www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @531
Počítadlo


Spam poison

(Samo)vražda literatúry

Úvaha

Ak naozaj všetko, čo existuje, charakterizuje vznik, vývoj a zánik, dozaista sa to vzťahuje aj na literatúru, čo je – mimochodom – dnes už čoraz nejasnejší pojem. (Samo)vražedné sklony, vedúce k takej či onakej záhube, som dosiaľ badal vo viacerých ohrozeniach, ku ktorým však v mojom zornom poli z nečakanej strany pribudol ďalší a skutočne neodvratný faktor definitívnej expirácie knižnej kultúry.

Zrejme sa patrí aspoň telegraficky zmieniť o doterajších a pretrvávajúcich kľúčových nebezpečenstvách písomníctva.

V globálnych rozmeroch ide predovšetkým o nasledujúce neblahé trendy:

Po prvé – chorobná túžba autorov (grafomanov) rozmnožovať a vŕšiť slovné spojenia bez ohľadu na akékoľvek kritériá, vrátane elementárnej zrozumiteľnosti.

Po druhé – alarmujúce rozširovanie prvotnej i druhotnej negramotnosti nielen v krajinách tretieho sveta, ale aj vo výstavných štátoch súčasnej civilizácie.

Po tretie – zjavná presila konkurenčných, najmä audiovizuálnych prostriedkov masovej komunikácie.

Po štvrté – nahrádzanie hodnotnej umeleckej spisby polygraficky exkluzívnou, ale literárne marginálnou produkciou na úrovni hračiek a povrchných atrakcií pre dospelých.

V lokálnych – slovenských – podmienkach k reálnym rizikám patrí už vyše dvadsať rokov ostentatívny pokles rešpektu k próze, poézii i dráme, osobitne domácej proveniencie, a to aj zo strany ľudí, ktorí svoju spoločenskú, tvorivú, diplomatickú či politickú kariéru založili práve na literatúre alebo aspoň na jej umelecko-kritickej periférii.

Priznám sa, že nepatrím k tým, ktorí s obavami vnímajú čoraz zreteľnejší presun literárnych diel z kníh na nové technické médiá, pretože ide o prirodzený proces, ktorý vedie od papyrusov a zvitkov cez ručne prepisované bachanty, tlačiarenské stroje až po súčasné počítačové zariadenia a akékoľvek budúce nosiče.

Momentálne sa mi však javí ako najvážnejšia ničiteľka literárnej komunikácie stará známa a sústavne sa opakujúca kríza kapitalizmu z nadvýroby. Len na našom malom Slovensku sa jedna z úspešných distribučných spoločností chváli tým, že ponúka 150 000 knižných titulov. V akých číslach sa musia pohybovať podstatne väčšie krajiny a skutočné veľmoci? Zostaňme na vlastnom nepatrnom území a použime všeobecne prístupné znalosti priemerne vzdelaného človeka.

Vieme, že niet štandardného čitateľa, pretože sú ľudia, ktorí nečítajú vôbec, ktorí sa venujú literatúre sporadicky a ktorí knihy priam hltajú. Tak spolu chvíľu rátajme. Keby záujemca prelúskal 15 000 kníh, tak by to bolo 10 % z uvedenej ponuky; keby sa prehrýzol cez 1500, tak by to predstavovalo 1 percento. Ale poďme na to z opačného konca – keby absorboval 15 literárnych diel ročne, tak by aktuálnu ponuku zvládol za 10 000 (slovom desaťtisíc) rokov. A produkcia (na takých alebo onakých nosičoch) by sa ďalej zväčšovala.

Áno, je to už dnes vopred prehraný zápas. A podaktorí experti o sebe trúfalo vyhlasujú, že poznajú všetko od Homéra po Heviera, pričom vynášajú kategorické rozsudky o dielach, ktoré v živote ani nedržali v ruke. V súčasnom štádiu (samo)vraždenia literatúry ťažko odhadnúť, či sa niekedy dočkáme jej znovuzrodenia. Spoliehať sa na zázraky v čase marketingových trikov je pravdepodobne veľmi problematické.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Mgr. art. Pavol Janík, PhD.
– básnik, dramatik, publicista, prekladateľ
Čerpané z:
vlastný zdroj, osobná stránka

Pavol Janík, 06. 11. 2013 | Prečítané: 4735 | Rubrika: Rubrika pána Rubika

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Kurča na fazuľke
08-08-20 * 12:17
 Re: Moje poznámky
08-08-20 * 09:55
 Re: Kurča na fazuľke
08-08-20 * 09:39
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore