Rozhodli o tom dnes lídri politických skupín spoločne s predsedom Parlamentu Martinom Schulzom. Badawi si momentálne odpykáva svoj desaťročný trest odňatia slobody za to, že na svojom blogu povzbudzoval k sociálnemu, politickému a náboženskému dialógu, čo bolo v jeho krajine považované za urážku islamských hodnôt. Odovzdávacia slávnosť sa uskutoční 16. decembra.
„Konferencia predsedov rozhodla, že Sacharovova cena pôjde pre saudského blogera Raifa Badawiho,“ vyhlásil dnes v pléne predseda Parlamentu Martin Schulz.
„Tento človek, extrémne dobrý človek, príkladne dobrý človek prijal na seba jeden z najpríšernejších trestov, aké existujú v jeho krajine a aký sa nedá popísať inak ako brutálne mučenie. (…) Vyzývam kráľa Saudskej Arábie, aby zastavil výkon tohto trestu a aby pána Badawiho prepustil na slobodu, nech sa môže vrátiť k svojej žene a pricestovať si sem v decembri po svoje ocenenie,“ dodal.
Badawi: uväznený za svoje názory
Saudskoarabský bloger a aktivista za ľudské práva Raif Badawi je zakladateľom webovej stránky Slobodní saudskí liberáli (Free Saudi Liberals). Za svoje konanie, považované za urážku islamských hodnôt, bol v roku 2012 odsúdený na desať rokov väzenia, 1 000 rán bičom a finančnú pokutu. V januári tohto roku si na verejnosti vytrpel prvých 50 rán, zvyšných 950 mu po medzinárodných protestoch odložili. Jeho manželka Ensaf Haidar, ktorá spoločne s ich tromi deťmi žije v Kanade, začiatkom tohto týždňa oznámila, že saudské úrady dali svoj súhlas na to, aby sa v jeho bičovaní pokračovalo.
Prípad Raifa Badawiho je i predmetom parlamentného uznesenia z februára tohto roku. Poslanci v ňom dôrazne odsudzujú bičovanie Badawiho, označujúc to za „krutý a šokujúci čin“. Orgány Saudskej Arábie zároveň vyzývajú k tomu, aby ho „okamžite a bezpodmienečne prepustili, pretože je považovaný za väzňa svedomia, ktorý je zadržiavaný a odsúdený len za uplatňovanie svojho práva na slobodu prejavu“.
Finalisti
Spoločne s Raifom Badawim sa do finále tento rok dostal zavraždený ruský opozičný líder Boris Nemcov a venezuelská opozícia, ktorú reprezentuje zoskupenie Mesa de na Unidad Democrática a politickí väzni. Viac o nich si môžete prečítať v článku Sacharovova cena: Do finále sa dostali Raif Badawi, venezuelská demokratická opozícia a Boris Nemcov.
Sacharovova cena za slobodu myslenia
Európsky parlament udeľuje toto prestížne ocenenie každoročne od roku 1988 jednotlivcom alebo organizáciám bojujúcich za ľudské práva a základné slobody. Minulý rok bola cena udelená konžskému gynekológovi Denisovi Mukwegemu, ktorý sa vo svojej nemocnici stará o obete znásilnení.
Nominácie môže podať buď politická frakcia alebo skupina minimálne 40 poslancov. Do užšieho výberu sa dostanú traja finalisti, o ktorých na základe nominácií hlasuje zahraničný a rozvojový výbor. O hlavnom laureátovi následne rozhoduje Konferencia predsedov (predseda EP spoločne s lídrami politických skupín).
Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.
Informačná kancelária Európskeho parlamentu na Slovensku (IK EP)
– vznikla začiatkom roku 2002
– sídli v nových bratislavských priestoroch na Palisádach, kde sa nachádza i zastúpenie Európskej komisie v SR
– cieľom a poslaním IK EP je priblížiť slovenským občanom históriu, štruktúru, činnosť a fungovanie Európskeho parlamentu
Čerpané z:
www.europarl.europa.eu