www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Pozvánka na koncert
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVAAteisti Českej republikyVoľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @871
Počítadlo


Spam poison

Kryštalizácia Slovenska v nedohľadne

Slovenská spoločnosť jednoducho nie je vykryštalizovaná – ani mentálne, ani majetkovo

Vzhľadom na niekoľkoročné profesionálne skúsenosti z renomovanej medzinárodnej reklamnej agentúry dobre viem, že v základných schémach Západnej Európy a Severnej Ameriky sú minimálne tri typy obchodných značiek, o ktorých takmer nikto neuvažuje a vzťah k ním je v podstate viacgeneračne daný, čiže dedičný – konkrétne ide o politické strany, bankové domy a náboženské formácie. Kladný i záporný postoj k nim je v zásade nemenný, sú to konštanty vštepované do vedomia ľudí od detstva ako samozrejmosť, ktorá nadobúda charakter zautomatizovaných reflexov či dynamických stereotypov. Sú síce produktom kultúrneho pôsobenia, ale dlhodobým vplyvom rodinného prostredia sa dostávajú na úroveň inštinktívnych reakcií, teda pudového konania.

V Spojených štátoch amerických sa ustálil systém dvoch rozhodujúcich politických zoskupení (demokratov a republikánov), ktorý apriórne vylučuje predstavu o reálnej možnosti uplatniť mocenské ambície mimo duálneho rámca etablovaných straníckych tradícií. Podobne sa na európskom kontinente ustálil model dvoch kľúčových hráčov, pričom bez ohľadu na presné pomenovania ide o konzervatívcov (kresťanských demokratov) a socialistov (sociálnych demokratov). K nim sa v európskych podmienkach sformoval aj takzvaný jazýček na váhach, ktorým sú menšie zoskupenia liberálnej alebo ekologickej orientácie.

Americký i európsky model je zreteľne založený na relatívnej rovnováhe hlavných politických síl, ktorý vytvára potrebnú stabilitu. Politický a ekonomický vývoj na Slovenku je však od prvej svetovej vojny charakterizovaný extrémizmom či mantinelizmom, teda prechádzaním z jednej krajnosti do druhej – v názorových súradniciach i v režimových siločiarach. Obrazne povedané – namiesto sledovania regulárneho futbalu s dvoma rovnako početnými tímami, sme sústavne svedkami infantilného spôsobu hry, keď sa jeden nediferencovaný húf bezhlavo derie za loptou. V našom prostredí pretrváva nevyvážená politická scéna, na ktorej vždy dominuje jeden mocenský zhluk, ktorý sa po čase z rozličných vnútorných i vonkajších príčin vyčerpá a po jeho deštrukcii sa situácia zopakuje – len pod novým názvom a v nových dresoch.

Najprv sa monopolizovala HSĽS (Hlinková slovenská ľudová strana), ktorá počas 2. svetovej vojny zakazovala iné politické strany. Po vojne ju iné politické strany zakázali. Nasledovala Demokratická strana, ktorá v roku 1946 získala neuveriteľných 60 %, lenže v českých krajinách zvíťazila Komunistická strana. Tento volebný výsledok sa preniesol aj na Slovensko. Po desaťročiach dominancie KSČ jej monopol prevzalo v Prahe Občianske fórum a v Bratislave Verejnosť proti násiliu. Z všemocnej VPN sa pomerne rýchlo vykľulo všemocné HZDS (Hnutie za demokratické Slovensko), ktoré po roku 1998 vystriedala všemocná SDKÚ – DS (Slovenská kresťanská a demokratická únia – Demokratická strana). Po jej ére nastala súčasná epocha všemocnej strany Smer – sociálna demokracia.

Pri pohľade na graf horúcich predvolebných preferencií, kde má Smer ešte stále nameranú vysokú teplotu a väčšina konkurentov je takmer na bode mrazu, vrátane spomínanej SDKÚ – DS, si treba uvedomovať stručne načrtnutú historickú skúsenosť, ktorá sa nepochybne a úplne logicky bude skôr či neskôr opakovať. Slovenská spoločnosť jednoducho nie je vykryštalizovaná – ani mentálne, ani majetkovo.

Aby som bol konkrétny – u nás niektorí prívrženci zelenej politiky o sebe vyhlasujú, že sú pravičiari a antikomunisti. Pravdaže – zelení sú na západe pokladaní nielen za ľavicu, ale za jej radikálnu časť. V Európskom parlamente majú spoločnú skupinu s komunistami.

A kto má vlastne na Slovensku tvoriť autentické zázemie pravice, keď úplne absentuje voličská základňa, ktorej záujmy by reprezentovala? Väčšina ľudí na Slovensku je na tom hmotne zle a ešte horšie. A tých niekoľko miliardárov predvídavo financuje celé politické spektrum zľava doprava, pričom momentálne investuje najmä do vládnuceho Smeru, ktorý garantuje vysokú návratnosť prostriedkov vložených do politiky.

Kryštalizácia Slovenska je zatiaľ v nedohľadne – z hľadiska schopnosti myslieť v štandardných politických kategóriách a vo vecných súvislostiach, ale aj z hľadiska stupňujúcej sa príjmovej polarizácie, ktorá vždy bola a bude zdrojom sociálneho napätia. Páčivá predvolebná rétorika a príležitostné vládne darčeky na zmiernenie najkritickejších problémov nie sú systémové riešenia s jasnou víziou a koncepciou dlhodobo udržateľného všestranného civilizačného rozvoja.

Pod čiarou

Mgr. art. Pavol Janík, PhD. (magister artis et philosophiae doctor)
predseda Spolku slovenských spisovateľov (2003 – 2007)
tajomník Spolku slovenských spisovateľov (1998 – 2003, 2007 – 2013)
šéfredaktor časopisu Spolku slovenských spisovateľov Literárny týždenník (2010 – 2013)

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Pavol JaníkMgr. art. Pavol Janík, PhD.
– básnik, dramatik, publicista, prekladateľ
Čerpané z:
vlastný zdroj, osobná stránka

Pavol Janík, 08. 12. 2015 | Prečítané: 8341 | Rubrika: Polemika o…

Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Voliči, pozor na Kisku!
Keď klamal v minulosti, bude klamať aj v budúcnosti. Pozri: Kiska povedal: „Nezaložím stranu.“ a Kiska je hanba Slovenska.
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore