www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @527
Počítadlo


Spam poison

Učitelia z prvého ročníka Komenského inštitútu ukázali, že aj na našich školách sa dá učiť výnimočne

Spájame učiteľov, ktorí majú odvahu robiť veci inak

V Pliešovciach učia žiakov rozhodovať o tom, ako bude vyzerať ich škola. V Spišskom Štvrtku ponúkajú praktické kariérne poradenstvo aj deviatakom – žiaci si počas roka mohli vyskúšať aké je to pracovať v materskej škole, na farme, či v lekárni. V Banskej Bystrici prepájajú študentov sociálnej práce s miestnymi základnými školami a spoločne bojujú proti extrémizmu.

21 učiteľov ukončilo svoje štúdium v prvom ročníku Komenského inštitútu a konkrétnymi príkladmi ukazuje inovatívne spôsoby výučby, ktoré sa dajú robiť na našich školách už teraz.

„Nositeľom zmeny školstva nebude dvesto strán papiera, ale konkrétni ľudia. V Komenského inštitúte spájame učiteľov, ktorí majú odvahu robiť veci inak a takých učiteľov už teraz na Slovensku máme,“ povedal Juraj Hipš, zakladateľ Komenského inštitútu.

Učitelia tu majú možnosť bezplatne získať vedomosti a zručnosti k realizácii praktickej školskej reformy vo svojej komunite a pozitívnymi príkladmi ukazovať ako je možné školstvo postupne reformovať.

„Nechceme, aby títo učitelia ostali nepovšimnutí, či po pár rokoch vyhoreli. Chceme takýchto učiteľov podporovať, spájať a nahlas o nich hovoriť, pretože veríme, že to je cesta k zmene,“ hovorí Katarína Pázmany, projektová koordinátorka Komenského inštitútu.

Aké projekty tento rok realizovali?

Spišský Štvrtok: Čo potrebuje Janíčko a Marienka, aby sa nestratili v lese?

Pre končiacich žiakov ZŠ pripravil Tomáš Macko s kolegami 5-dňový zážitkový program, v ktorom si žiaci vyskúšali prácu v potravinách, na družstve, v lekárni, v stavebninách, na obecnom úrade, či v materskej škôlke. Nasledovala spoločná chata, na ktorej so žiakmi rozoberali, čo ich zaujíma, čo chcú a v čom sú dobrí. S deviatakmi pracovali počas celého roka, pravidelne sa stretávali a rozvíjali svoje soft-skillové zručnosti.

„Chcem žiakom poskytnúť príležitosti na zistenie svojich schopností. Chcem, aby vedeli, že život môžu ovplyvňovať učením sa a prácou na sebe. Chcem im pomôcť naplánovať, čo a kam po skončení školy i motivovať ich k maximálnemu využitiu deviateho ročníka. V triedach máme mnoho žiakov z rôznych prostredí a myslím si, že škola by mala vytvárať priestor práve pre takéto skúsenosti a témy,“ dodáva Tomáš Macko.

Video vytvárali učitelia počas 5-dňového programu.

Banská Bystrica: Dokážeš existovať v rozmanitom svete?

Boju proti extrémizmu sa venovala Katka Kurčíková, ktorá spájala študentov sociálnej práce Univerzity Mateja Bela s miestnymi základnými školami. So študentmi testovali ako sa dajú meniť postoje ôsmakov. Využívali pri tom prácu so živými knižnicami.

„Aj keď je to v našom kraji horúca téma, nikto poriadne nevie, ako sa so žiakmi o tom rozprávať. V ôsmom ročníku je už naozaj neskoro, mali by sme začať dávno predtým. Verím, že učiteľom pomôžeme, ako na to, a tiež sa teším, že si študenti vyskúšali viesť hodiny, či organizovať živé knižnice, a tým boli bližšie k praxi,“ hovorí Katka.

Foto:

Živá knižnica vo Vzdelávacom centre ZaježováAj takto môže vyzerať workshop riešenia konfliktov…Meniť školstvo sa dá už teraz zdola v spolupráci s učiteľmi…
Našich účastníkov spájame so špičkovými odborníkmi…Prezident Andrej Kiska poprial učiteľom veľa odvahyS lektorkou Letnej školy Sylviou Ondrisovou
Vyučovanie prebiehalo v krásnom prostredí vo Vzdelávacom…

Popis fotografií:

  1. Živá knižnica vo Vzdelávacom centre Zaježová.
  2. Aj takto môže vyzerať workshop riešenia konfliktov so psychológom, trénerom a facilitátorom PhDr. Dušanom Ondrušekom, CSc.
  3. Meniť školstvo sa dá už teraz zdola v spolupráci s učiteľmi, rodičmi a žiakmi.
  4. Našich účastníkov spájame so špičkovými odborníkmi na školstvo.
  5. Prezident Andrej Kiska poprial učiteľom veľa odvahy. Komenského inštitút sa koná pod záštitou prezidenta Slovenskej republiky Andreja Kisku.
  6. S lektorkou Letnej školy Mgr. Sylviou Ondrisovou, PhD., Dipl. PW.
  7. Vyučovanie prebiehalo v krásnom prostredí vo Vzdelávacom centre Zaježová.

Bratislava: Trinásta záhrada

Miesto plné hlavolamov a logických úloh, ktoré vymýšľajú žiaci a môže slúžiť na učenie biológie, či matematiky. Vybudovať školskú Escape Room v átriu školy vymyslela Katka Kresaňová, no pod jej dohľadom ju realizovali samotní žiaci. Naučili sa, ako plánovať projekt, urobiť finančnú zbierku, navrhnúť rozpočet, či pracovať s ľuďmi. Od Trinástej záhrady si sľubujú podporu logického a kritického myslenia, tímovej spolupráce aj ducha školy.

Pozri: Správy RTVS.

Martin: Aby myslenie bolo viditeľné

Škola, ktorá učí myslieť a preberať zodpovednosť za seba i svoje okolie. Jej riaditeľ, Jozef Sopoliga sa snaží prebudiť zvedavosť žiakov na hodinách fyziky. Koncept vyučovania tak, aby myslenie bolo viditeľné, je vyvinutý odborníkmi Harvardovej univerzity a je zavedený na niektorých školách v Holandsku, Austrálii a USA. Spojená základná škola v Martine je prvá na Slovensku, ktorá koncept „viditeľného myslenia“ (Visible Thinking) testuje v slovenských podmienkach.

„Máme predstavu, že deti chodia do školy preto, aby mysleli, veď to je základ školy. Obávam sa však, že robíme podfuk na deťoch aj na sebe,“ hovorí Jozef.

Jozef Sopoliga: Zviditeľnenie myslenia na hodine fyziky.

Senec: Dráma a improvizácia v anglickom jazyku

Petra Strigačová učila tento rok hodiny angličtiny bez učebnice. Riadila skupinu detí a viedla ju ku spoločnému cieľu. Nechávala im veľkú slobodu, mohli si vybrať cestu a spôsob realizácie svojich nápadov, ona iba sledovala termíny a stanovovala čiastkové ciele. Žiaci sa učili slobode, ktorá nesie so sebou zodpovednosť a Peťa sa učila dôverovať žiakom:

„Postupne som sa naučila viac počúvať deti a mám pocit, že počas posledného mesiaca, keď mne už dochádzali sily a akoby som spomalila, deti naopak začali reálne pociťovať plnú zodpovednosť a riadiť sa sami. Zrazu boli hotové kulisy, pribúdali kostýmy, dokázali skúšať bez nutnosti zásadnej kontroly zo strany učiteľa, akoby to moje nadšenie a viera, že to dokážeme konečne prešlo aj na deti. Myslím, že až vtedy som fakt pochopila, čo je dôvera učiteľa deťom.“

Video je zo záverečného divadla, ktoré žiaci vymysleli a zrealizovali sami – scenár, kostýmy, kulisy.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

ŽivicaCentrum environmentálnej a etickej výchovy Živica
Živica je mimovládna nezisková organizácia, ktorá inšpiruje k zmene. Venujeme sa vzdelávaniu, ekoporadenstvu a ponúkame priestor na hľadanie seba samého. Nájdete nás v Bratislave, Zvolene a vo Vzdelávacom centre Zaježová.
Chceme pomáhať tvoriť svet, v ktorom je každý človek inšpirovaný k hľadaniu vlastnej prirodzenosti. Veríme, že príroda vie ľudí mnohému naučiť. Problémy životného prostredia sú výzvou k tomu, aby sme svoju pozornosť obrátili dovnútra nás samých.
Čerpané z: www.zivica.sk a www.komenskehoinstitut.sk

Súvisiace články:
Slováci si na fair trade zvykajú pomaly (28.11.2017)
Mestské včely letia do Zvolena 23. 11. 2017 (23.11.2017)
50 slovenských škôl si vyučovanie spestrí dobrodružnými hľadačkami alebo questingom (03.11.2017)
Titulom Zelená škola sa na Slovensku pýši 110 škôl (07.10.2017)
Prvý prírodný cintorín na Slovensku (06.10.2017)
Na brány slovenských škôl zvoní Eko Alarm (29.08.2017)
Kráčate lesom a netušíte ako sa volá kvet, ktorý tam práve kvitne? (01.08.2017)
Príďte otestovať jedinečnú aplikáciu na rozpoznávanie rastlín! (26.07.2017)
Školáci vytáčali mestský med bicyklovým medometom (01.07.2017)
Školákov prekvapila bohatá biodiverzita mesta skrývajúca rašeliniská, mokrade ale aj nebezpečné invázne rastliny (29.06.2017)
Živica osvieži Pohodu najaktuálnejšími témami (28.06.2017)
Žiaci na škole vybicyklujú mestský med (23.06.2017)
Pozrite sa ako chráni živá pôda opeľovače (20.06.2017)
Hlasujte a pomôžte školám vyrásť (15.05.2017)
Najväčší vzdelávací ekoprogram sveta hľadá školy, ktoré sa chcú zmeniť (07.05.2017)
Zelené školy budú na Deň Zeme akčné (15.04.2017)
Ďalších 20 mladých ľudí získa šancu stať sa hrdinom na Sokratovom inštitúte (10.04.2017)
Pôrod v 21. storočí (05.04.2017)
O našej smrteľnosti (27.03.2017)
Festival Showcrates prinesie do Bratislavy neurovedca z Yale aj držiteľku Goldmanovej ceny (28.02.2017)
Živica spúšťa petíciu za viac Fairtrade v obchodoch (24.02.2017)
Výzva „Hej, Lidl, hraj fér!“ uspela (30.01.2017)

CEEV Živica, 04. 06. 2017 | Prečítané: 596 | Rubrika: Veda a spoločnosť

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Kurča na fazuľke
08-08-20 * 12:17
 Re: Moje poznámky
08-08-20 * 09:55
 Re: Kurča na fazuľke
08-08-20 * 09:39
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore