www.humanisti.sk
www.billa.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @362
Počítadlo


Spam poison

Natrhnuté či zašpinené bankovky musia obchodníci prijať

Pohľad do preplnenej peňaženky poteší nejedného z nás

Radosť môže ale rýchle pokaziť zistenie, že sú v nej bankovky natrhnuté, pokreslené alebo majú iný nedostatok na kráse. Čo s takými peniazmi spraviť? A čo obchodník, musí ich od nás vždy prijať?

Poškodená bankovka

Po kliknutí na fotografiu sa v novom okne zobrazí v lepšom rozlíšení o rozmeroch 620 × 380 bodov. Zdroj: Allan Swart (Alamy Stock Photo).

Jedna z výhod platby kartou je, že nedostanete do ruky „čierneho Petra“.

„Pokiaľ platíte v hotovostí, môže sa stať, že vám pokladník alebo obsluha vráti nevzhľadnú bankovku. Keď si to všimnete včas, môžete požadovať jej výmenu,“ radí Lukáš Zelený, vedúci právneho oddelenia spotrebiteľskej organizácie dTest, a dodáva:

„Aj keď si poškodenie všimnete neskôr, nezúfajte. Nemusíte vždy bežať práve do banky. Zákon rozlišuje tri kategórie kazového vzhľadu bankoviek – opotrebované obehom, bežne poškodené a neštandardne poškodené. Podľa miery poškodenia sa určuje, či môžete poškodenou bankovkou zaplatiť, a či ju musí obchodník prijať.“

Peňazí sa dotýkajú tisícky rúk. S ich ošúchaním, pokrčením, zašpinením či narušením okrajov preto zákon počíta. V takých prípadoch hovoríme o bankovkách opotrebovaných obehom, ktorých prijatie predajca nesmie odmietnuť.

Pri bankovkách natrhnutých, pretrhnutých, popísaných, pomaľovaných, teplom zahnednutých, potlačených niečím navyše, alebo necelých, môžu nastať komplikácie. Pokiaľ je táto bežne poškodená bankovka celá, musí ju obchodník, ktorý je právnickou osobou alebo zmenárnikom, bez výhrad prijať a stiahnuť z obehu. Inak je to prípade bankoviek, ktorým chýba podstatná časť. Také môžu obchodníci odmietnuť. Nenechajte si teda nahovoriť, že bankovku, ktorá je natrhnutá alebo sa skladá najviac z dvoch častí zlepených k sebe, neprijímajú. Inak je tomu ale pri podnikajúcich fyzických osôb, pri ktorých platí rovnako ako pri zákazníkoch, že iné než opotrebované bankovky akceptovať nemusia.

Najhoršou kategóriou bankoviek sú neštandardne poškodené – ohorené, ofarbené, odfarbené, poškodené hygienicky nevyhovujúcim materiálom, skladajúce sa z viac ako dvoch častí, či s nečitateľným, deformovaným a prederaveným obrazcom. Ďalej sem patria bankovky zničené natoľko, že nie je možné overiť ich pravosť, či poškodené nástražným zariadením na ochranu proti krádeži. Medzi neštandardne poškodené bankovky patria i tie, ktoré majú menej než 50 % pôvodnej plochy, či im chýba celý horný alebo spodný okraj.

„S takými peniazmi u obchodníka nepochodíte, pretože nie je povinný ich prijímať,“ vysvetľuje Lukáš Zelený a dopĺňa:

„Odmietnuť ich môže každý okrem Českej národnej banky (na Slovensku Národnej banky Slovenska; NBS), avšak ktorá vás ich zbaví bez náhrady. Zatiaľ čo bežne poškodené peniaze Česká národná banka (alebo NBS) vymení, pri neštandardne poškodených to tak nemusí byť. Len v odôvodnených prípadoch, ako sú napríklad živelné pohromy, dostanete náhradu.“

Pri zafarbených alebo odfarbených bankovkách sa posudzuje stupeň poškodenia individuálne. Pokiaľ bankovka po nechcenom vypratí ostane bezo zmien viditeľných len okom, musí ju obchodník prijať, a ďalej do obehu nevracať.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

dTestdTest, o.p.s.
– všeobecne prospešná spoločnosť
– poskytuje spotrebiteľom komplexný spotrebiteľský servis
– nezávislé testy výrobkov a služieb na českom a slovenskom trhu, spotrebiteľská poradňa, online databáza výsledkov testov a nebezpečných výrobkov a mnoho ďalšieho
– dTest je súčasťou medzinárodnej organizácie International Consumer Research and Testing (ICRT) a európskej spotrebiteľskej organizácie BEUC
Čerpané z: www.dtest.sk

dTest, 09. 02. 2018 | Prečítané: 4603 | Rubrika: Veda a spoločnosť

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Anketa
Súhlasíte s finančnou odlukou cirkví od štátu?

Rozhodne áno (717 hl.)
 
Viac áno, ako nie (184 hl.)
 
Viac nie, ako áno (173 hl.)
 
Rozhodne nie (183 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 1257
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Čítam
29-09-20 * 15:22
 Re: Pokrytectvo
27-09-20 * 11:12
 Re: "Sväté" médiá.
24-09-20 * 17:07
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore