www.humanisti.sk
www.billa.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @375
Počítadlo


Spam poison

Test detských opaľovacích prípravkov 2019

Podľa odhadov až 80 % všetkého UV žiarenia sme vystavení počas prvých 18 rokov nášho života

Krém na opaľovanie

© Sunny studio – Fotolia.com.

Letné prázdniny sú za dverami a slnečné lúče postupne získavajú na sile. Pri pobyte na slnku by sme mali našu kožu chrániť, čo platí dvojnásobne pre deti, ktoré majú pokožku citlivejšiu ako dospelí. Aký prípravok pre našich najmenších zvoliť a nespáliť sa? Do laboratória sme poslali 14 sprejov špeciálne určených pre deti s ochranným faktorom 50 alebo 50+. Zisťovali sme, či poskytujú takú ochranu, akú avizujú na svojich obaloch. Na väčšinu otestovaných je spoľahnutie, narazili sme však aj na prepadák ako hrom.

Podľa odhadov až 80 % všetkého UV žiarenia sme vystavení počas prvých 18 rokov nášho života. Deti trávia veľa času vonku a majú navyše tenšiu a zraniteľnejšiu pokožku. Pokiaľ dôjde v detstve k poškodeniu kože, znášame to celý život. Najväčší orgán ľudského tela má sloniu pamäť, a tak je potrebné počítať s tým, že si všetky ujmy pamätá a novovzniknuté k nim vždy pripočíta. Môže ísť o reakciu na prvý pohľad viditeľnú (začervenanie, spálenie) aj o dôsledky, ktoré sa prejavia až neskôr v priebehu dospelosti (starnutie kože, vznik vrások, stareckých škvŕn alebo zvýšené riziko rakovinového bujnenia).

Detskú pokožku by sme preto mali chrániť obzvlášť starostlivo − výšku ochrany nám prezradí etiketa prípravku, na ktorej musí byť ochranný slnečný faktor uvedený ako presná cifra (6, 10, 15, 20, 25, 30, 50 alebo 50+) aj slovným hodnotením úrovne ochrany (nízka, stredná, vysoká a veľmi vysoká). Tento údaj opisuje účinnosť opaľovacieho prípravku − konkrétne jeho schopnosť blokovať UVB lúče, ktoré spôsobujú opálenie a pri nadmernej expozícii aj spálenie. Ďalej na etikete nájdeme informácie o ochrane proti UVA žiareniu alebo odolnosť proti vode alebo piesku.

Skúšky sme vykonali tak v laboratóriu, ako aj medzi dobrovoľníkmi. V laboratóriu sme dali zmerať, akú ochranu v skutočnosti prípravky proti obom typom UV žiarenia poskytujú. V prípade UVB sme nameranú hodnotu porovnávali s tou, ktorá je uvedená na etikete. Ochrana proti UVA žiareniu sa na prípravkoch ako cifra neuvádza − pri vyhodnocovaní merania sme preto postupovali v súlade s odporúčaním Európskej komisie. Tá od roku 2006 stanovuje minimálny podiel ochrany proti UVA žiareniu a priamo ho odvodzuje od výšky deklarovaného ochranného slnečného faktora. Väčšina výrobkov prešla touto skúškou bez chyby. Odhalili sme však aj prípravok s niekoľkonásobne nižšou ochranou proti obom typom UV žiarenia, než deklarovali na obale. O tomto fatálnom pochybení sme obratom informovali príslušný kontrolný orgán.

V rámci hodnotenia kozmetických výrobkov je naším dobrým zvykom prizvať si na pomoc bežných používateľov. A nie inak to bolo aj tentoraz. Skupina 30 žien hodnotila pri opaľovacích prípravkoch napríklad to, ako sa rozotierajú a vstrebávajú, alebo či po nich nezostáva pokožka mastná, lepkavá alebo s bielymi škvrnami. Pri subjektívnom hodnotení kozmetických vlastností padali dobré známky a možno povedať, že ženy boli s prípravkami v spreji väčšinou spokojné.

Našej pozornosti neuniklo ani zloženie opaľovacích prípravkov. Preskúmali sme preto zoznam ingrediencií povinne uvádzaných v rámci INCI listu. Najčastejšie sa nachádza na zadnej strane obalu, škatuľky alebo v príbalovom letáku, kde sme pátrali po možných nežiaducich látkach, ako sú endokrinné disruptory alebo alergény. Väčšina prípravkov má v tomto smere zloženie čisté, v piatich prípadoch však dali ženy bodové zrážky, ktoré sa premietli aj do celkového hodnotenia.

V neposlednom rade sme skontrolovali, či sú na etiketách uvedené povinné informácie, značenie a upozornenia, ktoré presne stanovujú európske odporúčania o účinnosti prostriedkov na ochranu proti slnečnému žiareniu z roku 2006 a európske nariadenia č. 1223/2009 o kozmetických prípravkoch. Aj v tomto prípade sme narazili na drobné chyby a nepresné alebo zavádzajúce tvrdenia. Z toho jednoznačne vyplýva, že najlepšie urobíte, keď sa budete pri výbere opaľovacieho prípravku orientovať podľa výsledkov nášho testu.

Publikované v časopise dTest 6/2019.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

dTestdTest
dTest, o.p.s. je najväčšou českou spotrebiteľskou organizáciou, ktorá v ČR pôsobí už od roku 1992. Je vydavateľom spotrebiteľského časopisu dTest, na ktorého stránkach sú publikované výsledky nezávislých a objektívnych testov výrobkov, varovania pred nebezpečnými a zdravotne nevyhovujúcimi výrobkami, informácie o spotrebiteľských právach a poradenstvo, ako tie práva účinne uplatňovať. dTest je súčasťou medzinárodnej organizácie International Consumer Research and Testing (ICRT) a európskej spotrebiteľskej organizácie BEUC.
Poradenská linka časopisu dTest – 299 149 009 (ČR) – je v prevádzke každý pracovný deň od 9. do 17. hodiny a spotrebitelia na nej môžu konzultovať s právnymi poradcami časopisu dTest najrôznejšie spotrebiteľské problémy, a to za cenu bežnej tarify volania (sadzobníka poplatkov v ČR). Od spustenia v roku 2010 túto možnosť využili už desiatky tisícov spotrebiteľov a poradenská linka časopisu dTest sa tak stala prvou a najvyhľadávanejšou cestou k riešeniam problémov, s ktorými sa zákazníci na trhu stretávajú.
Čerpané z: www.dtest.sk

Súvisiace články:
Negatíva zábavnej pyrotechniky – hluk, škodliviny, odpad (31.12.2019)
Čierne porciované čaje – povzbudia, neuškodia, neoslnia (25.09.2019)
Test akrylamidu v detských sušienkach (10.09.2019)
Ako ochrániť svoje auto pred zlodejmi (27.08.2019)
Detské fixky: Každé tretie prepadli kvôli nežiaducim látkam (22.08.2019)
Svetlé ležiaky – bez plesní a pesticídov (08.08.2019)
Sirupy a koncentráty – ovocie v menšine (25.07.2019)
Varovanie pred nebezpečnými detskými cyklovozíkmi (16.07.2019)
Izotonické nápoje – minerály či ióny, alebo skôr cukor a chémia? (30.06.2019)
V súťaži Spotreba pre život zvíťazili študenti z Prahy 5 a Ledča nad Sázavou (11.06.2019)
Dajte si pozor pri online nákupe vstupeniek na festivaly (08.06.2019)
Dovolenka so psom alebo bez neho? (04.06.2019)
Detské ryžové krekry – chrumkanie bez starostí (14.05.2019)
Salámy Vysočina – pätina v nezávislom teste prepadla (09.05.2019)
Zjesť alebo vyhodiť potraviny, ktoré sú po záruke? (13.04.2019)
Vitamínové prípravky: čím viac, tým lepšie? (29.01.2019)
Reklamácie zásielok ako študentská súťažná disciplína (23.01.2019)
Naučte sa chrániť svoje osobné údaje hrou (19.01.2019)
Aké sú najčastejšie omyly pri reklamáciách (18.01.2019)
Kuchynské utierky nie sú zárukou dokonalej hygieny (12.01.2019)
Zimná dovolenka v zahraničí sa môže predražiť (09.01.2019)
dTest: Čo najviac pálilo spotrebiteľov v roku 2018? (04.01.2019)

dTest, 15. 06. 2019 | Prečítané: 327 | Rubrika: Veda a spoločnosť

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Anketa
Súhlasíte s finančnou odlukou cirkví od štátu?

Rozhodne áno (717 hl.)
 
Viac áno, ako nie (184 hl.)
 
Viac nie, ako áno (173 hl.)
 
Rozhodne nie (183 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 1257
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Čítam
29-09-20 * 15:22
 Re: Pokrytectvo
27-09-20 * 11:12
 Re: "Sväté" médiá.
24-09-20 * 17:07
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore