www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @536
Počítadlo


Spam poison

PAVOL JANÍK (nielen) o knihe BORISA ZALU

Najprenikavejší myslitelia si vždy uvedomovali, že vývoj kultúry nie je len ustavičné vŕšenie inovácií a podnetov, ale aj a najmä uchovávanie, pripomínanie a sprítomňovanie už existujúcich duchovných hodnôt a poznatkov, teda kontinuálny proces permanentnej humanizácie ľudstva – od každého jednotlivca po najširšie spoločenské kontexty. V tomto zmysle pokladám za potrebné v aktuálnych siločiarach verejného pohybu vrátiť sa k svojej reflexii, ktorú pod názvom Kult vlastnej osobnosti publikoval český literárny časopis Obrys-Kmen č. 17/2007 (5. 5. 2007) a ktorá ani s odstupom času nič nestratila na naliehavosti, skôr naopak. Veď posúďte sami:

Boris Zala – Národ ako (ne)samozrejmosťPublikácia politika a politológa Borisa Zalu NÁROD AKO NE-SAMOZREJMOSŤ (Vydavateľstvo Spolku slovenských spisovateľov, Bratislava 2006) obsahuje štúdie, ktoré boli v predchádzajúcom období (nie vždy v identickej podobe) uverejnené časopisecky (najmä v časopise Spolku slovenských spisovateľov Literárny týždenník a v literárnom časopise Matice slovenskej Slovenské pohľady), niektoré vyšli v zborníkoch a podaktoré sú uverejnené po prvý raz.

Dielo štandardne a pre potreby študentov politológie i širšej čitateľskej verejnosti užitočne reflektuje rozličné aspekty zvolenej tematickej oblasti, ale z hľadiska vedeckého výskumu neprináša nové poznatky, prevratné koncepcie, objavné zistenia, neznáme fakty alebo ich nepredpokladané či neočakávané interpretácie.

Každý autor sa ťažko či sotva vyhne určitej miere subjektivizmu, ale v prípade publikácie Národ ako ne-samozrejmosť percipienta na prvý pohľad zaujme egocentrické úsilie autora postaviť vlastnú osobu (osobnosť) do stredu kľúčových udalostí moderných slovenských dejín v ich regionálnych stredoeurópskych, kontinentálnych i globálnych súvislostiach. V tomto zmysle sa autor značne ponáša na podobných (samo)hodnotiteľov, vrátane jeho niekdajšieho blízkeho spolupútnika Miloša Žiaka, ktorý zatiaľ zrejme najväčšmi vyniká v disciplíne programovej memoárovej autoglorifikácie, sebamonumentalizácie a heroizácie vlastných historických činov a zásluh.

Práca teda trpí všeobecne známym a priam infekčne rozšíreným komplexom rozličných akoby disidentov (ľavých či pravých), ktorí si s obľubou a čoraz väčšou vehemenciou už dve desaťročia dodatočne prepisujú životopisy a pripisujú si dôležité miesto v procese najvýznamnejších spoločenských a geopolitických zmien na územiach niekdajšieho východného bloku. Do takto koncipovaných pohľadov sa – samozrejme – nehodí očividná, hoci usilovne zahmlievaná skutočnosť, že demontáž systémov, ich transformácia, ako aj sprievodné a následné posuny vo veľmocenských pomeroch síl a vo sférach vplyvu sa uskutočnili na základe strategických rozhodnutí a detailného riadenia z úrovne najvyšších poschodí vtedajšieho vedenia Sovietskeho zväzu, ktorého armáda v prelomovom období okupovala aj Československo. V podmienkach okupovanej krajiny okrem rozmanitých inscenačných postupov zohrali závažnú úlohu aj priame oficiálne pokyny najvyšších sovietskych straníckych a štátnych autorít adresované najvyšším československým straníckym a štátnym orgánom. Preto sa nám dodnes v miestnej politike a politológii pohybuje toľko čudných odborníkov s ruským backgroundom, ktorí naďalej u nás všetkému rozumejú lepšie ako my sami a ktorí sa bez začervenania s ľahkosťou premiestňujú na spoločenskej scéne zľava doprava či od internacionalizmu k nacionalizmu a kedykoľvek aj opačným smerom. Aj to sú však len pešiaci v hre, ktorí sa snažia dobiehať udalosti riadené z najvplyvnejších mocenských centier a zaujímať pozície v situáciách, ktoré vznikajú bez ich výraznejšieho pričinenia.

Skutočnosť, že vo Vydavateľstve Spolku slovenských spisovateľov vyšla kniha politika a politológa Borisa Zalu, ktorá obsahuje aj štúdie predtým uverejnené v časopise Spolku slovenských spisovateľov Literárny týždenník, svedčí predovšetkým o tom, že politici nikdy nepohrdli využitím skromných publikačných možností slovenských spisovateľov na vlastnú propagáciu, ale zároveň z úrovne svojich poslaneckých a vládnych možností nikdy nič neurobili pre zlepšenie ekonomických podmienok inštitucionalizovaného literárneho života, v ktorom patrí kľúčové miesto najvýznamnejšej, najstaršej a najpočetnejšej organizácii literárnych tvorcov na Slovensku. Práve v pestovaní kultov a kultíkov osobností a osôbok politickej scény vidím hlavné posolstvo pertraktovaného diela – najmä vo vzťahu k obetavému a nezištnému tvorivému potenciálu, ako aj kultivovanému čitateľskému zázemiu finančne podvyživeného a intelektuálne elitného Literárneho týždenníka.

(Obrys-Kmen č. 17/2007, 5. 5. 2007)

Postskriptum: Ekonomická nedostatočnosť inštitucionalizovaného literárneho života na Slovensku sa medzičasom s tragickými dôsledkami rozšírila aj o vážne intelektuálne zlyhania a estetické deficity vyvolané práve pôsobením politiky, teda programovo sa prehlbujúcou politizáciou, priamym straníckym podmaňovaním si štruktúr, ktoré namiesto ideologického vyhraňovania, polarizácie, mantinelizmu a v konečnom dôsledku všestrannej obmedzenosti, naopak potrebujú čo najslobodnejšiu platformu pre rozlet skutočných talentov, neohraničený priestor kritického myslenia, žičlivé podmienky a osvietené pochopenie pre nezávislé vanutie tvorivého ducha všetkými smermi bez akýchkoľvek utilitárnych limitov, vyplývajúcich z dôraznej expanzie individuálnych a skupinových záujmov partajných zlatokopov.

Výsledkom neopodstatneného samaritánstva sa postupne stali nielen členmi, ale aj predstaviteľmi etablovaných spisovateľských organizácií mentálne a kreatívne poddimenzovaní autori, ktorí sa radi nechajú poslušne posúvať mocenskými šachistami, pretože ich neomylne vedie vidina dosiahnutia spoločenského uznania a osobných výhod. To je už dnes nezmeniteľný a nenapraviteľný stav, preto sa nemožno čudovať, že združenia literátov definitívne stratili zvyšky akékoľvek prirodzeného rešpektu. Zoči-voči dnešnému oprávnenému pesimizmu sa obzrime do čias, keď sme ešte od budúcnosti mohli očakávať pozitívne zmeny. Miroslav Válek v roku 1976 prezieravo a provokatívne napísal:

„No, podvodníci s legitimáciou strany, / čo myslia: ja – a vravia: strana, / čo vravia: strana – a myslia: ja, / nech idú do hája!“

Mgr. art. Pavol Janík, PhD.
predseda Spolku slovenských spisovateľov (2003 – 2007)
tajomník Spolku slovenských spisovateľov (1998 – 2003, 2007 – 2013)
šéfredaktor časopisu Spolku slovenských spisovateľov Literárny týždenník (2010 – 2013)

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Mgr. art. Pavol Janík, PhD.
– básnik, dramatik, publicista, prekladateľ
Čerpané z:
vlastný zdroj, osobná stránka

Pavol Janík, 26. 04. 2014 | Prečítané: 2446 | Rubrika: Rubrika pána Rubika

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Kurča na fazuľke
08-08-20 * 12:17
 Re: Moje poznámky
08-08-20 * 09:55
 Re: Kurča na fazuľke
08-08-20 * 09:39
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore