www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @561
Počítadlo


Spam poison

Postreh z povolebnej Prahy

Napísal: Karel SÝS

Nech tak či onak, voľby vyhrala televízia. Moravec a Železný – tu sú staronoví premiéri, hlavy štátov v bohvie čích službách.

Už sa nehovorí o nezamestnaných, o rozkradnutí štátu, o korupcii a krstných otcoch – veď si na nich posvietili priamo capy záhradníci – ale o tom, kto predviedol „geniálnejší“ twitter. Kto vedel lepšie obalamutiť, kto dokázal vycicať mozgy mušiek lapených do sociálnych sietí. Treba však bojovať zbraňami doby, a to KSČM a napodiv ani ČSSD zatiaľ nedokážu. Štáty sa udržiavajú ideálmi, ktoré ich zrodili. To v Česku už dávno neplatí. Ponovembrové Česko je uťapkané z bahna.

Ľavica vyhrala. ale nik si to nevšimol. Skrachovaní „klasickí“ pravičiari za seba nastrčili trápnu figurínu, ktorá by im inak z lustračných dôvodov mala poriadne prekážať. No a čo, však nabudúce sa zasa niekto nasadí.

Neuveriteľný je všeobecný obdiv, najmä mládeže, k perverzným postavám. Švancinberk je sexi, rovnako ako premiérka pre rozbúrenú dobu či Benda junior.

Burešových Babišovcov (BB) si ľud zvolil omylom. Sadol na lep rečiam o sociálnom štáte, o starostlivosti o seniorov, o zvýšených penziách, o potrestaní krstných otcov, a na poslednú chvíľu si mohol prečítať billboard o poctivo zarobených miliardách, ktoré čakajú aj na českých chudáčikov.

Celkom by ma zaujímalo, koho volili prepustení baníci! Asi by som sa veľmi nepomýlil.

Dnes ešte voliči dostanú posledný pampúch, a zajtra zbohom čáry-máry! Sľuby spočinú na márach.

Medovníčky sa minuli a chalúpku definitívne rozparcelujú.

Ibaže by sme uverili konšpiračnej teórii, že ŠtB víťazne pokračuje v Pláne Golgota a Bureš je český Putin. Lenže pokrivkáva už len porovnanie ich myšlienkových potenciálov. Možno to bolo vymyslené ako vábidlo pre plebejcov, ktorí veria, že nad nimi bdie akýsi socialistický deus ex machina.

Stačí sa napokon pozrieť na bezcharakterného Komárka, aby človek odhadol, koľko bije. A ono bije, ono odbíja.

Definitívne nastúpil informačný fašizmus. Fašizmus sa nemusí legitimovať hákových krížom. celkom stačí kresťanský kríž zneužitý Antikristami, dukami a hermanmi. Pokojná sila nevyvíja slabší tlak než Drang nach Prachy. Treba však uviesť, že aj Hitler nastupoval s podobnými heslami, nehovoriac o Josephovi Goebbelsovi, ktorého protikomunistické prejavy prevzala česká pravica cez kopírovací papier. (Na Židov si samozrejme netrúfne, napokon má svojich Rómov.)

Elektronický fašizmus nevŕši hromady mŕtvol, aspoň nie v materských krajinách.

Iste, má aj odporné stránky, napríklad obesené figuríny komančov a fialové ukazováky vztýčené v prúde Vltavy (kto to asi povolil a kto to zaplatil?). Ale to je drobný výstrelok pre tínedžerov. Mimochodom, tí skutočne smerujú do pekla.

Po prvý raz v Čechách, počínajúc 28. októbrom 1918, si možno demokraciu cakompak kúpiť a kúpenú potom zneuctiť. Máš toľko moci, ako veľa pustíš peria. A Novočesi sú operení!

A keby si neposlúchal, z každého stĺpa, nárožia, stožiara sa na teba prísne pozrie Veľké oko röntgenovým zrakom. Nesprávne zmýšľanie azda ešte môžeš skryť kdesi za pečeňou, ale pred stratou slobody aj tak neunikneš. Nie George Orwell, ale Stanislaw Lem mal pravdu. Obrí počítač Golem sa s ľuďmi ešte aspoň pozhováral, ale Honest Annie – Počestná Anka – s dvojnohým hmyzom už nestrácala čas.

Lem však naznačil možnosť spásy: Priateľa z rovnomennej poviedky, lepšie povedané z proroctva, ktorý sa pripravoval na svetovládu, vyradil celkom obyčajný človiečik. Jeden zdanlivo nepatrný spoj elektronickej obludy zvaril ľahko taviteľným kovom a moloch začal brblať (toto štádium práve prežívame), a potom už len od zlosti reval, koľko mu reproduktory dovolili. Zúril márne, zhorel, vrátane budovy, v ktorej hodlal panovať.

„To je predsa revolúcia!“ vykríkla by Antoinetta Drtinová. „A tá je zakázaná!“ Pre jej pokoj dodávam, že Priateľ sa zapálil sám, keď pochopil, že prehral.

Pod čiarou

Preložil PAVOL JANÍK

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Mgr. art. Pavol Janík, PhD.
– básnik, dramatik, publicista, prekladateľ
Čerpané z:
vlastný zdroj, osobná stránka

Pavol Janík, 28. 10. 2013 | Prečítané: 4367 | Rubrika: Polemika o…

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Kurča na fazuľke
08-08-20 * 12:17
 Re: Moje poznámky
08-08-20 * 09:55
 Re: Kurča na fazuľke
08-08-20 * 09:39
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore