www.humanisti.sk
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovKníhkupectvo AlternatívaAteisti Českej republikyHumanistickí ateistiVoľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam Roman
Spolupracujeme
Kochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyWave of Reality
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @655
Počítadlo

Spam poison
Spam poison

Pavol Janík v STAND Magazine

Poviedka Emilia

Časopis STAND Magazine (Volume 13(2) – #206 – May 2015)Poviedku slovenského spisovateľa Pavla Janíka Emilia uverejnil v aktuálnom vydaní literárny časopis STAND Magazine (Volume 13(2) – #206 – May 2015), ktorý začal vychádzať v Londýne v roku 1952. V súčasnosti periodikum vydáva rovnomenná nezávislá spoločnosť s podporou univerzít vo Veľkej Británii (School of English at University of Leeds) a v USA (Department of English at Virgina Commonwealth University). Periodikum je k dispozícii v prestížnych knižniciach a univerzitách na všetkých kontinentoch. Poviedku preložila Heather Trebatická (rodená King), ktorá pochádza z Londýna. Absolvovala štúdium anglického jazyka a literatúry na Manchester University. Od roku 1967 žije na Slovensku, kde pedagogicky pôsobí na Univerzite Komenského. Jej preklady troch divadelných hier Pavla Janíka vyšli v kanadskom univerzitnom časopise Toronto Slavic Quarterly (No 9 – Summer 2004) (University of Toronto – Academic Electronic Journal in Slavic Studies). Pavol Janík (1956), básnik, dramatik a prozaik sa narodil v Bratislave, kde vyštudoval filmovú a televíznu dramaturgiu a scenáristiku na Vysokej škole múzických umení (VŠMU). Bol predsedom Spolku slovenských spisovateľov (2003 – 07), tajomníkom SSS (1998 – 2003, 2007 – 13) a šéfredaktorom časopisu SSS Literárny týždenník (2010 – 13). Je čestným členom Unie českých spisovatelů a členom redakčnej rady časopisu UČS Literatura Umění Kultura. Jeho diela doteraz publikovali v 20 krajinách.

Ukážky z poviedky Emilia:

Grossmann: Na tomto obleku sa totiž nedajú zapnúť nohavice, pretože ich práve tam zničili mole.
Emília: To nie je predsa nijaká prekážka. Pokiaľ viem, nebožtíkom spínajú ruky, takže na tom, či budeš, alebo nebudeš mať v rakve zapnuté nohavice, vôbec nezáleží.
Dr. Grossmann sa zamyslel a po chvíli zádumčivo prehovoril.
Grossmann: To je fakt. Vlastne máš pravdu.

Emília: Nič si nepochopil. Striedali ste sa v mojom súkromnom živote. Ty a tvoj maturitný oblek. Až raz odídeš navždy, odídete obidvaja. V mojich očiach a v mojom srdci vás spájajú putá, ktoré nemôžeš pochopiť. Kým ty si trávil čas v bankových kanceláriách, ja som žila svoj život s tvojím oblekom.
Grossmann: Tak preto ma v ňom pochováš. Aký je len osud nevyspytateľný. A do vrecka mi vložíš sklené oko po starom otcovi, aby bol môj odchod úplne dokonalý. Dá sa povedať, aby som zmizol bez stopy. Aby ti ma nič nepripomínalo. Ako keby som ani nikdy nebol. Tak s tým si nerob starosti. Tohto obleku sa zbavíme hneď.

Odkaz na časopis Stand Magazine. Obálka pochádza z FB stránky Stand Magazine.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Ján ParadaJán Parada
laik s celoživotným vzdelávaním
Čerpané z:
vlastný zdroj, osobná stránka Pavla Janíka a články v e-zine

Ján Parada, 23. 05. 2015 | Prečítané: 39178 | Rubrika: Rubrika pána Rubika

Euro kalkulačka
Euro kalkulačka EUR Euro kalkulačka SKK
Anketa
Čítali ste knihu Zakázané ovocie – Etika humanizmu, ktorú napísal Paul Kurtz?

Áno (323 hl.)
 
Nie (221 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 544
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Ceny humanistov 2017
Jubilejný 10. ročník sa uskutoční v sobotu 17. júna 2017. Sledujte neskôr uverejnenú pozvánku s bližšími informáciami.
Brajti
The Brights
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore