Každoročne si vtedy pripomíname prijatie Všeobecnej deklarácie ľudských práv z roku 1948, oslavujeme ľudské práva, ale zároveň poukazujeme na prípady ich porušovania. Desiateho decembra sa takisto udeľuje Nobelova cena za mier v Oslo.
Pri príležitosti Medzinárodného dňa ľudských práv sa na Úrade vlády SR uskutočnilo odovzdávanie Ceny ministra spravodlivosti, ktorá sa udeľuje za mimoriadny prínos v oblasti ochrany a podpory ľudských práv. Z rúk štátnej tajomníčky MS SR Márie Kolíkovej si ho tento rok prevzal predseda Národnej rady občanov so zdravotným postihnutím a Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska Branislav Mamojka. Predkladateľom tohto návrhu bola s podporou všetkých svojich členských organizácií Národná rada občanov so zdravotným postihnutím v SR (NROZP v SR). Následne ho odporučila Správna rada ceny.
Branislav Mamojka stál pri založení Národnej rady občanov so zdravotným postihnutím v SR, od jej vzniku v roku 2003 je aj jej predsedom. Je členom predsedníctva Európskeho fóra zdravotného postihnutia (EDF), ktoré združuje strešné národné organizácie zdravotného postihnutia v rámci EÚ. Dlhé roky sa venuje obhajobe ľudských práv v oblasti zdravotného postihnutia.
Od roku 2010, kedy Slovenská republika ratifikovala Dohovor OSN o právach osôb so zdravotným postihnutím, sa intenzívne zaoberá jeho implementáciou do právneho poriadku Slovenskej republiky, významne sa zaslúžil o jeho sprístupnenie občanom so zdravotným postihnutím vysvetľovaním jeho významu pre obhajobu ich ľudských práv, ako aj monitorovaním jeho uplatňovania v domácom a v medzinárodnom kontexte.
V roku 2015 bol jedným z kľúčových autorov alternatívnej správy o implementácii Dohovoru pre Výbor OSN pre práva osôb so zdravotným postihnutím, ktorú osobne prezentoval v Ženeve na zasadnutí Výboru. V apríli roku 2016 sa ako zástupca organizácií občanov so zdravotným postihnutím zúčastnil na konštruktívnom dialógu Výboru OSN s vládou SR. Výbor OSN následne vydal Odporúčania pre vládu SR ohľadom ďalšej implementácie Dohovoru OSN o právach osôb so zdravotným postihnutím na roky 2016 – 2020.
Branislav Mamojka sa dlhodobo venuje pripomienkovaniu legislatívy na národnej i európskej úrovni, čím výrazne prispieva k presadzovaniu práv občanov so zdravotným postihnutím do legislatívy, k zvyšovaniu povedomia občanov so zdravotným postihnutím o ich právach, ale aj povinnostiach. Od roku 1990 je nepretržite predsedom Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska. Bol dlhoročným predsedom nominačného výboru Európskej únie nevidiacich. Je aj členom Komisie Európskej únie nevidiacich pre spoluprácu s Európskou úniou.
Branislav Mamojka je ženatý, je starostlivým otcom troch detí a starým otcom piatich vnúčat.
Po kliknutí na fotografiu sa v novom okne zobrazí v lepšom rozlíšení o rozmeroch 3 264 × 1 836 bodov.
Nomináciu podporili všetky členské organizácie NROZP v SR:
Asociácia Marfanovho syndrómu
Asociácia nepočujúcich Slovenska
Asociácia organizácií zdravotne postihnutých občanov SR
Liga proti reumatizmu na Slovensku
Otvorme dvere, otvorme srdcia
Organizácia muskulárnych dystrofikov v SR
Slovenské hemofilické združenie
Slovenské združenie stomikov
Spoločnosť psoriatikov a atopikov SR
Spoločnosť na pomoc osobám s autizmom
Slovenská únia sluchovo postihnutých
Slovenský zväz sclerosis multiplex
Slovenský zväz telesne postihnutých
Slovenský zväz zdravotne postihnutých
Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska
Zväz diabetikov Slovenska
Zväz postihnutých civilizačnými chorobami
Združenie na pomoc ľuďom s mentálnym postihnutím v SR
Združenie rodičov a priateľov hluchoslepých detí

Spracovali: Dušana Blašková (ÚNSS) a Michaela Hajduková (NROZP v SR).
Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.
Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska (ÚNSS)
Slovak Blind and Partially Sighted Union
– je občianske združenie, ktorého členmi sú nevidiaci a slabozrakí ľudia, ich priaznivci, priatelia a rodičia. V súčasnosti má takmer 4 200 členov združených v 65 základných organizáciách. Svoje služby, poradenstvo a aktivity poskytuje ľuďom so zrakovým postihnutím v každom kraji Slovenska bezplatne. Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska vznikla v roku 1990.
Čerpané z:
www.unss.sk