www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
Quasars Ensemble
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @120
Počítadlo


Spam poison

Vulgárnosť v Denníku N

Pozor na oplzlé, grobianske a škaredé slová!

V Denníku N uverejnil Silvester Lavrík 15. decembra 2016 článok s názvom „Bazmek v parlamente“.

Slovo „bazmek“ pochádza z maďarčiny. V Košiciach niektorí mladí chalani, ale občas som počul aj z úst dievčat, používajú toto slovo, zdá sa mi, zhruba za každým piatym bežným slovom. Jednoducho, keď taký Košičan chce povedať o niečo dlhšiu vetu, viac ako tri-štyri slová, tak jazykovú vatu (medzeru, balast) vyplňuje slovom „bazmek“. Prakticky toto slovo už nesúvisí s významom vety, je to len také nadbytočne vyslovené slovo. Niečo ako „hmm“. Alebo ako u východniarov slovko „ta“. Príklady: Ta dze ideš? (Kde ideš?) Ta co ši šalený? (Čo si šialený? Vari si blázon?)

Rozdiel je v tom, že kým „hmm“ alebo „ta“ sú slušné (neutrálne) slová, tak „bazmek“ je prudko vulgárny výraz. V maďarskom jazyku slovo „basszad“ znamená vo význame „súložiť“, ale v úvodzovkách. Pre pohlavný styk, pre súlož používajú slovo „közösülés“.

Pri slove vulgárny myslím na neslušné, oplzlé, grobianske a škaredé slová.emotikon

Pokiaľ je to možné, nemali by sme sa takto neslušne vyjadrovať. Vulgárne slová nepatria do dobrej spoločnosti.

Slovo „bazmek“ znamená: Pojeb sa! (Jebať na to!) Odvodené od slov: baszd meg alebo basszad meg.

Pokiaľ by ste chceli zachovať akú – takú kultivovanosť, tak sa dá preložiť aj ako: Seriem na teba! Seriem na vás! Seriem na to! Pričom sa vôbec nemyslí na nejaké vypúšťanie výkalov, ale približne vo význame: Kašlem na teba, vás, na to! (Kašlem vo významoch: opovrhujem, pohŕdam, rezignujem, som ľahostajný, je mi to jedno, nezaujíma ma to.)

V anglickom jazyku sa používa podobné slovo: Fuck.

A dobre viem, že slovo „fuck“ až tak veľmi zľudovelo medzi pospolitým slovenským davom, že aj slovenské „celé britky“ (odvodené slovo od slov celebrita a britký = ostrý, tvrdý, nešetrný, najmä v spôsobe vyjadrovania) neraz používajú pri záchvate slovo „fuck“. Tiež bez účelu. Len tak, ako keby sa niekto hrubo vyjadril: Do boha! Panenka Mária skákavá! Ježiš Mária! Kedysi neznalý vyjadrovania masmediálne vyrobených celebrít (presstitútov a presstitútok) som si myslel, že zle počujem, a myslel som si, že vyslovujú slovo „fakt“. To fakt? (Fakt vo významoch: Naozaj? Vážne?)

Slovo „fuck“ sa dá pochopiť aj ako nadávka: Do riti! Riť je zadok. Ale „do zadku“ som ešte nikoho nepočul nadávať.emotikon Nanajvýš to niekto myslí doslovne, že niekoho nakope do zadku.

Adam Roman v „Krátkom slovníku módnych slov zbytočne preberaných do slovenčiny“ slovo celebrita opísal ako: (známa) osoba [väčšinou bezvýznamná]. Pozri: Perly „mediálneho“ jazyka.

Slovo „záchvat“ som použil vo význame, keď pri nejakej udalosti im stúpne sláva do hlavy, a v silnom citovom vzrušení, dajme tomu od radosti, že im diváci tlieskajú, vykríknu anglické slovo „fuck“. Veď oni veľmi dobre vedia, že mládež im skôr porozumie pri slove „fuck“, ako pri výraze „do piči“. Lebo keby náhodou sa taká „celá britká“ dostala do televízie, tak kým cenzor slovo „fuck“ prehliadne, pri nejakom slovenskom vulgárnom slove by divák počul len krátke pípnutie. Divák alebo poslucháč by nepočul vulgárne slovo. Ale sa domyslí, že zrejme „slávna televízna alebo rozhlasová osoba“ sa vyjadrila nejako neslušne, nevhodne. Vyslovila niečo, čo nepatrí do slušnej spoločnosti.

Mne sa zdá, že v Denníku N pomaly, trošku neobratne, dochádza k odmäku novinárskej korektnosti.

Tiež snívajú o tom, aby ich čítal pospolitý slovenský dav. Lebo aj to už vtáčiky čvirikajú, že dav číta radšej bulvárne noviny. A Denník N nechce zaostávať, chce ísť s dobou.

Silvester Lavrík sa mohol pochlapiť, a byť slovenskejší, onakvejší ako jeho spolužiak, a mohol uverejniť článok s názvom „Kokot v parlamente“.

Čoho sa Lavrík bojí? Že slovo kokot je silné slovo? Očakáva, že čitateľ Denníka N je analfabet, a nevie, čo znamená slovo bazmek? Alebo si namýšľa, že pri použití slova kokot by ho mohol spolužiak zažalovať? Pri slove bazmek už nie? To akože máme aj sudcov postihnutých politickou či nekultúrnou korektnosťou?

Páčilo by sa Lavríkovi, keby o ňom niekto napísal článok s názvom „Kokot v Denníku N“?emotikon

Alebo majiteľom Denníka N by sa páčil niekde uverejnený článok s názvom „Kokoti v Denníku N“?emotikon

Článok od Silvestra Lavríka je určený platiacim čitateľom. Iste si nejaký hlupák rád zaplatí za prečítanie vulgárnych slov v Denníku N. Neviem. Je slovo bazmek prvá lastovička?

Predplaťte si ich, bazmek!emotikon

Archív:

Denník NSilvester Lavrík

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Ján ParadaJán Parada
laik s celoživotným vzdelávaním
Čerpané z:
vlastný zdroj

Ján Parada, 17. 12. 2016 | Prečítané: 9388 | Rubrika: Polemika o…

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Anketa
Ktorý vtáčik z týchto fotografií sa vám najviac páči?

Kolibkárik čipčavý (26 hl.)
 
Sýkorka belasá (17 hl.)
 
Stehlík obyčajný (11 hl.)
 
Sokol myšiar (9 hl.)
 
Drozd plavý (6 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 69
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore