu hlavy dieťaťa pri kontakte so zemou.

Časti vozíkov, ktoré môžu prísť do styku s kožou alebo sliznicami dieťaťa, boli testované na prítomnosť toxických chemických látok. Chemické rozbory poťahov vozíkov odhalili nežiaduce látky pri štyroch vozíkov. V prípade vozíka Froggy laboratórium odhalila vysoký obsah naftalénu. Podobne, len o niečo menej hrozivo, na tom bol vozík Prophete. Kvôli nadmernému obsahu spomaľovačov horenia získali nedostatočné hodnotenie tiež obe testované modely Qeridoo Kidgoo.

Zlé hodnotenie obsahu nežiaducich látok nemusí nutne znamenať, že by daný vozík predstavoval pre dieťa bezprostredné zdravotné riziko. Aj tak sú nežiaduce látky dôvodom, prečo dTest všetkých hriešnikov nechal prepadnúť.

„Je možné namietať, že ide o príliš prísny krok – deti predsa zvyčajne vozíky neolizujú. Lenže podľa nás je akýkoľvek obsah potenciálne alebo preukázateľne škodlivých látok nežiaduci najmä pri výrobkoch určených pre deti. Účinky rôznych nežiaducich látok, ktorým je organizmus denne vystavovaný, sa sčítavajú a môžu viesť k zdravotným komplikáciám,“ hovorí Hana Hoffmannová.

Od akého veku je možné naložiť dieťa do vozíka? Niektorí výrobcovia a predajcovia tvrdia, že detské vozíky poslúžia i pre tie najmenšie deti a novorodencov, pretože niektoré modely umožňujú inštaláciu autosedačky alebo aspoň tzv. bábätkovníka, teda špeciálnej vložky pre najmenšie deti.

„Experti sú v tomto ohľade skeptickí. Zhodujú sa, že s prevážaním dieťaťa v cyklovozíku je vhodné začať až vo chvíli, keď sa dokáže samo stabilne posadiť – teda najskôr od jedného roku,“ poznamenáva Hana Hoffmannová.

A dodáva:

„Deti, ktoré už samy sedia, je bezpečnejšie prevážať v cyklovozíku než v cyklosedačke. Keď cyklista spadne z bicykla a má za sebou dieťa vo vozíku, nie je detské zdravie ohrozené natoľko ako v cyklosedačke.“

Prehľad testovaných cyklovozíkov nájdete v článku Detské cyklovozíky. Kompletné výsledky testu prinieslo júlové vydanie časopisu dTest. V článku Bezpečnosť jazdy s cyklovozíkom nájdete tiež názory a rady odborníkov k prívesným vozíkom.

Foto:

Froggy BTC 07Prophete 2928Point Helmig Blue Bird
Qeridoo Kidgoo (1)Qeridoo Kidgoo (2)

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

dTestdTest
dTest, o.p.s. je najväčšou českou spotrebiteľskou organizáciou, ktorá v ČR pôsobí už od roku 1992. Je vydavateľom spotrebiteľského časopisu dTest, na ktorého stránkach sú publikované výsledky nezávislých a objektívnych testov výrobkov, varovania pred nebezpečnými a zdravotne nevyhovujúcimi výrobkami, informácie o spotrebiteľských právach a poradenstvo, ako tie práva účinne uplatňovať. dTest je súčasťou medzinárodnej organizácie International Consumer Research and Testing (ICRT) a európskej spotrebiteľskej organizácie BEUC.
Poradenská linka časopisu dTest – 299 149 009 (ČR) – je v prevádzke každý pracovný deň od 9. do 17. hodiny a spotrebitelia na nej môžu konzultovať s právnymi poradcami časopisu dTest najrôznejšie spotrebiteľské problémy, a to za cenu bežnej tarify volania (sadzobníka poplatkov v ČR). Od spustenia v roku 2010 túto možnosť využili už desiatky tisícov spotrebiteľov a poradenská linka časopisu dTest sa tak stala prvou a najvyhľadávanejšou cestou k riešeniam problémov, s ktorými sa zákazníci na trhu stretávajú.
Čerpané z: www.dtest.sk

Súvisiace články:
Negatíva zábavnej pyrotechniky – hluk, škodliviny, odpad (31.12.2019)
Čierne porciované čaje – povzbudia, neuškodia, neoslnia (25.09.2019)
Test akrylamidu v detských sušienkach (10.09.2019)
Ako ochrániť svoje auto pred zlodejmi (27.08.2019)
Detské fixky: Každé tretie prepadli kvôli nežiaducim látkam (22.08.2019)
Svetlé ležiaky – bez plesní a pesticídov (08.08.2019)
Sirupy a koncentráty – ovocie v menšine (25.07.2019)
Izotonické nápoje – minerály či ióny, alebo skôr cukor a chémia? (30.06.2019)
Test detských opaľovacích prípravkov 2019 (15.06.2019)
V súťaži Spotreba pre život zvíťazili študenti z Prahy 5 a Ledča nad Sázavou (11.06.2019)
Dajte si pozor pri online nákupe vstupeniek na festivaly (08.06.2019)
Dovolenka so psom alebo bez neho? (04.06.2019)
Detské ryžové krekry – chrumkanie bez starostí (14.05.2019)
Salámy Vysočina – pätina v nezávislom teste prepadla (09.05.2019)
Zjesť alebo vyhodiť potraviny, ktoré sú po záruke? (13.04.2019)
Vitamínové prípravky: čím viac, tým lepšie? (29.01.2019)
Reklamácie zásielok ako študentská súťažná disciplína (23.01.2019)
Naučte sa chrániť svoje osobné údaje hrou (19.01.2019)
Aké sú najčastejšie omyly pri reklamáciách (18.01.2019)
Kuchynské utierky nie sú zárukou dokonalej hygieny (12.01.2019)
Zimná dovolenka v zahraničí sa môže predražiť (09.01.2019)
dTest: Čo najviac pálilo spotrebiteľov v roku 2018? (04.01.2019)

dTest, 16. 07. 2019 | Prečítané: 410 | Rubrika: Veda a spoločnosť

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Anketa
Súhlasíte s finančnou odlukou cirkví od štátu?

Rozhodne áno (717 hl.)
 
Viac áno, ako nie (184 hl.)
 
Viac nie, ako áno (173 hl.)
 
Rozhodne nie (183 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 1257
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Čítam
29-09-20 * 15:22
 Re: Pokrytectvo
27-09-20 * 11:12
 Re: "Sväté" médiá.
24-09-20 * 17:07
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore