www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @579
Počítadlo


Spam poison

PAVOL JANÍK o novej knihe básní PAVLA STANISLAVA

Závratné návraty básnika – Pavol Stanislav: Návraty (2014)

Pozvánka na literárny večerMal som v živote to šťastie ocitnúť sa v ľudskom a básnickom perihéliu autora neobyčajnej vnímavosti, výnimočnej senzibility a nevšednej schopnosti rozochvieť najjemnejšie struny ľudského bytia – v príslní majstra oslňujúco prirodzeného lyrického talentu – v okruhu intenzívneho žiarenia pozitívnej estetickej a etickej energie poetického mága Pavla Stanislava (vlastným menom Pavla Stanislava Piusa).

Pokladal som si vždy za mimoriadnu česť mať možnosť reflektovať celý rad jeho postupne pribúdajúcich prenikavých literárnych posolstiev, spomedzi ktorých viaceré vyšli aj v inojazyčných mutáciách, takže nielen obohacujú imaginárnu klenotnicu našej národnej kultúry a duchovné rozmery slovenských čitateľov, ale aj reprezentujú krajinu pod Tatrami v európskych i globálnych umeleckých súradniciach.

Teraz mám neopakovateľnú príležitosť byť pri tom, keď na obežnú dráhu okolo Zeme stúpa v poradí už dvadsiata autorova knižná kolekcia veršov, ktorá i vďaka paralelnej španielskej verzii oslovuje skutočne nezanedbateľný segment potenciálnych percipientov v celosvetovom meradle. Bolo by vari tak trocha aj nosením dreva do lesa či vody do mora, keby som sa usiloval znásobovať a potvrdzovať v mojich sprievodných kolegiálnych a priateľských slovách neprehliadnuteľné a nesporné kvality lyrických konštánt Pavla Stanislava Piusa.

Predsa však považujem za vhodné a patričné aspoň úsporne a stručne charakterizovať už dôverne známy svet autorových básnických výbojov. V pôsobivej obrazotvornosti a v podmanivej zvukomalebnosti majstrovských veršov sa zrkadlí a rozoznieva široká škála vzájomne sa prelínajúcich tém, ktoré umožňujú jediným pohľadom obsiahnuť konkrétne detaily domova, najbližšej rodiny, kľúčových literárnych autorít i životných spolupútnikov, ako aj univerzálne hodnoty človeka – v jeho esenciálnej podobe dôstojnej bytosti s transcendentálnym ukotvením v tajomstve večne sa obnovujúceho života.

Pavol Stanislav Pius je básnik, ktorý stojí nohami pevne na pôde najvlastnejších častí našej milovanej vlasti a zároveň celkom samozrejme dvíha hlavu do závratných nebeských výšok, kde tuší prameň našej kozmickej existencie i miesto našich návratov do rýdzo spirituálnych dimenzií jestvovania všetkého – stvoreného inteligenciou presahujúcou hranice nášho chápania a predstavivosti. Preto je už dnes stálicou na nebi slovenskej i svetovej literatúry – bez ohľadu na to, do akej miery svet vníma nepopierateľné a nespochybniteľné podnety kultúr málopočetných národov.

Mgr. art. Pavol Janík, PhD. (magister artis et philosophiae doctor)
predseda Spolku slovenských spisovateľov (2003 – 2007)
tajomník Spolku slovenských spisovateľov (1998 – 2003, 2007 – 2013)
šéfredaktor časopisu Spolku slovenských spisovateľov Literárny týždenník (2010 – 2013)

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Mgr. art. Pavol Janík, PhD.
– básnik, dramatik, publicista, prekladateľ
Čerpané z:
vlastný zdroj, osobná stránka

Pavol Janík, 04. 05. 2014 | Prečítané: 2518 | Rubrika: Rubrika pána Rubika

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Kurča na fazuľke
08-08-20 * 12:17
 Re: Moje poznámky
08-08-20 * 09:55
 Re: Kurča na fazuľke
08-08-20 * 09:39
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore