www.humanisti.sk
Súťaž o knihu
Webhouse.sk
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVAAteisti Českej republiky Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam Roman
Spolupracujeme
Slovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.skdTest
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @409
Počítadlo


Spam poison

BILLA pomáha slabozrakým a nevidiacim s nákupmi už aj v Nitre

Pre človeka so zrakovým postihnutím je každý krok v predajni potravín krokom do neznáma

Spoločnosť BILLA spustila minulý rok pre komunitu nevidiacich a slabozrakých zákazníkov službu „Nákupný asistent“, v testovacej fáze v troch predajniach v Bratislave. Postupne zaviedla túto službu v Levoči, v Ružomberku a vo štvrtok 15. februára spustila službu Nákupný asistent na svojej predajni BILLA v Nitre, v OC Mlyny.

„Školíme našich zamestnancov ako byť nápomocní nevidiacim pri nákupe. Od vkročenia do predajne až po vyprevadenie na ulicu sa bude nevidiacemu či slabozrakému zákazníkovi venovať odborne vyškolený zamestnanec, pomôže mu s výberom potravín, informuje ho o práve prebiehajúcich akciách či pomôže s tovarom pri pokladni,“ hovorí marketingová riaditeľka BILLA Denisa Pernicová.

BILLA ako prvý z obchodných reťazcov na Slovensku pripravila ucelený koncept pomoci pre ľudí so zrakovým postihnutím. Takáto služba doposiaľ na Slovensku chýbala. V rámci školenia a inštruktáži si mohli aj samotní zákazníci predajne vyskúšať, aké je to byť nevidiacim. Školenia sú dôležitou súčasťou služby Nákupný asistent a posúvajú vôľu pomáhať do praktickej roviny.

„Možnosť pohodlného a bezstresového nákupu nie je pre ľudí so zrakovým postihnutím vôbec samozrejmosť. O to viac sme v Únii privítali nápad, ktorý nám predložili zástupcovia z Billy – myšlienku na asistované nákupy, keď zamestnanec Billy bude nápomocný nevidiacemu alebo slabozrakému zákazníkovi. Pri realizácii sme úzko spolupracovali aj s ľuďmi so zrakovým postihnutím, aby hotový projekt čo najvernejšie odrážal ich potreby,“ hovorí Petr Ostružiar manažér pre PR a fundraising z Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska.

Súčasťou služby „Nákupný asistent“ je dôsledná edukácia zamestnancov Billy. K inštruktážnemu videu s ukážkou asistovaného nákupu pribudli i náučné plagáty, ktoré sú precízne, komixovo ilustrované tak, aby slúžili ako návod správnej pomoci pri nákupe nevidiacemu.

„Okrem školenia a edukačných materiálov zažili zamestnanci v nitrianskej predajni na vlastnej koži aké je to nakupovať v úplnej tme, iba so sprievodom kolegu, za pomoci špeciálnych okuliarov. Skúsili si taktiež aké náročné je chodenie po obchode len s bielou palicou,“ dodáva Dominika Horňáková, senior programová manažérka z Nadácie Pontis.

Pre svojich zákazníkov spoločnosť BILLA pripravila prechod predajňou s bielou paličkou, skúšanie napísania svojho mena za pomoci Pichtovho stroja na ovládanie Braillovho písma a identifikáciu potravín podľa hmatu, aby mali možnosť si vyskúšať s čím dennodenne zápasia ľudia so zrakovým postihnutím.

Okrem školenia pribudli k sprievodným akciám pre verejnosť aj pocitový chodník a hrnčiarsky kruh, ktorý zabezpečovali dobrovoľníci z projektu Darujem ti tulipán. Okoloidúci si tak mohli na vlastnej koži vyskúšať, aké to je prejsť po rôznych povrchoch či vytvoriť niečo rukami bez zraku. Projekt Darujem ti tulipán sa už viac rokov venuje pomoci zrakovo postihnutých detí a mládeže, aby nežili v izolácií. Tvorivými aktivitami, výletmi, návštevami ich dobrovoľníci prirodzene začleňujú do života.

„Radi sme prijali pozvanie pri príležitosti školenia zamestnancov BILLA a ukázali širokej verejnosti, ako pociťujú rôzne situácie nevidiaci,“ vyjadruje sa Elena Kárová, vedúca koordinátorka projektu Darujem ti tulipán.

„Z dobrého nápadu sa stal zmysluplný a najmä realizovateľný spôsob, ako prispieť k nákupnému komfortu ľudí so zrakovým postihnutím. Veríme, že navnadíme aj ďalších ľudí k pomoci druhým,“ uzatvára Denisa Pernicová zo spoločnosti BILLA.

Projekt „Nákupný asistent“ sa realizuje s podporou Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska, spoločnosti BILLA a občianskeho združenia BILLA ľuďom.

Foto:

Nákupný asistentNákupný asistentNákupný asistentNákupný asistent

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

BILLA ľuďomBILLA ľuďom
– občianske združenie BILLA ľuďom vzniklo v septembri 2016 s cieľom podporovať aktivity blízke hodnotám spoločnosti BILLA a sústredením sa na deti, rodinu a zdravú výživu
– okrem toho sa zameriava na spájanie zamestnancov, obchodných partnerov, ako aj širokú verejnosť
Čerpané z: www.billa.sk a www.facebook.com/BILLAludom

Zapájate sa do dobročinných a charitatívnych aktivít?

pravidelne poskytujem peniaze alebo iné prostriedky na dobročinnosť a charitu (Počet hlasov: 253)
(36.72 %)

príležitostne poskytujem peniaze alebo iné prostriedky na dobročinnosť a charitu (Počet hlasov: 152)
(22.06 %)

sám mám nedostatok, nemôžem si dovoliť pomáhať iným (Počet hlasov: 159)
(23.08 %)

vôbec neposkytujem peniaze alebo iné prostriedky na dobročinnosť a charitu (Počet hlasov: 125)
(18.14 %)Celkom hlasovalo: 689

BILLA, 20. 02. 2018 | Prečítané: 277 | Rubrika: Kto sú humanisti?

Webhouse.sk

Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Anketa
Aký je váš názor pri zániku mandátu poslanca NR SR ohľadom odstupného, ak bol právoplatne odsúdený za trestný čin?


Celkom hlasovalo: 23
Voliči, pozor na Kisku!
Keď klamal v minulosti, bude klamať aj v budúcnosti. Pozri: Kiska povedal: „Nezaložím stranu.“ a Kiska je hanba Slovenska.
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Anketa Strom roka
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore