www.humanisti.sk
Súťaž o knihu
Webhouse.sk
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVAAteisti Českej republiky Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam Roman
Spolupracujeme
Slovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.skdTest
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @208
Počítadlo


Spam poison

Tri jubileá Mirka Nešpora

V tomto roku si pripomíname tri jubileá Mirka Nešpora (28. 9. 1924 Skalica – 17. 12. 1944 Bratislava), ktorý sa ako účastník Slovenského národného povstania stal obeťou pronacistického režimu vojnovej Slovenskej republiky

Hrob Mirka Nešpora na cintoríne v Slávičom údolíPopri 90 rokov od jeho narodenia a 70 rokov od jeho tragickej smrti uplynulo 40 rokov od vydania poetickej publikácie Pocta (Smena, Bratislava 1974), ktorú básnici Peter Štilicha, Emil Holečka a Vojtech Kondrót venovali pamiatke študenta Slovenskej vysokej školy technickej zatknutého v Skalici 13. 12. 1944 Hlinkovou gardou, po dvojdňovom mučení prevezeného 16. 12. do budovy Ústredne štátnej bezpečnosti na Vlčkovej ulici 35 v Bratislave, kde ho 17. 12. obesili v pivničnej cele.

Podľa klasika je aj najtupšia ceruzka ostrejšia ako ľudská pamäť. Preto sa pri tejto príležitosti spoľahnem na oba spôsoby záznamu minulosti. Vyrastal som a dlho žil v bezprostrednej blízkosti vtedajšej Nešporovej ulice a Nešporovho internátu, v ktorého priestoroch som navštevoval aj materskú školu, neskôr predajňu potravín, študentskú jedáleň a najmä som celé roky počúval zvuky rušného nočného života ubytovaných vysokoškolákov.

Po roku 1989 sa ulica aj internát vrátili k názvu podľa Svorada, ktorý viedol pustovnícky život a 53 rokov po smrti bol svätorečený. Pôvodne však bola ulica vytvorená roku 1913 v niekdajších priestoroch paláca a záhrady palatína Pavla Pálfyho a pomenovaná podľa Ignáca Schreibera, bratislavského židovského obchodníka a filantropa. Meno Mirka Nešpora dnes nesú ulice v Prešove, Košiciach, Michalovciach, Námestove, Palárikove, Šaštíne-Strážoch, Holíči, Žiline, Liptovskom Mikuláši, Poprade-Veľkej a v Banskej Bystrici. V Bratislave má hrob na cintoríne v Slávičom údolí.

Pamiatka Mirka Nešpora by dozaista mala výraznejšie rezonovať v hlavnom meste Slovenska, najmä vzhľadom na trvalú potrebu čeliť fašizačným tendenciám, ktoré aj v súčasnosti nebezpečne ožívajú v konfliktných medzinárodných vzťahoch i v pestovaní vnútropolitických kultov kontroverzných historických postáv a čoraz zreteľnejšie ohrozujú humanistické a demokratické hodnoty našej civilizácie.

Foto: © Hrob Mirka Nešpora na cintoríne v Slávičom údolí

Pod čiarou

Mgr. art. Pavol Janík, PhD. (magister artis et philosophiae doctor)
predseda Spolku slovenských spisovateľov (2003 – 2007)
tajomník Spolku slovenských spisovateľov (1998 – 2003, 2007 – 2013)
šéfredaktor časopisu Spolku slovenských spisovateľov Literárny týždenník (2010 – 2013)

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Mgr. art. Pavol Janík, PhD.
– básnik, dramatik, publicista, prekladateľ
Čerpané z:
vlastný zdroj, osobná stránka

Pavol Janík, 12. 07. 2014 | Prečítané: 26084 | Rubrika: Kto sú humanisti?

Webhouse.sk

Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Voliči, pozor na Kisku!
Keď klamal v minulosti, bude klamať aj v budúcnosti. Pozri: Kiska povedal: „Nezaložím stranu.“ a Kiska je hanba Slovenska.
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: 1 %
15-11-19 * 16:47
 Re: Európska únia
10-11-19 * 09:32
 Re: Dobrý záber
04-11-19 * 21:10
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore