www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
Quasars Ensemble
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @097
Počítadlo


Spam poison

Dinosaurí veľkostní rekordmani

Giganti nielen medzi sauropodmi

O najväčších sauropodných dinosauroch, ktorí zároveň bez najmenšej pochybnosti predstavujú najväčšie suchozemské živočíchy všetkých dôb, som na blogu už písal mnohokrát. Pozri napríklad články Takže, ktorý bol ten najväčší z najväčších?, Najväčší stavovec všetkých dôb alebo Objavený najkompletnejší z gigantov. Redukovať ale vnem z gigantických rozmerov dinosaurov len na túto skupinu plazopanvových by bolo krátkozraké a zavádzajúce. Prakticky každá väčšia skupina teropodov, tyreoforov, marginocefalovcov alebo ornitopodov mala svojich obrov a fosílny záznam, akokoľvek je zatiaľ neúplný a pre dokonalý prehľad nedostatočný, nám už o nich vyjavil svoje milióny rokov staré tajomstvá. Pozrime sa teda na predstaviteľov najväčších zástupcov jednotlivých skupín, od kolosálnych sauropodov až po podstatne „skladnejšie“, avšak nemenej zaujímavé tyreofory alebo ceratopsidy. Triedenie na dané skupiny je samozrejme trochu neprirodzené, ale pre predstavu o rôznorodosti a akýsi všeobecnejší vzhľad postačí. Je tiež potrebné poznamenať, že ide o prehľad aktuálny k tomuto dátumu (september 2015), vzhľadom k pomerne rýchlej obmene informácií však môže skoro dôjsť k zmenám, ktoré budú riešené prípadnými dodatočnými aktualizáciami článku. Dôvodom častých obmien nie je ani tak objavovanie nových obrích druhov (ktoré je pomerne vzácne, dochádza k nemu v priemere raz za niekoľko rokov), ale skôr prehodnocovaním veľkosti alebo systematickej príslušnosti už známych „rekordných“ taxónov.

SAUROPODA (Sauropodi)

Vedecké meno: Argentinosaurus huinculensis
Opísaný: Bonaparte a Coria, 1993
Miesto objavu: provincia Neuquén, Argentína
Doba výskytu: vrchná krieda (cenoman), pred 97 – 94 mil. rokov
Zaradenie: Titanosauria, Lithostrotia, Antarctosauridae
Rozmery: dĺžka 35 – 40 m (?), hmotnosť 70 – 100 ton (?)

Zrejme najväčší známy dinosaurus, z ktorého sa nám dochoval trochu kompletnejší (aj keď stále veľmi fragmentárny) fosílny záznam. Bol objavený koncom 80. rokov minulého storočia farmárom menom Guillermo Heredia, ktorý na svojom pozemku našiel niečo, čo vyzeralo ako fosilizovaný kmeň stromu. Neskôr však privolaní paleontológovia odhalili, že v skutočnosti ide o 1,5 metrov dlhý fragment holennej kosti. Ďalšie obrie kostné elementy, ako 1,59 metrov vysoký stavec alebo 155 cm dlhá lýtková kosť ukázali, že išlo o skutočne kolosálneho titanosaurieho sauropoda, ktorý snáď dosahoval dĺžky výrazne viac ako 30 metrov a hmotnosti možno až k stovke metrických ton. Tým pádom dosahoval Argentinosaurus hmotnosti porovnateľné s 15 dospelými slonmi. Podľa niektorých odhadov vo vývinovej fáze rapídneho rastu naberali títo giganti asi 40 – 55 kilogramov váhy denne! Nedávno oznámený objav zhruba rovnako veľkého sauropoda by mohol znamenať zmenu na prvej priečke veľkostnej tabuľky, čo napokon platí i o druhu Puertasaurus reuili. A nezabúdajme tiež na dva enigmatické „internetové“ megasauropody, druhy Amphicoelias fragillimus a Bruhathkayosaurus matleyi!

Argentinosaurus

Replika gigantickej kostry argentinosaura v mestskom múzeu Museo Municipal Carmen Funes, Plaza Huincul, v provincii Neuquén v Argentíne. Kredit: William Irvin Sellers, Lee Margetts, Rodolfo Aníbal Coria, Phillip Lars Manning (PLOS Collections), Wikipédia.

THEROPODA (Teropodi)

Vedecké meno: Spinosaurus aegyptiacus
Opísaný: Stromer, 1915
Miesto objavu: Egypt, Maroko, Niger
Doba výskytu: vrchná krieda (alb – cenoman), pred 112 – 97 mil. rokov
Zaradenie: Spinosauria, Spinosauridae, Spinosaurinae
Rozmery: dĺžka 13 – 18 m (?), hmotnosť 7 – 21 ton (?)

Tento ohromný teropod bol objavený v roku 1912 nemeckými paleontológmi, pracujúcimi v Egypte, a o tri roky neskôr vedecky opísaný. Fosílie holotypu boli žiaľ zničené o tri desaťročia neskôr pri vojnovom bombardovaní Mníchova, našťastie sa ale od toho času podarilo objaviť množstvo nových nálezov na mnohých miestach severnej Afriky. Už pôvodné objavy stavcov s výbežkami o výške 1,65 metrov naznačovali, že išlo o kolosálneho predátora, ktorý mohol smelo súperiť s o desať rokov predtým opísaným druhom Tyrannosaurus rex. Dnes vieme, že spinosauri mohli dosahovať dĺžky vyše 15 metrov (T. Rex necelých 13 metrov), ich lebka bola dlhá prinajmenšom 175 cm a hmotnosť najskôr presiahla 10 ton. V roku 2014 však prišlo veľké prekvapenie s popisom novo získaného materiálu z Maroka, ktoré ukázalo, že išlo vlastne skôr o po štyroch sa pohybujúceho obojživelného teropoda, ktorý trávil väčšinu času čiastočne ponorený pod vodnou hladinou. Tak hľadal svoju obvyklú korisť v podobe obrích trojmetrových rýb rodu Mawsonia alebo osemmetrových piliarovitých parýb rodu Onchopristis. Zrejme však nepohrdol tiež suchozemskou korisťou, pokiaľ mal príležitosť ju uloviť.

Spinosaurus

Opätovne zrekonštruovaná kostra obrieho spinosaura, čoby zdatného plavca a ekologicky vzaté skôr obojživelného predátora s veľmi krátkymi zadnými nohami (National Geographic Museum, Washington, USA). Kredit: Mike Bowler, Wikipédia.

ORNITHOPODA (Ornitopodi)

Vedecké meno: Shantungosaurus giganteus
Opísaný: Hu, 1973
Miesto objavu: provincia Šan-tung, Čína
Doba výskytu: vrchná krieda (kampán – maastricht), pred 70 mil. rokov
Zaradenie: Hadrosauridae, Euhadrosauria, Saurolophinae
Rozmery: dĺžka 15 – 18 m (?), hmotnosť 10 – 23 ton (?)

Zďaleka najväčší zo vtákopanvových dinosaurov zrejme prekonával hmotnosťou i najväčšie spinosaury a blížil sa veľkostne stredne veľkým sauropodom. Najväčšie zachované stehenné kosti dosahujú dĺžky 1,7 metrov a kosť paže meria až 97 cm. V lebke dlhej okolo 163 cm nachádzame batériu s 1 500 zubami, ktorými títo bylinožravce spracovávali tuhú rastlinnú potravu. Šantungosaury dosahovali dĺžky viac ako 16 metrov a pokiaľ do tohto rodu môžeme zaradiť i neistý druh Huaxiaosaurus aigahtens, opísaný v roku 2011, potom sa dĺžka najväčšieho jedinca pohybuje dokonca okolo 18,7 metrov. Hoci je hmotnosť priemerne urastených dospelých odhadovaná asi na 8 – 12 ton (čo zodpovedá dvom veľkým slonom), obrie exempláre mohli dokonca presiahnuť i hranicu 20 metrických ton. Tým pádom boli dokonca masívnejší, než niektorí veľkí sauropodi, ako napríklad Diplodocus. Prvé fosílie šantungosaurov boli objavené v čínskej provincii Šan-tung v 60. rokoch, v roku 1973 potom bol dinosaurus vedecky opísaný. Medzi jeho najbližších príbuzných patrí ďalší „plochohlavý“ hadrosaurid Edmontosaurus zo západu Severnej Ameriky. Do rodu Shantungosaurus potom zrejme patrí i ďalší čínsky gigant Zhuchengosaurus.

Šantungosaurus

Kostra šantungosaura v popredí výstavy čínskych dinosaurov Dino Kingdom v roku 2012. Tento vtákopanvový gigant sa veľkosťou blížil stredne veľkým sauropodom. Kredit: Laika ac, Wikipédia.

MARGINOCEPHALIA (Marginocefalovce)

Vedecké meno: Eotriceratops xerinsularis
Opísaný: Wu et al., 2007
Miesto objavu: provincia Alberta, Kanada
Doba výskytu: vrchná krieda (maastricht), pred 68 – 67,6 mil. rokov
Zaradenie: Ceratopsidae, Chasmosaurinae, Triceratopsini
Rozmery: dĺžka 9 – 12 m (?), hmotnosť 8 – 13 ton (?)

Keď bol tento zaujímavý ceratopsid v roku 2007 vedecky opísaný, uvažovalo sa na základe veľkosti lebky o dĺžke až 13 metrov a hmotnosti asi 13 ton. Dnes sú odhady veľkosti dospelého tohto príbuzného slávnejšieho triceratopsa trochu nižšie, a to napriek kolosálnej trojmetrovej lebke s 80 cm dlhými nadočnicovými rohmi. Tento druh, objavený v sedimentoch súvrstvia Horseshoe Canyon v kanadskej Alberte žil zhruba o milión rokov skôr než jeho populárnejší nasledovník, ktorý môže byť zároveň i jeho vývojovým potomkom. Eotriceratops zrejme dosahoval dĺžky okolo 9 metrov, podobne ako najväčší zástupcovia triceratopsa, a hmotnosťou sa zrejme priblížil dvom dospelým slonom (viac ako 8 metrických ton). Extrémne odrastení jedinci snáď mohli presiahnuť i desaťmetrovú dĺžku a rovnako desaťtonovú hranicu. Vzhľadom k tomu, že nepoznáme celú kostru, zostávajú ale presnejšie proporcie tohto dinosaura neznáme. Podobných rozmerov okrem oboch druhov rodu Triceratops (T. horridus i T. prorsus) najskôr dosahovali i Torosaurus latus a Titanoceratops ouranos. Títo ceratopsidi najskôr dosahovali tiež dĺžky okolo deviatich metrov, takže o absolútnom „rekordmanovi“ zatiaľ nemožno s istotou rozhodnúť.

Eotriceratops

Časť lebky eotriceratopsa o veľkosti malého automobilu. Táto tri metre dlhá fosília dokazuje, že tiež rohatí dinosauri prekonávali hravo veľkosť dnešných slonov. Kredit: Roland Tanglao, Wikipédia.

THYREOPHORA (Tyreofory)

Vedecké meno: Ankylosaurus magniventris
Opísaný: Brown, 1908
Miesto objavu: Montana, Alberta, USA
Doba výskytu: vrchná krieda (maastricht), pred 68 – 66 mil. rokov
Zaradenie: Ankylosauridae, Ankylosaurinae, Ankylosaurini
Rozmery: dĺžka 6,2 – 9 m (?), hmotnosť 6 – 10 ton (?)

Zrejme najmohutnejší a najťažší ankylosaurid a zároveň i príslušník rozsiahlej skupiny nazývanej Thyreophora („nosiči štítov“) je práve sám Ankylosaurus magniventris. Fosílie tohto neskoro kriedového „obrneného“ dinosaura boli objavené expedíciou AMNH (Amerického prírodovedeckého múzea v New Yorku) do súvrstvia Hell Creek v Montane v roku 1906. O dva roky neskôr bol dinosaurus vedecky opísaný. Niektoré skoršie odhady veľkosti boli prehnané (uvádzala sa dĺžka i vyše 11 metrov a hmotnosť okolo 12 ton). Dnes sa dĺžka najväčších jedincov odhaduje asi na 6,2 – 9 metrov a hmotnosť vyše 6 ton. Pri pohľade zhora bol ankylosaurus asi 1,5 metrov „široký“ a v najvyššom bode chrbta bol vysoký 1,7 metrov. Najväčšia známa lebka je takmer 65 cm dlhá a 75 cm široká. Hoci mal tento „živý tank“ proporčne krátke končatiny, jeho stehenná kosť dosahovala dĺžky takmer 70 cm. Podobne veľkým rodom ankylosaura mohli byť i Cedarpelta bilbeyhallorum z Utahu alebo mongolská Tarchia gigantea. Celkovo ďalšími tyreoformi potom mohli byť tiež veľkí stegosauridi, napríklad Stegosaurus ungulatus a Dacentrurus armatus s dĺžkou okolo deviatich metrov.

Ankylosaurus

Pohľad spredu na širokú lebku ankylosaura, najväčšieho známeho „obrneného dinosaura“. Plne urastení jedinci zrejme vďaka svojmu brneniu a chvostu so zakončeným kyjom nemali prirodzeného nepriateľa, a to žili v ekosystémoch obývaných tyranosaurami. Kredit: Tim Evanson, Wikipédia.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Vladimír SochaMgr. Vladimír Socha
– popularizátor paleontológie a archeológie
– absolvent Pedagogickej fakulty Univerzity Hradec Králové s magisterským titulom (odbory biológia a dejepis)
– v súčasnosti študuje externe doktorský študijný program na Prírodovedeckej fakulte Karlovej univerzity (Katedra filozofie a dejín prírodných vied)
– jeho hlavným záujmom je veda o pravekom živote – paleontológia (predovšetkým tematika dinosaurov), ďalej takisto história (zvlášť obdobie praveku a staroveku), biológia (vertebrálna zoológia) a čiastočne aj kryptozoológia, protopaleontológia a geomytológia
– prednáša takisto pre laickú verejnosť v rôznych vzdelávacích inštitúciách
Čerpané z: vlastný blog DinosaurusBlog (21. 9. 2015)

Vladimír Socha, 21. 09. 2015 | Prečítané: 2400 | Rubrika: Veda a spoločnosť

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Anketa
Ktorý vtáčik z týchto fotografií sa vám najviac páči?

Kolibkárik čipčavý (9 hl.)
 
Sýkorka belasá (12 hl.)
 
Stehlík obyčajný (6 hl.)
 
Sokol myšiar (2 hl.)
 
Drozd plavý (0 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 29
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Imperializmus
06-07-20 * 20:27
 Re: Ruskí imperialisti
06-07-20 * 16:18
 Ruskí imperialisti
06-07-20 * 14:36
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore