www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @580
Počítadlo


Spam poison

Reč, ktorá nás ovláda

K sedemdesiatke básnika Štefana Moravčíka

Štefan MoravčíkDoma vraj nikto nie je prorokom, ale čím iným je doma Štefan Moravčík (*22. 12. 1943, Jakubov), ak nie práve sám sebou – teda veštcom predvídajúcim svetovú budúcnosť slovenského jazyka. Pravdaže, nijaká reč na svete nedokáže robiť zázraky, ak ňou nenarába skutočný čarodejník. Slovenčina – a my s ňou – máme to šťastie, že nám prozreteľnosť darovala v tomto storočí niekoľko vynikajúcich básnikov – medzi nimi aj autora, o ktorom je teraz reč.

Početní priaznivci Štefana by sa zrejme mohli volať Štefanúšikovia – myslím si, že pod týmto názvom mal byť už dávno zaregistrovaný (Šte)fan-klub priateľov skvostnej poézie, akej sa Š. Moravčík dopúšťa len tak – akoby celkom mimochodom (aby sme parafrázovali iného veľkého básnika – Miroslava Válka).

Štefan Moravčík programovo vyplazuje slovenský jazyk na tých, ktorí slovenčinou opovrhujú a radi by ju už videli mŕtvu či aspoň polomŕtvu na smetisku niektorej zo susedných kultúr. V jeho majstrovskom podaní sa slovenčina stáva nielen polyfonickým nástrojom brilantného myslenia a akrobatického dorozumievania, ale aj orgánom chuti – akým napokon má byť každý správny jazyk. Moravčíkova slovenčina – či slovenčina podľa Moravčíka – je prirodzeným výrazom chuti žiť, nezadržateľným gejzírom nápadov, nekonečným ihriskom neúnavného slovesného hráča, manéžou literárneho žongléra, terénom pre strhujúcu jazdu nespútanej fantázie. Nevšedný básnický zjav – akým Štefan Moravčík nepochybne je – nám umožňuje počúvať podmanivé skladby, komponované pre najjemnejšie struny a najzvučnejšie membrány jazyka. Jeho bravúrne kompozície tryskajúce z nevyčerpateľných prameňov ľudskosti a rozoznievajúce rezonančné plochy duše sotva nechávajú niekoho ľahostajným.

Moravčík rozpráva nielen preto, aby reč nestála, ale aj preto, aby stála za to. Jeho podrezaný jazyk je ostrý ako britva, prenikavý ako žihadlo a zároveň rozochvený ako úprimná radosť zo života, zo zdanlivo prostého faktu, že sme, že sa môžeme zúčastniť na úžasnom zázraku stvorenia a tvorenia.

PAVOL JANÍK

P. S.: Štefan Moravčík bol dlhoročným redaktorom vydavateľstva Slovenský spisovateľ a šéfredaktorom literárneho časopisu Slovenské pohľady. Autor článku s ním systematicky spolupracoval aj na niekoľkých knižných projektoch. Jubilantovi úprimne želáme do ďalšieho života najmä pevné zdravie a veľa verných čitateľov i obdivovateľov.

Karikatúry:

Štefan MoravčíkŠtefan Moravčík

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Mgr. art. Pavol Janík, PhD.
– básnik, dramatik, publicista, prekladateľ
Čerpané z:
vlastný zdroj, osobná stránka

Pavol Janík, 14. 11. 2013 | Prečítané: 5299 | Rubrika: Kto sú humanisti?

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Kurča na fazuľke
08-08-20 * 12:17
 Re: Moje poznámky
08-08-20 * 09:55
 Re: Kurča na fazuľke
08-08-20 * 09:39
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore