www.humanisti.sk
www.billa.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @873
Počítadlo


Spam poison

Pre mladšiu generáciu, aby vedeli, ako boli oklamaní občania v novembri 1989

Petr Uhl telefonoval do rádia Slobodná Európa správu o smrti študenta Martina Šmída

Petr Uhl telefonoval vtedy nepravdivú právu, pretože nebol zabitý žiaden študent, ani študent Martin Šmíd. Nakoniec, ale dosť neskoro, sa zistilo, že žiaden študent s menom Martin Šmíd nebol. Áno, študenti, alebo ľudia s takým menom a priezviskom vtedy v Československu žili, ale o nich nebola reč v tejto správe, ktorú telefonoval Petr Uhl. To meno vraj použil eštebák Ludvík Zifčák, ktorý sa v tom kritickom čase počas Nežnej revolúcie pretvaroval (maskoval), že je študent Martin Šmíd. Zifčák sám o sebe vyhlasoval, že zohral úlohu mŕtveho študenta Martina Šmída. Neviem, už sa asi nedozvieme, nedopátrame pravdu, ako to vtedy naozaj bolo, ale podstatné je to, že išlo o tak závažnú udalosť (smrť študenta), že to malo značný vplyv na občanov. Ľudia boli zhrození, keď sa po celej vlasti šírili reči o smrti študenta.

Citujem z Wikipédie:

„Už 17. novembra sa začala medzi demonštrantmi šíriť fáma o tom, že pri zásahu údajne zomrel študent Martin Šmíd. Túto fámu si vymyslela Drahomíra Dražská, keď v nemocnici čakala na ošetrenie. Ona sama bola pri zásahu ľahko zranená. [35] Ako sama uviedla v rozhovore k 20. výročiu Nežnej revolúcie, urobila to vraj len zo zlosti. Popoludní 18. novembra sa Drahomíra Dražská stretla s manželkou Petra Uhla. Tak sa správa dostala do zahraničného vysielania rádia Slobodná Európa. Uverejnenie tejto správy malo za následok radikalizáciu prevážne mimopražských študentov a celej spoločnosti. Neskôr po revolúcii sa objavili správy, že celá kauza bola vykonštruovaná agentmi ŠtB, a že údajný mŕtvy bol člen ŠtB poručík Ludvík Zifčák. Podľa správy parlamentnej vyšetrovacej komisie skutočne Zifčák po zákroku VB ležal na zemi, avšak jeho bezvedomie nebolo predstierané, pretože počas zákroku – pravdepodobne v dôsledku psychického vypätia – omdlel. [30] Mnohí študenti, aj samotná Dražská, videli bezvládne telo, jeho odnášanie do sanitky, a jej odjazd. Toto „rýchle zametanie stôp“ spolu s hnevom a bezmocnosťou prispelo k vzniku fámy.“

[35] Záverečná správa vyšetrovacej komisie Federálneho zhromaždenia pre objasnenie udalostí zo 17. novembra 1989, časť III. 5) – Dezinformácie o údajnom úmrtí študenta Šmída, [cit. 2009-10-20].

[30] Záverečná správa vyšetrovacej komisie Federálneho zhromaždenia pre objasnenie udalostí zo 17. novembra 1989, časť III. 6) – Úloha por. Zifčáka, [cit. 2009-10-23].

Aké ponaučenie z toho vyplýva?

Neverte hneď všetkému, čo počujete! Platí: Dôveruj, ale preveruj.

Keby nevznikla táto fáma, doslova klamstvo, tak by možno revolúcia mala iný priebeh. Neviem to dnes posúdiť. Len tvrdím, že vtedy po 18. novembri 1989 malo toto klamstvo zásadný vplyv na občanov, lebo v nich značne zosilnel odpor voči komunistom.

A nenávisť voči komunistom hrala do kariet ľuďom, ktorí sa snažili zlikvidovať socializmus v Československu – ktorí sa snažili o zmenu režimu, zo socializmu na kapitalistický režim.

A vyšlo to! Dnes žijú občania v kapitalistickom režime. Z výsledkov slobodných a demokratických volieb tiež vyplýva, že občania vo väčšine súhlasia s dnešným režimom.

Oceňujem, že Český rozhlas uverejnil autentický záznam. Aj dnešná mladšia generácia by mala poznať pravdu. Pravdu o tom, aké klamstvo malo zásadný vplyv na vtedajšiu Nežnú revolúciu.

Najžalostnejšie na tom všetkom je, že klamár Petr Uhl si na tomto klamstve vybudoval veľkú politickú kariéru. Bol poslancom Federálneho zhromaždenia, 1. splnomocnencom vlády pre ľudské práva (!!!), dokonca získal ocenenie Medailu Za zásluhy v roku 1998, a je rytierom Čestnej légie.

Medaila za zásluhy, ako kvalitne oklamal občanov Československa v roku 1989.

Ale teraz už dávam priestor Českému rozhlasu, ktorý na svojej webovej stránke prináša autentický záznam správy z rádia Slobodná Európa so smutne presláveným klamstvom, ktoré telefonoval Petr Uhl.

18. novembra 1989 o 18.10 h.

Petr Uhl

Petr Uhl v roku 2009. Foto: Alžběta Švarcová.
Po kliknutí na fotografiu sa v novom okne zobrazí v lepšom rozlíšení o rozmeroch 800 × 600 bodov.

Správu o zabití jedného študenta počas zásahu Pohotovostného pluku ZNB na Národnej triede v Prahe priniesli počas dňa niektoré západné agentúry. Zatiaľ jediným zdrojom je Petr Uhl z Východoeurópskej informačnej agentúry. Vypočujte si autentický záznam telefonátu tak, ako zaznel 18. novembra 1989 po 18. hodine v českom vysielaní rádia Slobodná Európa.

Zvukový záznam:

Petr Uhl telefonuje do rádia Slobodná Európa informáciu o smrti študenta Martina Šmída pri zásahu na Národnej triede v Prahe (Udalosti a názory 18. 11. 1989).

Archív:

Český rozhlas

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Ján ParadaJán Parada
laik s celoživotným vzdelávaním
Čerpané z:
vlastný zdroj, www.rozhlas.cz

Ako sa podľa vás nazýva spoločenské zriadenie, ktoré bolo u nás do roku 1989? (Zvoľte najvhodnejšie.)

Demokratický socializmus (Počet hlasov: 39)
(6.37 %)

Marxistický socializmus (Počet hlasov: 80)
(13.07 %)

Reálny socializmus (Počet hlasov: 41)
(6.70 %)

Socializmus s ľudskou tvárou (Počet hlasov: 32)
(5.23 %)

Vedecký socializmus (Počet hlasov: 18)
(2.94 %)

Socializmus ako prvá fáza komunizmu (Počet hlasov: 65)
(10.62 %)

Socializmus (Počet hlasov: 132)
(21.57 %)

Komunizmus (Počet hlasov: 56)
(9.15 %)

Totalita (Počet hlasov: 61)
(9.97 %)

Hlboká totalita (Počet hlasov: 43)
(7.03 %)

Štátny kapitalizmus (Počet hlasov: 45)
(7.35 %)Celkom hlasovalo: 612

Ján Parada, 18. 11. 2018 | Prečítané: 738 | Rubrika: Polemika o…

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Anketa
Súhlasíte s finančnou odlukou cirkví od štátu?

Rozhodne áno (717 hl.)
 
Viac áno, ako nie (184 hl.)
 
Viac nie, ako áno (173 hl.)
 
Rozhodne nie (183 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 1257
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Čítam
29-09-20 * 15:22
 Re: Pokrytectvo
27-09-20 * 11:12
 Re: "Sväté" médiá.
24-09-20 * 17:07
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore