www.humanisti.sk
www.billa.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @361
Počítadlo


Spam poison

dTest: Čo najviac pálilo spotrebiteľov v roku 2018?

Poradenstvo je spotrebiteľom prístupné zadarmo

PF 2019

Po kliknutí na obrázok sa v novom okne zobrazí v lepšom rozlíšení o rozmeroch 1 241 × 591 bodov.

Právni poradcovia a poradkyne dTestu vyriešili v roku 2018 viac než 47 000 otázok a sťažností, čo je takmer 200 telefonických či e-mailových prípadov každý pracovný deň. Poradenstvo je však spotrebiteľom prístupné zadarmo, nech už je rada jednoduchá, či vec vyžaduje hlbšie právne posúdenie. Čo českých spotrebiteľov v uplynulom roku trápilo najviac?

Poradenská linka dTestu je v prevádzke každý pracovný deň od 9. do 17. hodiny. Ľudia na nej môžu konzultovať najrôznejšie spotrebiteľské problémy, a to za cenu bežnej tarify volania. (Platí pre Česko.) Kto preferuje písomnú komunikáciu, môže svoju otázku vložiť prostredníctvom elektronického formulára na www.dtest.cz/e-poradna.

Spotrebitelia sa v roku 2018 najčastejšie pýtali na vrátenie tovaru v kamenných obchodoch, odstupovanie od zmlúv uzatvorených cez internet a mimo obchodné priestory, uplatňovanie reklamácií alebo na mimosúdne riešenia spotrebiteľských sporov.

„Cieľom poradenstva je tiež osveta. Považujeme za dôležité, aby ľudia vedeli, ako hájiť svoje práva. Zároveň sa snažíme vyvracať mýty. Jedným z najčastejších omylov spotrebiteľov bolo v uplynulom roku to, že strata dôvery vo výrobok je právnym dôvodom k zrušeniu zmluvy,“ uvádza Lukáš Zelený, vedúci právneho oddelenia spotrebiteľskej organizácie dTest.

Konkrétne sťažnosti spravidla smerovali na zamietnuté reklamácie, podomový predaj energií, automatické strhávanie peňazí internetovými zoznamkami, doručovanie neobjednaného tovaru, zvyšovanie cien za volania, kúpa vozidiel z autobazáru či na problémy so zhotovením diela.

„Niektoré problémy sme riešili opakovane, čo nám pomohlo odhaliť závažné prehrešky obchodníkov i poskytovateľov služieb, a mohli sme proti takým nečestným konaniam podniknúť ďalšie kroky,“ podotýka Lukáš Zelený.

Niektoré prípady sa vymykajú z dlhého radu ostatných, či už nezvyčajnosťou riešeného problému alebo výškou finančnej čiastky, o ktorú v spore ide. Kvôli neštandardne vysokému vyúčtovaniu za telefón sa na poradňu obrátila pani Andrea. Operátor po nej požadoval čiastku 190 000 českých korún len za 200 MB dát čerpaných v Českej republike. Pani Andrea zachovala chladnú hlavu a vyúčtovanie reklamovala podľa inštrukcií od spotrebiteľskej poradne dTestu. Ukázalo sa, že jej bola pôvodná čiastka chybne vypočítaná podľa najvyšších sadzieb, a tak nakoniec zaplatila iba 500 korún.

Trpko úsmevný bol príbeh pána Radka. Ten si kúpil operačný systém na flash disku, aby ho mohol nainštalovať na svoj počítač, ktorý nemá pripojenie k internetu. Flash disk bol poškodený, a preto ho pán Radek reklamoval. Predajca reklamáciu zamietol s odôvodnením, že si spotrebiteľ môže operačný systém bezplatne stiahnuť z internetu.

Nepríjemnú dohru nadväzovania známosti prostredníctvom internetových zoznamok rieši mnoho ich užívateľov. Internetové zoznamky často lákajú nových zákazníkov, aby vyskúšali ich služby na mesiac za znížený poplatok. Že je ale potrebné sa po skúšobnom mesiaci aktívne odregistrovať, zistia užívatelia väčšinou až vo chvíli, keď im z účtu odídu nemalé peniaze za ďalšie členské obdobie.

„Pokiaľ stojíte pred nejakým právnym problémom, je rozhodne na mieste riešiť ho radšej skôr, než neskôr. Správne informácie ohľadne vašich spotrebiteľských práv vám môžu pomôcť ušetriť mnoho ťažkostí i peňazí. A pokiaľ už bude na riešenie vášho konkrétneho problému neskoro, možno sa vďaka znalosti svojich práv a povinností v budúcnosti do podobnej situácie už nedostanete,“ uzatvára Lukáš Zelený.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

dTestdTest
dTest, o.p.s. je najväčšou českou spotrebiteľskou organizáciou, ktorá v ČR pôsobí už od roku 1992. Je vydavateľom spotrebiteľského časopisu dTest, na ktorého stránkach sú publikované výsledky nezávislých a objektívnych testov výrobkov, varovania pred nebezpečnými a zdravotne nevyhovujúcimi výrobkami, informácie o spotrebiteľských právach a poradenstvo, ako tie práva účinne uplatňovať. dTest je súčasťou medzinárodnej organizácie International Consumer Research and Testing (ICRT) a európskej spotrebiteľskej organizácie BEUC.
Poradenská linka časopisu dTest – 299 149 009 (ČR) – je v prevádzke každý pracovný deň od 9. do 17. hodiny a spotrebitelia na nej môžu konzultovať s právnymi poradcami časopisu dTest najrôznejšie spotrebiteľské problémy, a to za cenu bežnej tarify volania (sadzobníka poplatkov v ČR). Od spustenia v roku 2010 túto možnosť využili už desiatky tisícov spotrebiteľov a poradenská linka časopisu dTest sa tak stala prvou a najvyhľadávanejšou cestou k riešeniam problémov, s ktorými sa zákazníci na trhu stretávajú.
Čerpané z: www.dtest.sk

Súvisiace články:
Negatíva zábavnej pyrotechniky – hluk, škodliviny, odpad (31.12.2019)
Čierne porciované čaje – povzbudia, neuškodia, neoslnia (25.09.2019)
Test akrylamidu v detských sušienkach (10.09.2019)
Ako ochrániť svoje auto pred zlodejmi (27.08.2019)
Detské fixky: Každé tretie prepadli kvôli nežiaducim látkam (22.08.2019)
Svetlé ležiaky – bez plesní a pesticídov (08.08.2019)
Sirupy a koncentráty – ovocie v menšine (25.07.2019)
Varovanie pred nebezpečnými detskými cyklovozíkmi (16.07.2019)
Izotonické nápoje – minerály či ióny, alebo skôr cukor a chémia? (30.06.2019)
Test detských opaľovacích prípravkov 2019 (15.06.2019)
V súťaži Spotreba pre život zvíťazili študenti z Prahy 5 a Ledča nad Sázavou (11.06.2019)
Dajte si pozor pri online nákupe vstupeniek na festivaly (08.06.2019)
Dovolenka so psom alebo bez neho? (04.06.2019)
Detské ryžové krekry – chrumkanie bez starostí (14.05.2019)
Salámy Vysočina – pätina v nezávislom teste prepadla (09.05.2019)
Zjesť alebo vyhodiť potraviny, ktoré sú po záruke? (13.04.2019)
Vitamínové prípravky: čím viac, tým lepšie? (29.01.2019)
Reklamácie zásielok ako študentská súťažná disciplína (23.01.2019)
Naučte sa chrániť svoje osobné údaje hrou (19.01.2019)
Aké sú najčastejšie omyly pri reklamáciách (18.01.2019)
Kuchynské utierky nie sú zárukou dokonalej hygieny (12.01.2019)
Zimná dovolenka v zahraničí sa môže predražiť (09.01.2019)

dTest, 04. 01. 2019 | Prečítané: 526 | Rubrika: Kto sú humanisti?

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Anketa
Súhlasíte s finančnou odlukou cirkví od štátu?

Rozhodne áno (717 hl.)
 
Viac áno, ako nie (184 hl.)
 
Viac nie, ako áno (173 hl.)
 
Rozhodne nie (183 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 1257
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Čítam
29-09-20 * 15:22
 Re: Pokrytectvo
27-09-20 * 11:12
 Re: "Sväté" médiá.
24-09-20 * 17:07
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore