www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
Quasars Ensemble
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @933
Počítadlo


Spam poison

Budajova slovenčina?

Na margo dohodnutej revolúcie po 25 rokoch

Politický smoliar (človek majúci často neúspech) Ján Budaj využil možnosť pripomenúť sa pri príležitosti štvrťstoročného jubilea Novembra 1989. Rozhovor, ktorý s ním pripravila ČTK (Česká tisková kancelář), uverejnil slovenský denník Pravda 11. 11. 2014. V publikovanom názve sa mu pripisuje výrok: „Bolo chybou nevysporiadať sa s komunistami.“ V perexe (krátkom úvode, ktorého účelom je upútať pozornosť a naznačiť, o čom bude článok) sa tvrdí:

„Protikomunistické hnutie v Československu urobilo chybu, že sa dôraznejšie nevysporiadalo s predstaviteľmi komunistickej strany (KSČ). Myslí si to bývalý disident a organizátor mítingov v čase Nežnej revolúcie Ján Budaj.“

Treba zdôrazniť, že v ďalšom texte sa už spomínaná formulácia nepoužíva, ale konštatuje sa v ňom, že súčasťou dohodnutej revolúcie bolo zvolenie Václava Havla za prezidenta komunistickými poslancami, vymenovanie komunistu Mariána Čalfu za federálneho premiéra a udržanie ekonomickej moci v rukách komunistickej nomenklatúry. Materiál informuje aj o tom, že meno Jána Budaja je evidované v záznamoch spolupracovníkov komunistickej tajnej polície, že Budaj bol v rokoch 1998 – 2002 poslancom slovenského parlamentu a v súčasnosti je námestníkom bratislavského primátora.

Najprv si vyjasnime niektoré základné pojmy. V článku sa okrem protikomunistického hnutia hovorí aj o protikomunistických mítingoch, čo je naozaj možné až s odstupom štvrťstoročia, lebo rečníci na novembrových tribúnach (i dlho potom) sa nielen vyhýbali protikomunistickej rétorike, ale dokonca ostentatívne odmietali obvinenia, že sú proti socializmu, za súkromné vlastníctvo veľkých podnikov a podobne. Navyše – priamo mnohí rečníci z novembrových tribún a vo funkciách pokračujúci vysokí ústavní činitelia boli komunistami. Dodajme, že terajší bratislavský primátor, ktorého je Budaj námestníkom, bol v čase Nežnej revolúcie azda najmladším členom vrcholného výkonného orgánu Komunistickej strany Slovenska.

Teraz pristúpme k meritu veci, teda k výrazu „vysporiadať sa“, ktorý sa do názvu a perexu možno dostal cez ČTK, ale tak či onak sa stal kľúčovým slovom vo verejnom vyjadrení Jána Budaja. V spisovnej slovenčine má dve správne podoby – vyrovnať sa (so šiestimi významovými odtienkami a navyše s možnosťou tvaru: „vyrovnať si s niekým osobné účty“) a porátať sa (s tromi významovými odtienkami, vrátane zmyslu: „zúčtovať s niekým, pomstiť sa“).

Neprináleží mi skúmať, čo presne mal na mysli Ján Budaj a čo mali na mysli profesionáli v tlačovej agentúre ČTK či v redakcii renomovaného mienkotvorného denníka (bývalého tlačového orgánu ÚV KSS), ale v spisovnej či nespisovnej forme ide o evidentný pokus nahradiť dodatočným politickým radikalizmom objektívnu historickú realitu, ktorou bola zamatová či nežná revolúcia, neodmysliteľne spätá s vytvorením vlád národného porozumenia na úrovni federácie i oboch členských republík. Režim v Československej socialistickej republike nezmenil Ján Budaj, ani nijaké vtedajšie či dnešné prejavy antikomunizmu, ale spoločné úsilie zodpovedných politikov, vrátane najvyšších predstaviteľov niekdajších mocenských štruktúr, nehovoriac o podstatnom medzinárodnom kontexte, kde dominantnú úlohu zohrali reformné kroky Sovietskeho zväzu vedeného Michailom Gorbačovom v pozícii lídra tamojšej komunistickej strany.

Pod čiarou

Mgr. art. Pavol Janík, PhD. (magister artis et philosophiae doctor)
predseda Spolku slovenských spisovateľov (2003 – 2007)
tajomník Spolku slovenských spisovateľov (1998 – 2003, 2007 – 2013)
šéfredaktor časopisu Spolku slovenských spisovateľov Literárny týždenník (2010 – 2013)

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Mgr. art. Pavol Janík, PhD.
– básnik, dramatik, publicista, prekladateľ
Čerpané z:
vlastný zdroj, osobná stránka

Pavol Janík, 11. 11. 2014 | Prečítané: 8708 | Rubrika: Polemika o…

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Anketa
Ktorý vtáčik z týchto fotografií sa vám najviac páči?

Kolibkárik čipčavý (12 hl.)
 
Sýkorka belasá (14 hl.)
 
Stehlík obyčajný (6 hl.)
 
Sokol myšiar (5 hl.)
 
Drozd plavý (1 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 38
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 RE: Zbohom sloboda.
11-07-20 * 08:23
 Imperializmus
06-07-20 * 20:27
 Re: Ruskí imperialisti
06-07-20 * 16:18
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore