www.humanisti.sk
www.billa.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @374
Počítadlo


Spam poison

Vitamínové prípravky: čím viac, tým lepšie?

S nachladnutím, nádchou či virózou sa v zimnom období stretne takmer každý

Mnohí vidia preventívne opatrenie vo vitamínoch a siahajú buď po ovocí, alebo po voľne predajných vitamínových prípravkoch. Koľko vitamínov tieto preparáty vlastne obsahujú? Je možné sa nimi predávkovať? A skúmali ste niekedy, či obsahujú nevítané éčka?

Vitamíny

Po kliknutí na fotografiu sa v novom okne zobrazí v lepšom rozlíšení o rozmeroch 1 688 × 1 125 bodov. Autor: © 5second – stock.adobe.com.

Vitamíny hrajú zásadnú rolu v metabolizme i v imunitnom systéme. Denne ich získavame z mnohých zdrojov. Porciu vitamínov dodávajú napríklad zemiaky, orechy, rastlinné oleje, mäso a ryby.

Užívanie suplementov má zmysel v prípadoch, keď ľudia trpia chronickým nedostatkom určitého vitamínu alebo minerálu v dôsledku ochorenia. Napríklad celiakia je spojená s nedostatkom vitamínov A a D. Vitamín B12 zasa pomáha pri liečbe chudokrvnosti. Vedecké štúdie sa však zhodujú, že pre zdravého človeka, ktorý je vyváženú a pestrú stravu, je prirodzený príjem dostatočný.

Vitamíny

Po kliknutí na fotografiu sa v novom okne zobrazí v lepšom rozlíšení o rozmeroch 1 688 × 1 125 bodov. Autor: © Studio KIVI – stock.adobe.com.

dTest porovnal etikety 33 rôznych vitamínových prípravkov a zistil, že väčšina z nich zaisťuje minimálne 100 % doporučeného denného príjmu vitamínov. Výnimku predstavujú niektoré multivitamínové zmesi. Ostatné prípravky dávajú zdravému človeku viac, než potrebuje.

„Výnimkou nie sú trojnásobné dávky, v niekoľkých prípadoch išlo dokonca o viac než desaťnásobky. Napríklad Sanofi B-Komplex forte ponúka 1 364 % odporučaného denného príjmu vitamínu B1,“ uvádza Hana Hoffmannová, šéfredaktorka časopisu dTest.

A dodáva:

„Nedá sa všeobecne povedať, že čím viac vitamínov, tým lepšie. Už vôbec to neplatí pri každodennom užívaní doplnkov. Pokiaľ sa na ne spoliehate, pokúste sa zistiť, koľko vitamínov denne prijmete. Percentuálne pokrytie denného príjmu nájdete v tabuľke výživových hodnôt daného výrobku.“

Prehnane vysoké denné dávky vitamínov – troj…, štvor… a viacnásobné – nemajú príliš veľký zmysel. Telo dokáže využiť len obmedzené množstvo, pri niektorých vitamínoch navyše pri dlhodobom vysokom príjme hrozí riziko hypervitaminózy, teda predávkovania. Najzávažnejšia je situácia v prípade látok rozpustných v tukoch, najmä vitamínov A a D. Telo totiž tieto zlúčeniny nedokáže jednoducho vylúčiť, a preto sa v ňom hromadí. Nadmerné množstvo vitamínu D sa prejavuje zažívacími ťažkosťami, bolesťami hlavy, zmätenosťou, kŕčmi, či srdečnou arytmiou. V prípade retinolu (vitamín A) môžu byť nežiadúce účinky ako mierne – únava, apatia, bolesti hlavy či zvracanie, tak závažnejšie – zväčšenie pečene, prípadne zástava telesného rastu. Zvlášť nebezpečné je predávkovanie retinolom u tehotných žien, môže totiž poškodiť vývoj plodu.

Pri vitamínoch rozpustných vo vode nie sú následky nadmerného príjmu tak závažné, pretože ich telo dokáže vylúčiť. Znamená to však zvýšenú záťaž pre obličky. Problémy spôsobuje nadbytok niektorých vitamínov skupiny B. Nadbytok niacínu vedie k poruchám pečene, nadbytok pyridoxínu (B6) sa zasa prejavuje neurologickými ťažkosťami.

Vlastné účinné látky tvoria len menšiu časť tabletky vitamínových prípravkov. Zvyšok reprezentujú plnidlá, regulátory kyslosti a ďalšie prídavné látky. Mnoho výrobkov obsahuje náhradné sladidlá, napríklad aspartam, cyklamát, sacharín alebo sukralózu.

„Narazili sme i na azofarbivá. Tie sa používajú k vytvoreniu výrazne sýtych odtieňov a bývajú dávané do súvislosti s hyperaktivitou u detí. Obsahuje ich liečivý prípravok Celaskon Červený pomaranč. Žiaľ, ako liečivo nemusí na rozdiel od potravín deklarovať zloženie na obale a zákazník sa o prítomnosti azofarbiva dozvie až z priloženého letáka,“ konštatuje Hana Hoffmannová.

Väčšina voľne predajných vitamínových prípravkov však patrí medzi doplnky stravy.

„To znamená, že podliehajú bežným potravinárskym predpisom a nemusia podstupovať klinické štúdie účinnosti ako lieky. Stačí, keď obsahujú všetko, čo deklarujú na obaloch,“ vysvetľuje Hoffmannová.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

dTestdTest
dTest, o.p.s. je najväčšou českou spotrebiteľskou organizáciou, ktorá v ČR pôsobí už od roku 1992. Je vydavateľom spotrebiteľského časopisu dTest, na ktorého stránkach sú publikované výsledky nezávislých a objektívnych testov výrobkov, varovania pred nebezpečnými a zdravotne nevyhovujúcimi výrobkami, informácie o spotrebiteľských právach a poradenstvo, ako tie práva účinne uplatňovať. dTest je súčasťou medzinárodnej organizácie International Consumer Research and Testing (ICRT) a európskej spotrebiteľskej organizácie BEUC.
Poradenská linka časopisu dTest – 299 149 009 (ČR) – je v prevádzke každý pracovný deň od 9. do 17. hodiny a spotrebitelia na nej môžu konzultovať s právnymi poradcami časopisu dTest najrôznejšie spotrebiteľské problémy, a to za cenu bežnej tarify volania (sadzobníka poplatkov v ČR). Od spustenia v roku 2010 túto možnosť využili už desiatky tisícov spotrebiteľov a poradenská linka časopisu dTest sa tak stala prvou a najvyhľadávanejšou cestou k riešeniam problémov, s ktorými sa zákazníci na trhu stretávajú.
Čerpané z: www.dtest.sk

Súvisiace články:
Negatíva zábavnej pyrotechniky – hluk, škodliviny, odpad (31.12.2019)
Čierne porciované čaje – povzbudia, neuškodia, neoslnia (25.09.2019)
Test akrylamidu v detských sušienkach (10.09.2019)
Ako ochrániť svoje auto pred zlodejmi (27.08.2019)
Detské fixky: Každé tretie prepadli kvôli nežiaducim látkam (22.08.2019)
Svetlé ležiaky – bez plesní a pesticídov (08.08.2019)
Sirupy a koncentráty – ovocie v menšine (25.07.2019)
Varovanie pred nebezpečnými detskými cyklovozíkmi (16.07.2019)
Izotonické nápoje – minerály či ióny, alebo skôr cukor a chémia? (30.06.2019)
Test detských opaľovacích prípravkov 2019 (15.06.2019)
V súťaži Spotreba pre život zvíťazili študenti z Prahy 5 a Ledča nad Sázavou (11.06.2019)
Dajte si pozor pri online nákupe vstupeniek na festivaly (08.06.2019)
Dovolenka so psom alebo bez neho? (04.06.2019)
Detské ryžové krekry – chrumkanie bez starostí (14.05.2019)
Salámy Vysočina – pätina v nezávislom teste prepadla (09.05.2019)
Zjesť alebo vyhodiť potraviny, ktoré sú po záruke? (13.04.2019)
Reklamácie zásielok ako študentská súťažná disciplína (23.01.2019)
Naučte sa chrániť svoje osobné údaje hrou (19.01.2019)
Aké sú najčastejšie omyly pri reklamáciách (18.01.2019)
Kuchynské utierky nie sú zárukou dokonalej hygieny (12.01.2019)
Zimná dovolenka v zahraničí sa môže predražiť (09.01.2019)
dTest: Čo najviac pálilo spotrebiteľov v roku 2018? (04.01.2019)

dTest, 29. 01. 2019 | Prečítané: 703 | Rubrika: Veda a spoločnosť

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Anketa
Súhlasíte s finančnou odlukou cirkví od štátu?

Rozhodne áno (717 hl.)
 
Viac áno, ako nie (184 hl.)
 
Viac nie, ako áno (173 hl.)
 
Rozhodne nie (183 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 1257
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Čítam
29-09-20 * 15:22
 Re: Pokrytectvo
27-09-20 * 11:12
 Re: "Sväté" médiá.
24-09-20 * 17:07
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore