www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @519
Počítadlo


Spam poison

Zomrela spisovateľka Karin Lászlová

Nekrológ

Karin LászlováKarin Lászlová (občianskym menom Karolína; 18. 2. 1922, Varín – 10. 1. 2014, Leoben, Rakúsko), popredná slovenská prozaička a autorka literatúry faktu. Študovala na Právnickej fakulte Slovenskej univerzity (dnes Univerzita Komenského) v Bratislave. Jej literárnu tvorbu výrazne ovplyvnili autentické skúsenosti, vrátane zážitkov zo Slovenského národného povstania a z deportácie do koncentračného tábora, ale aj z krízových situácií moderného človeka povojnového a nasledujúceho spoločenského vývoja.

Jej autorské počiatky siahajú do obdobia štúdií, keď časopisecky publikovala poviedky, reportáže, fejtóny a črty. Knižne debutovala súborom krátkych próz Ja a tí druhí (1966). Živý záujem čitateľskej verejnosti získali aj jej ďalšie pozoruhodné a sugestívne diela – Nenašla som ťa (1967), Nechoď mi do snov (1970), Ženský lekár spomína (1972), Skalpel a krása (1973), Stroskotanci života (1980), Zhubné ilúzie (1987), Životné križovatky (1989), Väzenie bez mreží (1994), Manželstvo je lotéria (1995), Akú chuť má život, V bludnom kruhu, Rozmarná hra osudu (všetky tri 1996), Šero na scéne života, V rajskom zátiší (obe 1997), Príbeh jedného manželstva, Žart zlého muža (obe 2000), A žiť sa musí ďalej, Odvrátená tvár lásky (obe 2001), Srdce v tiesni, Únik zo samoty (obe 2002), Kaleidoskop osudov (2003), Stopami vašich zážitkov (2004), Pritúľ ma, šťastie; Všetkému vládne Eros (obe 2005), Aj duša volá SOS (2006). Literárne aktívna bola aj v uplynulých rokoch, ale jej knižné tituly Keď sa muži povyzliekajú a Každý každému je cudzinec ešte čakajú na vydanie.

Vytvorila aj televízne hry Povíchrica (1973) a Zázračné prsty (1974), rozhlas uviedol viacero jej literárno-dramatických pásiem.

Tvorba Karin Lászlovej esteticky účinne a eticky naliehavo posúva hranice cieľavedomého skúmania vnútorného sveta moderného človeka v rozmanitých zákrutách života. Špecifickými literárnymi prostriedkami dosahuje vysoké kóty nespornej originality a invenčnosti prozaických útvarov, ale zároveň nikdy nestráca so zreteľa podmanivú komunikatívnosť a šarmantnú presvedčivosť výsledných artefaktov. Neraz sa sústreďuje na analýzu intímnych vzťahov medzi pôsobivo modelovanými mužskými a ženskými postavami. Spisovateľka aj v najťažších momentoch strhujúcich príbehov a v dramaticky vyostrených konfliktoch projektuje náčrty možného zosúladenia najrozmanitejších psychologických kolízií a spoločenských nezhôd. Jej suverénne prozaické výkony spĺňajú náročné umelecké a noetické kritériá.

Česť jej pamiatke!

Mgr. art. Pavol Janík, PhD.
predseda Spolku slovenských spisovateľov (2003 – 2007)
tajomník Spolku slovenských spisovateľov (1998 – 2003, 2007 – 2013)
šéfredaktor časopisu Spolku slovenských spisovateľov Literárny týždenník (2010 – 2013)

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Mgr. art. Pavol Janík, PhD.
– básnik, dramatik, publicista, prekladateľ
Čerpané z:
vlastný zdroj, osobná stránka

Pavol Janík, 12. 01. 2014 | Prečítané: 6113 | Rubrika: Kto sú humanisti?

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Kurča na fazuľke
08-08-20 * 12:17
 Re: Moje poznámky
08-08-20 * 09:55
 Re: Kurča na fazuľke
08-08-20 * 09:39
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore