www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
Quasars Ensemble
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @421
Počítadlo


Spam poison

Dni a noci ľudských práv

Desiaty december je Dňom ľudských práv (Human Rights Day) od roku 1950, keď ho vyhlásilo Valné zhromaždenie OSN ako pripomienku prijatia Všeobecnej deklarácie ľudských práv z roku 1948

V súčasnosti medzinárodnú oslavu ľudskosti prekryli šokujúce správy, ktoré potvrdzujú, že prezident Bush mladší oficiálne schválil používanie mučenia americkými spravodajskými službami ako reakciu na teroristické útoky 11. septembra 2001, ktoré boli namierené proti budovám Svetového obchodného centra v New Yorku.

Už v roku 2009 som pri surfovaní na internete našiel faksimile dokumentu s názvom ÚČINNÉ METODY TAKTICKÉHO VÝSLECHU, ktorý je v záhlaví charakterizovaný ako Skripta – Neveřejný materiál, vo vydavateľskej pozícii je uvedený pojem ŠKOLÍCÍ STŘEDISKO v spojení s nečitateľným kódovým označením a obsahom príručky sú kapitoly: Lékařské minimum; Metody psychologického nátlaku; Využití chladu, vysoké teploty, tmy a ostrého světla, zvuky; Použití fyzických útrap a bolestivých podnětů; Odlišnosti výslechu žen, dětí a starých osob; První pomoc. Na tieto poburujúce skutočnosti som kriticky upozornil v článku Nesentimentálne Vianoce, ktorý som postupne publikoval v e-zine humanisti.sk (27. 11. 2009), v mesačníku Extra Plus (december 2009), v týždenníku Slovenský rozhľad (16. 12. 2009) a v českom literárnom časopise Obrys-Kmen (51/2009, 19. 12. 2009).

Organizovaný výcvik mučiteľov v demokratickej krajine, ktorá je členom Európskej únie a NATO, iným médiám nestál za zmienku a tobôž kompetentným úradom nestál za akékoľvek vyjadrenie a najmä adekvátne konanie.

Keďže venujem pozornosť informáciám, ktoré uverejňuje americká súkromná spravodajská služba Stratfor, tak som si 20. apríla 2009 prečítal štúdiu jej šéfa Georgea Friedmana Mučenie a zlyhanie špionáže USA (Torture and the U.S. Intelligence Failure).

Zo spomínaného pomerne rozsiahleho textu, ako aj z viacerých teraz publikovaných ohlasov je zrejmý spôsob uvažovania vplyvných predstaviteľov americkej spravodajskej komunity.

Je to dosť skľučujúce poznanie, pretože mnohí pokladajú týranie za nevyhnutný nástroj garantovania bezpečnostných záujmov a zároveň považujú sprístupňovanie faktov o trýznení podozrivých, vrátane desiatok úplne nevinných obetí, za nevhodné a riskantné, lebo môže vyvolať a ospravedlniť odvetné akcie síl spriaznených s osobami vystavenými krutému zaobchádzaniu. V načrtnutých súradniciach sa vôbec nie zdanlivo, ale úplne reálne stierajú morálne hranice medzi formálne veľmi odlišnými typmi spoločenských systémov.

Spravidla sa súbežne pozitívne hodnotí aktuálna schopnosť USA vyrovnať sa s vlastnými pochybeniami, akoby išlo o niečo historicky a politicky jedinečné. Aby som mohol s niečím podobným aspoň približne súhlasiť, nesmel by som patriť k dlhoročným kritikom pseudorevolučného teroru v krajinách sovietskej sféry vplyvu najmä v prvej polovici 50. rokov 20. storočia, ktorých obeťou bol aj neskorší normalizátor Gustáv Husák a ktoré následne viedli k odmietnutiu nezákonností a k rehabilitácii postihnutých. Mimochodom – členom Barnabitskej komisie v roku 1963, ktorá pripravovala nápravu rozsiahlych neprávostí, bol aj Vasil Biľak. Z oboch uvedených skutočností som už v recenzii Biľakových pamätí vyvodil záver, že práve najväčšmi mediálne škandalizované duo normalizácie na základe vlastných neblahých skúseností a poznatkov zabezpečilo, že konsolidácia krajiny traumatizovanej inváziou spriatelených armád v roku 1968 nemala monštruóznejší charakter, vrátane masového trestného stíhania, rozsudkov smrti a podobne.

Pri nestrannom pohľade na holé fakty sú kroky prezidenta USA Baracka Obamu zamerané na vyrovnanie sa s neblahým dedičstvom bushizmu veľmi presnou analógiou opatrení štátnikov v niekdajšom Sovietskom zväze a v jeho satelitoch zacielených na odstránenie negatívnych následkov stalinizmu. A aj Obama čelí odporu konzervatívnych síl, ktoré v úsilí o humanizáciu politiky vidia priame ohrozenie základov ústavných pomerov Spojených štátov amerických a destabilizáciu ich medzinárodného postavenia.

A to všetko v čase, keď USA i Európska únia dôsledne prehliadajú zločiny proti ľudskosti, k akým patrí aj upálenie ľudí za živa v Odese prozápadnými a protiruskými nacionalistami. Selektívna morálka je, žiaľ, pokračujúcou súčasťou reálnej politiky. A tak si pripomeňme aspoň niektoré z kľúčových myšlienok Všeobecnej deklarácie ľudských práv z 10. 12. 1948, ktoré ešte dlho budú patriť len k účelovo využívanej rétorike, k nesplniteľným ľudským snom a zbožným želaniam.

Napríklad: Nikto nesmie byť držaný v otroctve alebo nevoľníctve. Nikto nesmie byť podrobený mučeniu alebo krutému, neľudskému či ponižujúcemu zaobchádzaniu alebo trestu. Každý má právo na slobodu pohybu a na voľbu bydliska vo vnútri hraníc každého štátu. Každý má právo opustiť ktorúkoľvek krajinu, i svoju vlastnú a vrátiť sa do svojej krajiny.

Mimochodom – ako pri platnosti citovaných postulátov vôbec mohlo vzniknúť slovné spojenie „nelegálne prisťahovalectvo“ a ako sa mohli vyhrotiť humanitárne problémy s odmietaním tzv. ilegálnych imigrantov vo vzorových krajinách súčasnej demokracie?

A napokon – každá vojna je imanentne spätá s používaním násilných a smrtiacich prostriedkov s predvídateľnou kalkuláciou civilných obetí ako vedľajších strát. Preto celá bushovská i postbushovská (či neobushovská) koncepcia tzv. nekonečnej vojny proti terorizmu bude navždy legalizovať flagrantné obmedzovanie a porušovanie základných ľudských práv a slobôd.

Pod čiarou

Mgr. art. Pavol Janík, PhD. (magister artis et philosophiae doctor)
predseda Spolku slovenských spisovateľov (2003 – 2007)
tajomník Spolku slovenských spisovateľov (1998 – 2003, 2007 – 2013)
šéfredaktor časopisu Spolku slovenských spisovateľov Literárny týždenník (2010 – 2013)

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Mgr. art. Pavol Janík, PhD.
– básnik, dramatik, publicista, prekladateľ
Čerpané z:
vlastný zdroj, osobná stránka

Pavol Janík, 11. 12. 2014 | Prečítané: 8876 | Rubrika: Kto sú humanisti?

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Anketa
Ktorý vtáčik z týchto fotografií sa vám najviac páči?

Kolibkárik čipčavý (8 hl.)
 
Sýkorka belasá (11 hl.)
 
Stehlík obyčajný (6 hl.)
 
Sokol myšiar (2 hl.)
 
Drozd plavý (0 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 27
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Imperializmus
06-07-20 * 20:27
 Re: Ruskí imperialisti
06-07-20 * 16:18
 Ruskí imperialisti
06-07-20 * 14:36
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore