www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVAAteisti Českej republikyVoľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @368
Počítadlo


Spam poison

Adidas a Nike platia futbalistom rekordné sumy, ale odmietajú zaistiť dôstojné príjmy ženám, ktoré pre nich šijú dresy

Odborové zväzy a predstavitelia občianskej spoločnosti preto vyzvali spoločnosti Adidas a Nike, aby vo svojich dodávateľských reťazcoch zaistili vyplácanie dôstojnej mzdy

Praha (Česko), Amsterdam (Holandsko), Jakarta (Indonézia) 12. júna – Zatiaľ, čo sa milióny ľudí chystá počas majstrovstiev sveta vo futbale fandiť svojim národným tímom, najväčší sponzori majstrovstiev, spoločnosti Adidas a Nike, nie sú schopné zaistiť tisícom čínskych, indonézskych, vietnamských a kambodžských žien, ktoré pre nich vyrábajú športové vybavenia, dôstojné mzdy. Vyplýva to z práve uverejnenej výskumnej správy „Foul Play“ organizáciami Éthique sur l’étiquette a Clean Clothes Campaign (1).

Majstrovstvá sveta predstavujú pre Adidas a Nike jednu z hlavných výziev na poli sponzoringu. Spoločne sponzorujú 22 z 32 tímov, pričom celkový rozpočet na marketing a sponzoring sa od minulých majstrovstiev takmer zdvojnásobil. Napríklad nemecký tím obdrží do nasledujúcich majstrovstiev na základe zmluvy so spoločnosťou Adidas rekordnú čiastku 65 miliónov eur. V porovnaní s predchádzajúcou zmluvou, ktorá vyprší tento rok, je to takmer trikrát viac. Francúzskemu tímu sa podarilo dohodnúť so spoločnosťou Nike tiež veľmi vysokú čiastku, a to 50,2 milióna eur.

Mzdy robotníkov a robotníčok v dodávateľských továrňach týchto značiek žiaľ nesledujú rovnaký trend. Výskumná správa sa okrem iného venuje porovnaniu súčasných nákladov výroby Adidas a Nike s nákladmi pred 25 rokmi. Podiel týchto nákladov, ktoré sú určené pracujúcim, je v súčasnosti o 30 % nižší než v počiatkoch deväťdesiatich rokov minulého storočia.

„Veľké množstvo športového oblečenia a ďalšieho vybavenia týchto značiek je vyprodukovaných v Indonézii. 80 % pracovnej sily v tamojších továrňach tvoria ženy, ktoré si zarobia mesačne od 82 do 200 eur. Ich mzdy im nestačia často ani na základné potreby, a ich rodiny tak nemôžu žiť dôstojne. Podľa kalkulácie aliancie Asia Floor Wage je v Indonézii v tejto súvislosti nutné zarobiť aspoň 365 eur,“ uviedol Petr Mareš z organizácie NaZemi, ktorá je súčasťou Clean Clothes Campaign.

Niektoré z robotníčok nedostávajú ani zákonom stanovenú minimálnu mzdu. Odborové zväzy a predstavitelia občianskej spoločnosti preto vyzvali spoločnosti Adidas a Nike, aby vo svojich dodávateľských reťazcoch zaistili vyplácanie dôstojnej mzdy.

Obe značky by mohli v súčasnosti prispieť k pozitívnej zmene, pretože v Indonézii sa môže podariť dohodnúť dohodu, ktorá sa týka práve miezd. Po roku medzinárodnej kampane na podporu robotníkov a robotníčok bol totiž v roku 2011 podpísaný spoločnosťami Adidas, Nike, Puma, Asics, New Balance, Pentland a zástupcami významných dodávateľských tovární i odborovými zväzmi prelomový „Indonesian Freedom of Association Protocol“, ktorý prispieva k dodržiavaniu práv týkajúcich sa slobody združovania. Signatári protokolu sa zároveň dohodli, že začnú hľadať možné riešenia v sävislosti s ďalšími problematickými oblasťami, a to mzdami a prekérnym zamestnávaním. Športové značky ale po rokoch dohôd odmietajú ďalej v procese pokračovať.

Éthique sur l’étiquette a Clean Clothes Campaign spoločne s indonézskymi odborovými zväzmi teraz spoločnostiam Adidas a Nike pripomínajú ich sľub, že budú venovať spomenutým zamestnaneckým oblastiam pozornosť a pristúpia na dohody s odborármi.

Predstaviteľka indonézskych odborových zväzov Raja k tomu uviedla:

„Požadujeme dohodnutie nového protokolu, ktorý by sa týkal miezd. Športové spoločnosti by mali zmeniť svoje obchodné praktiky, ktoré výrazne ovplyvňujú pracovné podmienky. Pokiaľ vieme, že náklady na prácu trička vyrobeného v Indonézii predstavujú len 1 % z jeho konečnej ceny, zdá sa nám logické, že by sa cena práce mohla nepatrne navýšiť. Športové spoločnosti sa ale v tejto veci žiaľ nechcú ďalej angažovať.“

Poznámka:

(1) Stiahni súborVýskumná správa „Foul Play“ (súbor je vo formáte PDF a má 3,74 MB).

Pod čiarou

NaZemiMimovládna nezisková organizácia NaZemi rozvíja a presadzuje globálne vzdelávanie v Českej republike, a zasadzuje sa o dôstojnú prácu vo svete. Informuje o pracovných podmienkach, rokuje s politikmi, a venuje sa zodpovednosti firiem v oblasti ich dodávateľského reťazca.

Clean Clothes Česká republikaV októbri 2014 vstúpila organizácia NaZemi spoločne s Ekumenickou akadémiou do medzinárodnej aliancie Clean Clothes Campaign. Vznikla tak česká pobočka Clean Clothes Česká republika. Česká republika sa stala 17. členom aliancie, a organizácia NaZemi sa tým pripojila k viac než 250 organizáciám z celého sveta.

Ušili to na násPracovným podmienkam v odevnom priemysle sa NaZemi venuje už deväť rokov (od roku 2009), a to v rámci svojej kampane Ušili to na nás.


Európska vlajkaProjekt je realizovaný s finančnou podporou Európskej únie. Obsah projektu je celkom na zodpovednosti NaZemi a ako taký nemôže byť považovaný za stanovisko Európskej únie. Projekt bol podporený z prostriedkov Ministerstva zahraničných vecí ČR v rámci Programu zahraničnej rozvojovej spolupráce ČR.

Česká republika pomáha

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

NaZemiNaZemi, z. s.
– z. s. znamená „zapsaný spolek“, čiže ide o registrovanú organizáciu, podobne ako na Slovensku sú občianske združenia a spolky
– česká mimovládna organizácia, ktorá usiluje o to, aby sa ľudia v rozvojových krajinách mohli vlastnými silami vymaniť z chudoby
– zameriava sa na prepojenosť nášho spotrebného správania s problémami v rozvojových krajinách a motivuje jednotlivcov, firmy i štáty prijať za tieto problémy zodpovednosť
Čerpané z: www.nazemi.cz

NaZemi, 13. 06. 2018 | Prečítané: 342 | Rubrika: Veda a spoločnosť

Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Anketa
Súhlasíte s trvalým zatvorením obchodov v nedeľu?

Áno (9 hl.)
 
Nie (7 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 16
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Pokrytectvo
21-05-20 * 20:41
 Re: Confirmation bias
21-05-20 * 16:10
 Stretne Mars planétu Zem
21-05-20 * 00:01
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore