www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @137
Počítadlo


Spam poison

Hnedé zberné nádoby v Bratislave obsahujú okrem bio odpadu aj zmesový odpad a plasty

Spoločnosť OLO doteraz rozdistribuovala vyše 4 400 hnedých zberných nádob a 1 200 kompostérov

Mestská spoločnosť Odvoz a likvidácia odpadu (OLO) začala s odvozom biologicky rozložiteľného komunálneho odpadu zo záhrad v polovici marca 2017. Doteraz naši zamestnanci odviezli vyše 220 ton tohto druhu odpadu z tých rodinných domov v rámci Bratislavy, ktorým bola doručená hnedá zberná nádoba v objeme 120 l alebo 240 l. Podľa doterajších skúseností však hnedé zberné nádoby obsahujú, okrem bio odpadu zo záhrad, aj taký odpad, ktorý do nich nepatrí.

V hnedých zberných nádobách, sa okrem bio odpadu zo záhrad, nachádza aj zmesový odpad a plasty. Doteraz naši zamestnanci vytriedili viac ako 130 kg takéhoto odpadu, čo predstavuje jeden plný kontajner v objeme 1 100 l. Častým problémom je, že obyvatelia umiestňujú zmesový a plastový odpad do spodnej časti hnedej zbernej nádoby, následne ho prikryjú bio odpadom a tak naši zamestnanci pri otvorení a kontrole zbernej nádoby nedokážu identifikovať skutočný obsah celej nádoby. Do hnedých zberných nádob je pritom potrebné umiestňovať kvety, štiepky, piliny, pokosenú trávu, malé kusy konárov, lístie, odpad z ovocia, zeleniny a burinu bez plastových vriec a iných obalov. Nepatria sem odpady z domácností živočíšneho pôvodu, mliečne a mäsové výrobky. V prípade, že pri kontrole naši zamestnanci zistia, že nádoba obsahuje odpad, ktorý do nej nepatrí, nebude vyprázdnená. Akýkoľvek iný odpad, okrem bio odpadu, totiž spôsobuje problémy pri ďalšom spracovaní v kompostárni.

Bio odpad z hnedých zberných nádob je odvážaný do kompostárne vo Svätom Jure. Tam sa z neho odstránia také druhy odpadov, ktoré doň nepatria a následne sa bio odpad drví. Takto rozdrvený sa ďalej spracováva na kompost. Celý proces vzniku kompostu trvá v priemere 3 – 5 mesiacov.

Častým problémom pri odvoze bio odpadu zo záhrad je tiež to, že obyvatelia neumiestňujú hnedú zbernú nádobu v deň odvozu na odvozné miesto. To majú, s dňom odvozu, určené na nálepke, ktorá je dodávaná s nádobami. Často sa však nádoby buď nenachádzajú na odvoznom mieste alebo nie sú v deň odvozu vyložené. Prosíme preto obyvateľov, aby dodržiavali pokyny, nachádzajúce sa na nálepke, ktorú obdržia spolu s hnedou zbernou nádobou.

Spoločnosť OLO doteraz rozdistribuovala vyše 4 400 hnedých zberných nádob a 1 200 kompostérov tým domácnostiam, ktoré si splnili svoju povinnosť a podali „Žiadosť o zapojenie sa do systému zberu odpadu zo záhrad“. V prípade záujmu si môžu obyvatelia vyzdvihnúť zbernú nádobu aj kompostér priamo v spoločnosti OLO. Je však potrebné sa vopred dohodnúť na termíne a čase prevzatia. Pre viac informácií je potrebné sa obrátiť na Zákaznícke centrum OLO telefonicky 02/50 110 111 alebo e-mailom na zakazka@olo.sk.

Vyhláška Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky č. 371/2015 Z. z., ktorou sa vykonávajú niektoré ustanovenia zákona o odpadoch je účinná od 1. 1. 2017. V zmysle Všeobecne záväzného nariadenia hlavného mesta o nakladaní s komunálnym odpadom a drobným stavebným odpadom č. 4/2016, sú domácnosti (iba majitelia rodinných domov) povinné zapojiť sa do systému zberu odpadu zo záhrad. Toto nariadenie sa týka viac ako 20 000 domácností v rámci Bratislavy, ktoré ročne vyprodukujú vyše 5 000 ton biologicky rozložiteľného odpadu. V prípade, že ste zatiaľ nepodali „Žiadosť o zapojenie sa do systému zberu odpadu zo záhrad“, môžete tak stále urobiť na oddelení miestnych daní, poplatkov a licencií Magistrátu na Blagoevovej 9 v Bratislave osobne alebo poštou. Všetky náklady na kompostér alebo hnedú zbernú nádobu, a s tým súvisiaci zber a odvoz biodpadu zo záhrad, sú hradené z miestneho poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady.

Foto:

V hnedých nádobách sa často nachádzajú zmesový odpad aj…Odpad z hnedých nádob putuje do kompostárne vo Svätom JureDodnes naši zamestnanci odviezli vyše 220 ton bio odpadu…
Po 3 – 5 mesiacoch vzniká z bio odpadu kompostPo 3 – 5 mesiacoch vzniká z bio odpadu kompostBio odpad sa po dovoze do kompostárne drví a spracúva…
Takto vyzerá bio odpad z hnedých nádob po vytriedení…

Popis fotografií:

  1. V hnedých nádobách sa často nachádzajú zmesový odpad aj plasty
  2. Odpad z hnedých nádob putuje do kompostárne vo Svätom Jure
  3. Dodnes naši zamestnanci odviezli vyše 220 ton bio odpadu z hnedých nádob
  4. Po 3 – 5 mesiacoch vzniká z bio odpadu kompost
  5. Po 3 – 5 mesiacoch vzniká z bio odpadu kompost
  6. Bio odpad sa po dovoze do kompostárne drví a spracúva na kompost pri teplote 60 – 80 stupňov Celzia
  7. Takto vyzerá bio odpad z hnedých nádob po vytriedení a odstránení odpadu, ktorý doň nepatrí

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

OLOOLO a.s.
Odvoz a likvidácia odpadu a.s.
Ivanská cesta 22
821 04 Bratislava
Čerpané z: www.olo.sk

OLO, 06. 06. 2017 | Prečítané: 638 | Rubrika: Veda a spoločnosť

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Kurča na fazuľke
08-08-20 * 12:17
 Re: Moje poznámky
08-08-20 * 09:55
 Re: Kurča na fazuľke
08-08-20 * 09:39
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore