www.humanisti.sk
Inzeráty
Webhouse.sk
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVAAteisti Českej republiky Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam Roman
Spolupracujeme
Slovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.skdTest
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Počítadlo


Spam poison

Verejné tajomstvo tajných volieb

Slovenskú verejnosť – vzhľadom na pluralitný politický systém – bolí hlava už len zo sústavného krúženia na nekonečnom kolotoči rozličných druhov volieb – do samosprávy, do Národnej rady Slovenskej republiky, do úradu prezidenta, do Európskeho parlamentu.

Aktuálny spoločenský model, založený na demokratických volebných rituáloch, ktoré sa v niektorých západných krajinách praktizujú už niekoľko storočí, sa však odlišuje od priamej vlády monarchov a iných vojenských či civilných diktátorov iba v jednom – politické rozhodnutia sa prijímajú – podľa možnosti – v súlade s verejnou mienkou, ktorá je vystavená permanentnému pôsobeniu médií.

Podstatou nákladnej demokratickej volebnej súťaže je potreba priemyselným spôsobom vytvoriť v ľuďoch pocit, že participujú na moci, že naozaj majú možnosť voľby.

Ale verejné tajomstvo tajných volieb je už dávnejšie odhalené a väčšina ľudí v súlade s vlastnou sociálno-ekonomickou skúsenosťou voľby programovo ignoruje. Svedčí o tom nízka účasť na rozličných typoch volieb v SR. Po štvrťstoročí demokracie sa u nás pokladá za úspech 40-percentná účasť na voľbách, lebo na predchádzajúcich bola 20-percentná. Tento biedny úspech naozaj potvrdzuje, že väčšina ľudí túto hru prekukla. Inými slovami – mediálne generovanej mytológii demokracie už prakticky nikto neverí. Účasť na voľbách je primárne ovplyvnená intenzitou záujmov zainteresovaných osôb – straníkov, ich príbuzných a s nimi spriaznených podnikateľských kruhov, sekundárne je dôsledkom predvolebného šoubiznisu bulvárneho charakteru.

V demokratickej praxi investori vytvárajú politikov a politické strany ako svoje produkty, ktoré sa uchádzajú o priazeň verejnosti (reklamnými kampaňami sa emituje predstava o ich nadprirodzených pozitívnych vlastnostiach, o ich schopnosti odstrániť zlo a zabezpečiť dobro – napríklad odstrániť nezamestnanosť a zabezpečiť prácu).

V skutočnosti voľby nič nemenia – pred nimi, počas nich i po nich – v pozadí politikov a politických strán vládne niekoľko najbohatších rodín, ktorých expanzívnym záujmom sú podriadené i priame kompetencie silových a spravodajských zložiek, ako aj ďalšieho administratívneho aparátu, čiže faktických držiteľov štátnej moci.

Mgr. art. Pavol Janík, PhD. (magister artis et philosophiae doctor)
predseda Spolku slovenských spisovateľov (2003 – 2007)
tajomník Spolku slovenských spisovateľov (1998 – 2003, 2007 – 2013)
šéfredaktor časopisu Spolku slovenských spisovateľov Literárny týždenník (2010 – 2013)

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Mgr. art. Pavol Janík, PhD.
– básnik, dramatik, publicista, prekladateľ
Čerpané z:
vlastný zdroj, osobná stránka

Pavol Janík, 16. 03. 2014 | Prečítané: 17186 | Rubrika: Polemika o…

Webhouse.sk

Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Voliči, pozor na Kisku!
Keď klamal v minulosti, bude klamať aj v budúcnosti. Pozri: Kiska povedal: „Nezaložím stranu.“ a Kiska je hanba Slovenska.
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Oxymoron
20-01-20 * 20:41
 Re: Oxymoron
20-01-20 * 18:34
 Re: Oxymoron
19-01-20 * 17:32
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Internetový čas
Internet time: @775