www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
Quasars Ensemble
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @119
Počítadlo


Spam poison

Týždeň modrého gombíka 2017 štartuje 15. mája

Darujme deťom nádej

Zdroj video záznamu: UNICEF Slovensko.

UNICEF už po trinásty raz organizuje celoslovenskú verejnú zbierku Týždeň modrého gombíka. Cieľom zbierky, ktorá sa bude konať 15. – 21. mája 2017, je zabezpečiť humanitárnu pomoc pre deti na Ukrajine. Na východe tejto krajiny vypukol ešte v roku 2014 ozbrojený konflikt, pričom situácia v Doneckej a Luhanskej oblasti je stále vážna. Následky konfliktu sú veľmi citeľné aj v širokom páse okolo týchto dvoch regiónov.

„Heslom tohoročného Týždňa modrého gombíka je Darujme deťom nádej. Našou zbierkou chceme upozorniť aj to, aký krehký je mier a aké nesmierne dôležité je nestratiť v ťažkej situácii vieru v ľudskosť,“ uviedol predseda Slovenského výboru pre UNICEF Juraj Mišura.

Deťom na Ukrajine, ktoré trpia v dôsledku ozbrojeného konfliktu, môžete pomôcť vašimi príspevkami do pokladničiek dobrovoľníkov v uliciach slovenských miest a obcí od 15. do 21. mája alebo prostredníctvom elektronickej zbierky na nadej.unicef.sk. Ak chcete deťom pomáhať dlhodobo, je to veľmi jednoduché. Poslaním SMS s textom UNICEF A v hodnote 5 € na číslo 870 sa stanete naším pravidelným prispievateľom. Prispievanie si môžete kedykoľvek deaktivovať poslaním SMS s textom UNICEF D.

K cieľovej krajine tohoročnej zbierky má blízko aj vyslanec dobrej vôle UNICEF – slovenský tanečník a choreograf Jaro Bekr. S UNICEF Slovensko veľmi aktívne spolupracuje už niekoľko rokov.

„Minulý september som vycestoval na východ Ukrajiny do oblasti Donbas. Nebol to môj prvý kontakt s touto krajinou – pred rokmi som tu bol v pionierskom tábore ako mnoho iných malých či väčších Čechoslovákov. Boli to zvláštne pocity. Všetky zmeny, ktorými Československo prešlo za posledné desaťročia, sa udiali mierovou cestou. Situácia na Ukrajine však určite mierová nie je. Samozrejme, počas mojej cesty som mal aj obavy z bezpečnosti. Na všetko, čo som prežíval, som sa pozeral aj z pohľadu otca dvoch detí a sám seba som sa pýtal, ako by som sa správal na mieste ľudí, ktorých zasiahol tento konflikt. Videl som nielen to, aký dopad mal a stále má existujúca situácia na deti a celé ich rodiny, ale aj to, aké je dôležité, aby mali deti napriek všetkému pocit normálnosti, aby stále chodili do školy, mali nielen učebnice a školské pomôcky, ale aj prístup k psychologickej pomoci. Toto všetko je však ‚nadstavba‘. Najprv im treba poskytnúť jedlo, vodu, lieky, prikrývky…“

Ani počas zbierky Týždeň modrého gombíka nepoľavujú aktivity UNICEF na školách, ktoré sa zameriavajú na neformálne vzdelávanie o detských právach a témach s nimi spojenými. Súčasťou týchto aktivít je aj mega akcia v Bratislave na Spojenej škole na Tilgnerovej ulici. Do aktivít sa zapojí celý pedagogický zbor i všetkých 1 100 žiakov a žiačok. Okrem besied s Jarom Bekrom a Samom Majdekom z portálu refresher.sk, ktorí študentom a študentkám porozprávajú o svojich skúsenostiach z Ukrajiny, budú mať všetci žiaci a žiačky 1. stupňa možnosť zúčastniť sa interaktívnych workshopov pod vedením Junior Ambasádorov UNICEF Slovensko. Škola sa okrem finančnej zbierky pre deti na Ukrajine rozhodla aj pre inú formu pomoci. Do vybranej školy na východe Ukrajiny pošlú zásielku cudzojazyčných kníh a podporia takto výuku cudzích jazykov.

Počas minuloročnej zbierky Týždeň modrého gombíka sa vyzbieralo takmer 57-tisíc eur, vďaka ktorým boli podporené programy na liečenie detskej podvýživy v africkej Mauritánii.

Týždeň modrého gombíka

Po kliknutí na fotografiu sa v novom okne zobrazí v lepšom rozlíšení o rozmeroch 726 × 1 286 bodov.

Predpokladáme, že tento rok sa do zbierky zapojí minimálne 2 000 dobrovoľníkov vo viac ako 100 mestách a obciach na celom Slovensku. V minulom ročníku zbierky sa podarilo dosiahnuť najvyšší výnos dolnokubínskym dobrovoľníkom a dobrovoľníčkam pod vedením pani učiteľky Patrície Zrnčíkovej. Všetci spoločne vyzbierali viac ako 2 500 € a opäť tak ukázali nielen svoju šikovnosť, ale predovšetkým srdce, ktoré dávajú do každej podobnej aktivity.

„Deti sa na zbierku tešia vždy niekoľko týždňov pred jej spustením. Určite je v tom aj kúsok radosti z toho, že nemusia sedieť v škole, no v konečnom dôsledku sa toho naučia veľmi veľa aj pri zbierke. Nielen o situácii detí v krajine, ktorej sa snažia pomôcť; veľmi prakticky sa učia aj psychológiu či marketing. Téma dobra a zla je určite súčasťou našich diskusií po každej zbierke. Všetky skúsenosti, ktoré deti takto získavajú, prispievajú k rozvoju ich osobnosti.“

Kríza na Ukrajine trvá už od roku 2014. Situácia na východe krajiny je nestála napriek podpisu viacerých dohôd, v ktorých sa jednotlivé strany dohodli na zložení zbraní a upokojení konfliktu. V súčasnosti kríza ovplyvňuje 3,8 milióna obyvateľov krajiny, z toho 1 milión detí. Obzvlášť ťažká je táto situácia práve pre deti – mnohé rodiny sa stretávajú s obrovskými ťažkosťami, museli sa už niekoľkokrát sťahovať, míňajú sa im finančné zdroje a strácajú psychické schopnosti zvládať vzniknutú situáciu. V krajine je viac ako 1,6 milióna obyvateľov (z toho asi 222-tisíc detí) vnútorne vysídlených.

V roku 2016 UNICEF:

  • zabezpečil pitnú vodu a životne dôležitú infraštruktúru pre zásobovanie vodou, sanitárne a hygienické potreby pre 2,5 milióna ľudí,
  • dodal teplé oblečenie 10-tisíc deťom a rodinám, ktorí žijú v chudobných komunitách blízko kontaktnej línie,
  • obnovil 50 škôl a poskytol vzdelávacie materiály pre 150-tisíc detí,
  • zabezpečil pôrodnícke vybavenie a umožnil tak bezpečné pôrody približne 29-tisíc novorodencov,
  • poskytol psychosociálnu podporu 207-tisíc deťom a ich opatrovníkom,
  • poskytol vzdelávanie v oblasti ochrany pred mínami pre 500-tisíc detí a ich rodiny.

Vložila: Nikola Korytková.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

UNICEFDetský fond UNICEF
– vznikol na pomoc deťom, ktoré zasiahla druhá svetová vojna. Neskôr sa jeho pôsobnosť rozšírila a dnes pomáha najviac ohrozeným a zraniteľným deťom na celom svete. V rámci rozvojovej aj humanitárnej pomoci sa stará o prežitie a rozvoj detí, propaguje ich práva a upozorňuje na ich dodržiavanie.
UNICEF síce patrí medzi organizácie OSN, má však špecifické postavenie – je jediným fondom OSN, ktorý nie je financovaný zo strany OSN, ani nemá pridelenú pevnú rozpočtovú položku zo štátneho rozpočtu. Práca na pomoc deťom je úplne závislá od dobrovoľných príspevkov jednotlivcov, spoločností a ďalších donorov. UNICEF je totiž financovaný z čisto dobrovoľných príspevkov. V roku 1965 získal detský fond UNICEF Nobelovu cenu mieru za milióny zachránených detských životov a za propagáciu bratstva medzi národmi.
Čerpané z: www.unicef.sk

Súvisiace články:
Poukážte svoje 2 % deťom (25.02.2018)
Nadácia H&M Foundation a UNICEF odštartovali novú spoluprácu (30.11.2017)
Aj napriek pokroku čelí 180 miliónov detí horším vyhliadkam, aké mali ich rodičia – UNICEF (20.11.2017)
Hrdinovia všedných dní (05.10.2017)
Viac ako 180 miliónov ľudí nemá prístup k pitnej vode v krajinách postihnutých konfliktom alebo nepokojom – UNICEF (31.08.2017)
Ďakujeme, že podporujete UNICEF (25.06.2017)
Tilgnerka pomôže štyrom ukrajinským školám (17.05.2017)
Počet ukrajinských detí, ktoré potrebujú pomoc, sa za ostatný rok takmer zdvojnásobil na 1 milión – UNICEF (17.02.2017)
UNICEF: Veselé Vianoce a šťastný nový rok 2017 (21.12.2016)
Pomôžme našim susedom (14.12.2016)
UNICEF oslavuje 70 rokov (07.12.2016)
UNICEF tieto Vianoce zbiera peniaze pre deti na Ukrajine (05.12.2016)
Jedno zo štyroch ukrajinských detí trpí psychologickou traumou, pomáhajú im učiteľky (25.11.2016)
Štvrtina detí žije v kríze, bez vzdelania nemajú budúcnosť (03.11.2016)
Deti na Ukrajine len chcú, aby sa už nestrieľalo (06.10.2016)
Oslávme spolu dôležitosť školy počas kríz a konfliktov (06.09.2016)
UNICEF vyzýva fanúšikov olympijských a paraolympijských hier, aby pomohli pri ochrane detí (08.08.2016)
UNICEF pokračuje v kampani videom o záchrane života vďaka škole (14.07.2016)
Do Týždňa modrého gombíka UNICEF sa zapojilo 7 500 dobrovoľníkov z obcí od Bratislavy po Sninu (17.06.2016)
Kamarátstva zo školy sú pre deti dôležité ako lieky, zdôrazňuje UNICEF (14.06.2016)
Ekvádor volá o pomoc (25.04.2016)
Verejná zbierka pre Nepál (30.04.2015)
Týždeň modrého gombíka (07.05.2012)
Projekt HĽADANÉ DETI (12.01.2012)
Festival Vianoc (16.12.2011)
Rozprávkové pečenie – Deň štvrtý (14.12.2011)
Rozprávkové pečenie – Deň tretí (12.12.2011)
Rozprávkové pečenie UNICEF 2011 (11.12.2011)
Podujatia UNICEF v obchodnom dome IKEA (06.12.2011)
Medzinárodný deň boja proti chudobe (17.10.2011)
Medzinárodný deň nezvestných detí (24.05.2011)

UNICEF, 11. 05. 2017 | Prečítané: 1001 | Rubrika: Kto sú humanisti?

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Anketa
Ktorý vtáčik z týchto fotografií sa vám najviac páči?

Kolibkárik čipčavý (26 hl.)
 
Sýkorka belasá (17 hl.)
 
Stehlík obyčajný (11 hl.)
 
Sokol myšiar (9 hl.)
 
Drozd plavý (6 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 69
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore