www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
Quasars Ensemble
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @376
Počítadlo


Spam poison

Rekordmanka z druhohôr

Prezývku „Sue“ čiže „Zuzanka“ získal obrí jašter po svojej objaviteľke Susane Hendricksonovej

Tyranosaurus Sue (foto: George Papadakis, © Field Museum)Príbeh Sue – po slovensky Zuzanky – je pútavou históriou najväčšieho, najzachovalejšieho a zďaleka najdrahšieho tyranosaura, akého sa kedy na území USA podarilo nájsť. Dnes tvorí táto ohromujúca kostra zlatý klinec expozície chicagského múzea Field Museum.

Susan „Sue“ HendricksonováObjav majestátneho dinosaura 12. augusta 1990 sa stal z veľkej časti dielom náhody. Pomaly končil posledný deň expedície paleontológov do nálezísk v súvrství Hell Creek [1] na území Južnej Dakoty a tím sa chystal k odchodu do neďalekého mesta Faith. Keď členovia skupiny nakladali batožinu a objavené skameneliny, všimli si prázdnu pneumatiku u jedného z áut. Odchod preto odložili kvôli nevyhnutnej oprave. A zatiaľ čo časť osadenstva vyrazila do mesta pre náhradnú pneumatiku, výskumníčka Susan Hendricksonová išla sa ešte naposledy pozrieť k blízkemu hrebeňu, ktorý tím dosiaľ nenavštívil. To, čo nasledovalo, preslávilo nadšenú potápačku a paleontologičku v jednej osobe na celom svete.

Objav storočia

Akonáhle Susan došla k úpätiu jedného útesu so sedimentmi starými 67 miliónov rokov, povšimla si úlomky fosílnych kostí, ktoré ležali pod ním. Paleontologická poučka hovorí, že ak nájdeš kosti na úpätí kopca, vždy sa starostlivo pozri hore – možno objavíš i ďalšie časti kostry vyčnievajúce dosiaľ z horniny. Hendricksonová mala šťastie priamo rozprávkové. Nielenže kúsok nad ňou vyčnievali ďalšie kostné fragmenty, ale onedlho sa tiež ukázalo, že pôda ukrýva kompletný skelet.

Zľava: Peter a Neal LarsonovíŽe ide o jackpot, bolo jasné vo chvíli, keď na miesto dorazil Peter Larson, riaditeľ súkromného paleontologického Inštitútu Black Hills [2], a určil príslušnosť zvieraťa. Išlo o gigantického dravého dinosaura Tyrannosaurus rex, najpopulárnejšieho z rozsiahlej skupiny týchto vyhynutých tvorov. Navyše mohli bádatelia čoskoro potvrdiť, že zmienený jedinec predstavuje jeden z najväčších a najlepšie zachovalých exemplárov.

Konzervácia riečnym bahnom

Keď Hendricksonová priniesla do tábora ukázať niekoľko kostných fragmentov, vedúci expedície Larson okamžite zastavil prípravy k ukončeniu sezóny vykopávok. Časť tímu síce z lokality podľa plánu odišla, avšak Hendricksonová, Larson a ďalší kolegovia sa ihneď pustili do práce na vykopávkach „Sue“, ako sa začalo tyranosaurovi hovoriť podľa jeho objaviteľky.

Fosílie sa dochovali vo veľmi dobrom stave a dosahovali značných rozmerov (pozri Kráľovná predátorov [4]). Sondy do príslušnej vrstvy naviac ukázali, že sa na mieste ukrýva omnoho väčšia časť kostry, než vedci pôvodne dúfali. Zatiaľ čo u väčšiny objavených exemplárov tyranosaura máme k dispozícii len 10 – 50 % kostí, skamenelina novo nájdeného jaštera sa zachovala z viac než štyroch pätín. Dôvod neskôr bádatelia objasnili nasledovne: Zviera zrejme zahynulo v blízkosti rieky, a jeho telo tak veľmi rýchlo prekrylo riečne bahno, čo zabránilo zdochlinárom rozniesť mäso a kosti do okolia.

Larson si dobre uvedomoval vedecký i komerčný prínos fosílie, a nechal ju preto s veľkou opatrnosťou premiestniť v sadrových obaloch do laboratórií Inštitútu Black Hills v Hill City. Preparátori tam potom čoskoro začali s očisťovaním skamenelín, lenže onedlho nato sa objavili nečakané komplikácie.

Siouxovia verzus ministerstvo

Ako vždy išlo o peniaze – konkrétne o vlastnícke práva. K objavu došlo na území indiánskej rezervácie Cheyenne River a o vlastníctvo atraktívneho nálezu sa hlásil istý Maurice Williams, potomok kmeňa Siouxov, ktorému pôda pod náleziskom patrila. Učinil tak navzdory faktu, že mu údajne Larson už predtým zaplatil päť tisíc dolárov (dnešných asi 8 500 eur) za právo skamenelinu vykopať. Williams sa k nálezu znovu prihlásil potom, čo zistil, že paleontológ plánuje ako komerčný zberateľ tyranosaurie ostatky predať. Argumentoval tým, že uvedená čiastka Larsona oprávňovala iba k vykopaniu a preparácii fosílií, ale nie k ich predaju. Navyše o práva prejavili záujem i samotní Siouxovia, ktorí skamenelého jaštera vyhlásili za svoje prírodné bohatstvo.

Zakrátko sa však ukázalo, že spomínanú oblasť spravuje Ministerstvo vnútra USA, a technicky práve preto bola majiteľom fosílií americká vláda. Nakoľko sa dalo predpokladať, že Larson nebude ochotný nález vydať, obkľúčili v roku 1992 agenti FBI za asistencie Národnej gardy laboratóriá Inštitútu Black Hills, všetky skameneliny zabavili a paleontológa neskôr zatkli. Zatiaľ čo Larson strávil za pokus predať fosílie do zahraničia nejaký čas v coloradskom väzení, ostatky našli nový domov v Škole baníctva a technológie v Južnej Dakote (South Dakota School of Mines and Technology), kde mali ostať až do skončenia súdnych sporov. A v roku 1995 prisúdil súd kostru do vlastníctva Maurica Williamsa.

Prehistorický aukčný klenot

Williams sa rozhodol kostru predať, a tak londýnska aukčná sieň Sotheby's čoskoro evidovala naozaj neobvyklú dražobnú položku. Z vedeckých inštitúcií sa do dražby zapojilo len chicagské Field Museum, ktoré s pomocou sponzorov ako Walt Disney Parks and Resorts alebo McDonald's nakoniec zhromaždilo dostatok peňazí a ostatných záujemcov prekonalo. Ako sa hneď nato ukázalo, išlo o skutočne ohromnú čiastku – aspoň na pomery dražby skameneliny. Tyranosaurus Sue sa stal 4. októbra 1997 najdrahšou fosíliou v histórii: Po desiatich minútach ju z počiatočnej ponuky 500 tisíc dolárov (dnešných asi 666 tisíc eur) vydražili za konečných 8 362 500 dolárov (približne 11 miliónov eur), teda takmer za sedemnásťnásobok.

Samotný prevoz skameneliny do múzea i jej následná preparácia sa zmenili na verejnú šou – záujemcovia totiž mohli priebeh prác sledovať cez sklenené steny. Slávnostná prezentácia exponátu v hlavnej sále múzea 17. mája 2000 vyvolala ohromný záujem verejnosti: Návštevnosť tohto dňa presiahla desať tisíc osôb. A „Zuzanka“ s katalógovým označením FMNH PR 2081 predstavuje zlatý klinec expozície chicagského prírodovedného múzea dodnes.

[4] Kráľovná predátorov

Hoci sa Sue hrdí ženským menom, pohlavie tohto pravekého jedinca v skutočnosti nepoznáme. Podľa výskumu na prierezoch jeho dlhých kostí určili výskumníci vek obrieho tvora na 28 rokov. Išlo teda o jašterieho starca: Tyranosauri sa podľa vedcov dožívali tridsiatich rokov len veľmi vzácne. Sue vyniká tiež svojimi rozmermi. Jej lebka dlhá 140 cm síce nie je najdlhšia, akú sa kedy podarilo objaviť – primát v tomto prípade náleží exemplári MOR 008 z Montany s rovnými 150 cm (pozri vysvetlivku [3]); aj tak celkové rozmery a kompletnosť skeletu svedčia pre najväčší objavený exemplár tyranosaura. Kostra meria takmer 12,5 m na dĺžku a 4 m na výšku. Hmotnosť gigantického dinosaura potom bola okolo 6,5 t, pričom niektoré odhady hovoria dokonca o viac než 9 t.

Vysvetlivky:

[1] Hell Creek – geologické súvrstvie, ktoré obsahuje sedimenty z posledného milióna rokov existencie druhohorných nevtáčích dinosaurov žijúcich pred 67 – 66 miliónmi rokov. Výbežky tohto súvrstvia sa nachádzajú na území amerických štátov Montana, Wyoming a Severná i Južná Dakota.

[2] Inštitút Black Hills – Black Hills Institute, súkromná organizácia, založená v roku 1974. Špecializuje sa na vykopávky, preparáciu a následný predaj ako originálnych fosílií, tak aj ich veľmi presných replík.

[3] MOR 008 – katalógové označenie obrovskej tyranosaurej lebky objavenej v 60. rokoch 20. storočia pri meste Billings v Montane. Dnes sa 150 cm dlhá lebka nachádza v expozícii Museum of the Rockies v meste Bozeman.

Foto:

  1. Fotografia skeletu tyranosaura s prezývkou „Sue“ s jej objaviteľkou Susanou Hendricksonovou a jej vernou priateľkou, sučkou s menom Skywalker, z prírodovedného múzea Field Museum pochádza zo stránky Sue Hendricksonovej. Autorom fotografie je George Papadakis.
  2. Fotografia Susany „Sue“ Hendricksonovej pochádza zo stránky Dogwoof.
  3. K objaviteľskému tímu v Južnej Dakote patrili i bratia Peter a Neal Larsonoví. Fotografia bratov Petera a Neala Larsonových pochádza zo stránky History. Autorom fotografie je Louie Psihoyos (CORBIS).

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Vladimír SochaMgr. Vladimír Socha
– popularizátor paleontológie a archeológie
– absolvent Pedagogickej fakulty Univerzity Hradec Králové s magisterským titulom (odbory biológia a dejepis)
– v súčasnosti študuje externe doktorský študijný program na Prírodovedeckej fakulte Karlovej univerzity (Katedra filozofie a dejín prírodných vied)
– jeho hlavným záujmom je veda o pravekom živote – paleontológia (predovšetkým tematika dinosaurov), ďalej takisto história (zvlášť obdobie praveku a staroveku), biológia (vertebrálna zoológia) a čiastočne aj kryptozoológia, protopaleontológia a geomytológia
– prednáša takisto pre laickú verejnosť v rôznych vzdelávacích inštitúciách
Čerpané z: vlastný blog DinosaurusBlog

Vladimír Socha, 21. 02. 2016 | Prečítané: 1550 | Rubrika: Veda a spoločnosť

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Anketa
Ktorý vtáčik z týchto fotografií sa vám najviac páči?

Kolibkárik čipčavý (12 hl.)
 
Sýkorka belasá (15 hl.)
 
Stehlík obyčajný (7 hl.)
 
Sokol myšiar (5 hl.)
 
Drozd plavý (2 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 41
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Čítam
13-07-20 * 17:12
 RE: Zdravá výživa
12-07-20 * 16:56
 Re: Ženy neplačú
12-07-20 * 09:12
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore