www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
Quasars Ensemble
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @857
Počítadlo


Spam poison

Izotonické nápoje – minerály či ióny, alebo skôr cukor a chémia?

Prenikajú do regálov bežných supermarketov a často sa „tvária“ nenahraditeľne

Izotonické nápoje

© RAM – Fotolia.com.

Ide o výrobky, ktoré obklopuje aura drinku nevyhnutného ku športovej aktivite a lepším výkonom. V čom spočíva ich prínos? Spotrebiteľský časopis dTest preskúmal ponuku 21 tzv. izotonických nápojov z českých obchodov. Niektoré obsahujú zložky, ktorým by sme sa mali radšej vyhnúť – nielen v športovom, ale i bežnom živote.

„Najprv je potrebné vysvetliť, že po hodine joggingu stačí človeku k doplneniu stratených minerálov zahnať smäd vodou, prípadne sa najesť. Pokiaľ však radi kupujete nápoje, ktoré sú na prvý pohľad upravené na mieru športovcom, je dobré vedieť, aké sú medzi nimi rozdiely, aby ste zbytočne nezaťažili svoje zdravie či peňaženku,“ hovorí na úvod Hana Hoffmannová, šéfredaktorka spotrebiteľského časopisu dTest.

Pre výber správneho športového nápoja je zásadné zvážiť, k čomu vám má vlastne slúžiť, a teda aké zložky nápoja sú pre vás dôležité. Či to je energia zo sacharidov, ktorú potrebujete doplniť kvôli regenerácii, alebo obsah minerálnych látok, najmä sodíka a horčíka, ktoré ste stratili pri potení. Pokiaľ chcete napríklad len doplniť minerálne látky, potom stačí siahnuť po iónovom nápoji bez energie. Niektoré výrobky totiž poskytujú iba minerálne látky v podobe iónov, iné obsahujú tiež cukor, maltodextrín, fruktózu či glukózovo-fruktózový sirup.

Izotonické nápoje majú rovnakú „hustotu“ minerálnych látok ako tekutiny v tele, preto sa vstrebávajú pomalšie. Ľudský pot má však nižšiu osmolaritu než telesné tekutiny, čo znamená, že ióny spolu s potom tak ľahko telo neopúšťajú. Preto pitím izotonických nápojov môžeme do tela dodávať viac iónov, než sa ich v skutočnosti vyplaví a než je to potrebné. Z toho dôvodu sa tento typ nápojov odporúča najmä po intenzívnej fyzickej aktivite ako súčasť regenerácie. Predávajú sa ako v podobe hotového výrobku, ktorý stačí len otvoriť a vypiť, tak i v podobe práškovej zmesi určenej k zaliatiu vodou, rozpustných tabliet alebo sirupov k zriedeniu.

Izotonické nápoje

Niektoré športové limonády však obsahujú i rýdzo nešportové zložky: náhradné sladidlá, syntetické farbivá a konzervačné látky.

„Farba nápoja bezpochyby nemá vplyv na výkonnosť športovca, napriek tomu výrobcovia svoje tovary prifarbujú, a to v niektorých prípadoch problematickými azofarbivami. Tie dodajú výrobku sýty a dlhotrvajúci odtieň, smú sa však v potravinách používať len obmedzene a môžu ovplyvňovať pozornosť a činnosť detí. Obsahujú ich napríklad výrobky Nutrend UniSport Wild Strawberry, Weider FreshUp, či Oshee For Runners,“ uvádza Hana Hoffmannová.

A dodáva:

„Brilantná modrá FCF sa medzi azofarbivá nezaraďuje, aj tak túto látku nesprevádza najlepšia povesť. Navyše je nutnosť jej použitia diskutabilná. Na imidž prostriedku k čisteniu okien vsádzajú napríklad výrobky od Gatorade Cool Blue a Powerade Moubtain Blast.“

Náhradné sladidlá sa používajú k zaisteniu sladkej chuti, bez toho, aby zároveň z nápoja vytvorili zdroj rýchlej energie. Na chuť sladidiel (najčastejšie acesulfámu K a sukralózy) vsadila viac než polovica skúmaných výrobkov. Podobne ako konzervačná potravinárska chémia náhradné sladidlá nikomu akútne neuškodia, ale prispievajú do bohatého mixu chemikálií, ktorému sme počas dňa vystavení. Na konzerváciu sorbanom draselným sa spoľahli sirupy a nápoje Nutrend UniSport Wild Strawberry, Survival Ionix Fair Power, Weider FreshUp, Decathlon/Aptonia Iso Ready to Drink a Oshee For Runners.

„Nevyspytateľnosť koktailového efektu pripomíname zakaždým, keď narazíme na látky, ktoré výrobok nemusí obsahovať. Počas dňa vystavujeme svoje telo zmesi chemických vplyvov, o ktorých nemáme ani tušenie. Preto je lepšie sa tým, o ktorých vieme, radšej vyhnúť,“ uzatvára Hoffmannová.

Publikované v časopise dTest 6/2019.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

dTestdTest
dTest, o.p.s. je najväčšou českou spotrebiteľskou organizáciou, ktorá v ČR pôsobí už od roku 1992. Je vydavateľom spotrebiteľského časopisu dTest, na ktorého stránkach sú publikované výsledky nezávislých a objektívnych testov výrobkov, varovania pred nebezpečnými a zdravotne nevyhovujúcimi výrobkami, informácie o spotrebiteľských právach a poradenstvo, ako tie práva účinne uplatňovať. dTest je súčasťou medzinárodnej organizácie International Consumer Research and Testing (ICRT) a európskej spotrebiteľskej organizácie BEUC.
Poradenská linka časopisu dTest – 299 149 009 (ČR) – je v prevádzke každý pracovný deň od 9. do 17. hodiny a spotrebitelia na nej môžu konzultovať s právnymi poradcami časopisu dTest najrôznejšie spotrebiteľské problémy, a to za cenu bežnej tarify volania (sadzobníka poplatkov v ČR). Od spustenia v roku 2010 túto možnosť využili už desiatky tisícov spotrebiteľov a poradenská linka časopisu dTest sa tak stala prvou a najvyhľadávanejšou cestou k riešeniam problémov, s ktorými sa zákazníci na trhu stretávajú.
Čerpané z: www.dtest.sk

dTest, 30. 06. 2019 | Prečítané: 453 | Rubrika: Veda a spoločnosť

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Anketa
Ktorý vtáčik z týchto fotografií sa vám najviac páči?

Kolibkárik čipčavý (8 hl.)
 
Sýkorka belasá (11 hl.)
 
Stehlík obyčajný (6 hl.)
 
Sokol myšiar (2 hl.)
 
Drozd plavý (0 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 27
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Imperializmus
06-07-20 * 20:27
 Re: Ruskí imperialisti
06-07-20 * 16:18
 Ruskí imperialisti
06-07-20 * 14:36
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore