20. apríla 2019 uverejnil diskutujúci s rôznymi prezývkami, známy ako Fotón alebo Kreacionista, tentoraz s otrasnou prezývkou F=G.m1.m2/r^2, v diskusnom fóre DF.sk tému Zoznam 3000 vedcov skeptických voči darwinizmu:. (Sic!) Keď už, napísal by som to takto: Zoznam 3 000 vedcov skeptických voči darvinizmu. V nadpise témy samozrejme bez bodky na konci. Ale počet vedcov som nepočítal, vyjadrujem sa len k spisovnej slovenčine, ku gramatike.
Fotón je aktívny obhajca kreacionizmu. V téme napísal:
„
www.rae.org
Sú medzi nimi aj nositelia Nobelovej ceny. Napríklad Henry Frederick Schaefer, III. PhD. nominovaný na Nobelovu cenu a bol nedávno menovaný tretím najcitovanejším chemikom na svete.“
Fotón tvrdí, že Henry Frederick Schaefer III je nositeľom Nobelovej ceny. Ale hneď ďalej uvádza, že bol nominovaný na Nobelovu cenu. A to je veľmi veľký rozdiel. Kreacionista nenápadne manipuluje s čitateľom, ako keby Schaefer bol naozaj nositeľ Nobelovej ceny. Ako dôkaz pridal na začiatku témy odkaz na stránku www.rae.org, kde sa píše:
“Henry Frederick Schaefer, III PhD Graham Perdue Professor of Chemistry and Director of the Center for Computational Quantum Chemistry at the University of Georgia, Athens. He has been nominated for the Nobel Prize and was recently named the third-most cited chemist in the world.”
Lenže, kto si to overí priamo na stránke The Nobel Prize, ľahko zistí, že kreacionista klame. Žiaden Schaefer sa medzi nositeľmi Nobelovej ceny nenachádza. A to, že bol viackrát nominovaný, je tiež novinárska kačica, ktorá sa nedá nijako overiť. Nie je totiž žiaden hodnoverný dôkaz, že bol viackrát nominovaný. A aj keby bol nominovaný, členovia komisie mali iste dosť dôvodov, aby jeho nomináciu ignorovali. Lenže to sú špekulácie, pretože mená nominovaných komisia neprezrádza najmenej 50 rokov od nominácie. Citujem priamo z Wikipédie o Schaeferovi:
“Controversy
There has been some controversy concerning the designation of Schaefer as a ‘five-time nominee for the Nobel Prize.’[38] The original source of this estimate is a December 23, 1991 cover article from U.S. News & World Report.[39] The names of nominees and other information about the Nobel nomination process cannot be revealed for 50 years following the nomination discussions, so such a designation is purely speculative.[40]”
Citujem ešte zo stránky Nomination and selection of Chemistry Laureates (NobelPrize.org. Nobel Media AB 2019. Thu. 18 Apr 2019):
“Are the nominations made public?
The statutes of the Nobel Foundation restrict disclosure of information about the nominations, whether publicly or privately, for 50 years. The restriction concerns the nominees and nominators, as well as investigations and opinions related to the award of a prize.”
Čiže stanovy Nobelovej nadácie obmedzujú uverejňovanie informácií o nomináciách, či už verejne alebo súkromne, na 50 rokov. Obmedzenie sa týka nominovaných i nominátorov (tých, ktorí navrhujú nominovaných), ako aj skúmania a stanovísk, ktoré sa týkajú udelenia ceny.
Archív:

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.
Ján Parada
laik s celoživotným vzdelávaním
Čerpané z:
vlastný zdroj