www.humanisti.sk
Súťaž o knihu
Webhouse.sk
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVAAteisti Českej republiky Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam Roman
Spolupracujeme
Slovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.skdTest
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @759
Počítadlo


Spam poison

Politický Smer a umelecké smery

(Ne)kultúrna politika Smeru

Nijaké inštitúcie a spoločenské systémy nie sú iné ako ľudia, ktorí ich tvoria a najmä riadia. Navyše – všetky politické a náboženské štruktúry – napriek proklamovaným vznešeným ideálom – slúžia predovšetkým ako obchodné súručenstvá na presadzovanie materiálnych záujmov svojich predstaviteľov. (Ne)kultúrna politika Smeru mi prekážala od jeho vzniku, lebo veľmi priehľadne nadbiehala stúpencom protichodných názorových prúdení a zoskupení v márnej nádeji, že si ich finančne nakloní. Nielenže ich nikdy nezískala na svoju stranu a znechutila podstatnú časť umelcov prirodzene spätých s deklarovanými sociálnymi cieľmi, ale v konečnom dôsledku sa vždy v rozličnej intenzite obrátila proti Smeru – nehovoriac o tom, že sa trvalo obracia proti nesporným a trvalým umeleckým hodnotám.

Svedčí o tom aj najnovší škandál, ktorý oprávnene vyvolala veľvyslankyňa Českej republiky, keď sa dôrazne ohradila proti umiestneniu našej niekdajšej spoločnej československej a následne už 20 rokov českej štátnej vlajky na podlahu pod schodiskom v košických výstavných priestoroch. Medializované hlbokomyseľné zámery, podľa ktorých ide o symbol porazenia Československa nacionalistami, sú chabou náplasťou na tristný fakt, že za výtvarné dielo sa v súčasnosti paušálne pokladá akákoľvek inštalácia čohokoľvek a kdekoľvek.

Odhliadnime od opodstatneného diplomatického protestu krajiny, s ktorou nás spájajú rozličné etapy a podoby duchovnej blízkosti, vzájomnosti a spriaznenosti. Úrad vlády SR a Ministerstvo kultúry SR síce po odôvodnenom rozhorčení šéfky zastupiteľskej misie ČR zrušili dotácie na uvedené výstavné podujatie, ale tým len poukázali na oveľa väčší škandál, ktorým je predchádzajúce udelenie finančnej podpory na podobný účel. Konkrétne ide o sumy 3300 EUR z vlády a 5000 EUR z ministerstva, čo je v prepočte vyše štvrť milióna korún. Smutná skutočnosť nevdojak potvrdzuje kvalifikovanosť pracovníkov odborného aparátu a členov poradných orgánov kompetentných štátnych ustanovizní, ktorú vystihuje obmena niekdajšej definície, podľa ktorej socialistický realizmus je hocičo, ale nie od hocikoho. Ukazuje sa, že trefná anekdota je nadčasová a dnes sa vzťahuje na celkové vymedzenie pojmu umenie bez ohľadu na rozmanité teoretické označenia kreatívnych smerov, ktoré majú vždy bližšie k propagande ako k elementárnym kritériám kvality.

Pod čiarou

Mgr. art. Pavol Janík, PhD. (magister artis et philosophiae doctor)
predseda Spolku slovenských spisovateľov (2003 – 2007)
tajomník Spolku slovenských spisovateľov (1998 – 2003, 2007 – 2013)
šéfredaktor časopisu Spolku slovenských spisovateľov Literárny týždenník (2010 – 2013)

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Mgr. art. Pavol Janík, PhD.
– básnik, dramatik, publicista, prekladateľ
Čerpané z:
vlastný zdroj, osobná stránka

Pavol Janík, 18. 07. 2014 | Prečítané: 34038 | Rubrika: Polemika o…

Webhouse.sk

Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Voliči, pozor na Kisku!
Keď klamal v minulosti, bude klamať aj v budúcnosti. Pozri: Kiska povedal: „Nezaložím stranu.“ a Kiska je hanba Slovenska.
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Anketa Strom roka
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore