www.humanisti.sk
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovKníhkupectvo AlternatívaAteisti Českej republikyHumanistickí ateistiVoľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam Roman
Spolupracujeme
Kochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyWave of Reality
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @655
Počítadlo

Spam poison
Spam poison

Štátne peniaze na literatúru, alebo na intrigy?

Podpriemerný autor Jaroslav Rezník starší sa prostredníctvom dezinformačnej lavíny, ktorú spustil cez štátnu tlačovú agentúru TASR, ktorej generálnym riaditeľom je jeho syn, dostal do vrcholného vedenia Spolku slovenských spisovateľov (SSS), kde rozohral nebezpečnú hru s cieľom, aby finančná skupina SLAVIA CAPITAL získala budovu v centre Bratislavy (na Laurinskej 2).

Najprv chcel zabezpečiť vstup finančnej skupiny do majetku SSS diskrétne na mimoriadnom zasadnutí Predstavenstva SSS dňa 21. 2. 2014, čo sa mu nepodarilo, a tak sa rozhodol dať si to posvätiť členským zhromaždením SSS formou zriadenia nového inštitútu PRISPIEVAJÚCEHO ČLENA, ktorým môže byť fyzická i právnická osoba.

Asociácia organizácií spisovateľov Slovenska (AOSS) dňa 5. 5. 2014 predala svoj podiel (½) na uvedenej budove spoločnosti ARTHUR DS, čím Rezníkovcom do značnej miery zmarila plány.

Treba pripomenúť, že predchádzajúce vedenie SSS v spolkom časopise Literárny týždenník dôsledne a opakovane upozorňovalo na narastajúce ekonomické a technické problémy budovy, ktorú so stratou spravovala AOSS, ako aj na kriminogénnu činnosť AOSS, vrátane defraudácie finančných prostriedkov. Cieľom Rezníkovcov však nebolo racionálne riešiť zložitú situáciu, ale mediálnym vystupňovaním negatívnych emócií sa zmocniť SSS a jeho majetku. Pre súčasnosť i budúcnosť je teda ich logickou prioritou rovnakým spôsobom si udržať pokútne získané pozície.

Vzhľadom na to, že v roku 2010 renomovaný spisovateľ Peter Jaroš kandidoval za predsedu SSS a neuspel, pretože v príhovore vyhlásil, že v prípade jeho zvolenia sa tajomníkom SSS stane Jaroslav Rezník, tak v roku 2013 použili nový trik – pre zmenu kandidoval za predsedu netalentovaný a neznámy autor Miroslav Bielik z prostredia Matice slovenskej, ktorý v príhovore oznámil, že v prípade jeho zvolenia sa stanú čestnými predsedami Jaroslav Rezník a Peter Jaroš, čím skoncentroval hlasy troch kandidátov, pričom nikdy nijaké stanovy SSS neumožňovali voliť viac ako jedného čestného predsedu, ani podmieňovať voľbu predsedu prísľubom funkcie čestného predsedu.

Keďže medzičasom Jaroslavovi Rezníkovi mladšiemu zrejme niekto dostatočne politicky vplyvný znemožnil ďalej prezentovať v štátnej tlačovej agentúre TASR dezinformácie jeho otca, tak v súčasnosti obmenili postup najmä tým, že TASR poskytla mediálny priestor Miroslavovi Bielikovi, kým Jaroslav Rezník starší využíva publikačné možnosti SSS, ktoré sú však tiež financované zo štátnych peňazí.

Je najvyšší čas, aby kompetentní ústavní činitelia zvážili, či sa majú štátne prostriedky využívať na literatúru, alebo na intrigy (a to nielen vo vzťahu k TASR, RTVS či SSS, ale aj k periodikám Matice slovenskej), ak – pravdaže – chceme Slovenskú republiku aspoň približne pokladať za civilizovanú členskú krajinu Európskej únie, ktorá by mala ctiť elementárne kultúrne štandardy, vrátane etiky mediálnej komunikácie, pretože úlohou médií v demokratickej spoločnosti je nestranne sprostredkúvať overené informácie, nie podporovať nekalé a zištné úmysly záujmových skupín.

Mgr. art. Pavol Janík, PhD. (magister artis et philosophiae doctor)
predseda Spolku slovenských spisovateľov (2003 – 2007)
tajomník Spolku slovenských spisovateľov (1998 – 2003, 2007 – 2013)
šéfredaktor časopisu Spolku slovenských spisovateľov Literárny týždenník (2010 – 2013)

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Mgr. art. Pavol Janík, PhD.
– básnik, dramatik, publicista, prekladateľ
Čerpané z:
vlastný zdroj, osobná stránka

Pavol Janík, 04. 06. 2014 | Prečítané: 31663 | Rubrika: Polemika o…

Euro kalkulačka
Euro kalkulačka EUR Euro kalkulačka SKK
Anketa
Čítali ste knihu Zakázané ovocie – Etika humanizmu, ktorú napísal Paul Kurtz?

Áno (323 hl.)
 
Nie (221 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 544
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Ceny humanistov 2017
Jubilejný 10. ročník sa uskutoční v sobotu 17. júna 2017. Sledujte neskôr uverejnenú pozvánku s bližšími informáciami.
Brajti
The Brights
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore