www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @553
Počítadlo


Spam poison

Hodnota všetkých okamihov života

Damián Kováč: Umne starnúť
(Veda, Bratislava 2013)

Damián Kováč – Umne starnúťUž v súvislosti s recenzovaním knihy Damiána Kováča Psychológiou k metanoi (Veda, Bratislava 2007) som zdôraznil niekoľko podstatných skutočností, ktorým sa nemožno vyhnúť ani pri reflektovaní jeho najnovšej publikácie Umne starnúť (Veda, 2013). V diele rozvíja poznatky, ktoré prezentoval v štúdii Ako (múdro) prežívať starnutie? (tá tvorí súčasť kolektívnej monografie Múdrosť v kontexte osobnosti; Ústav experimentálnej psychológie, Bratislava 2011).

Ambíciou mimoriadne erudovaného odborníka je tentoraz sprístupniť svoje dlhoročné profesionálne a životné skúsenosti širšiemu okruhu vnímavých čitateľov – najmä tým, ktorí predstavujú prirodzené mienkotvorné autority v okruhoch vlastného pôsobenia; ale aj všetkým vzdelaným ľuďom, ktorých vek prirodzene posunul do obdobia, keď sú konfrontovaní s procesmi charakteristickými pre posledné štádium relatívne krátkeho individuálneho pobytu ľudských bytostí na Zemi.

Prof. PhDr. Damián Kováč, DrSc., symbolizuje i fakticky stelesňuje vývoj experimentálnej psychológie na Slovensku a jej postupné organické včleňovanie do kontinentálnych i globálnych trendov čoraz dôležitejšej vedeckej disciplíny, ktorá neodmysliteľne korešponduje s celou škálou výskumu človeka – aj z hľadísk biológie, sociológie, etiky a podobne. Cieľ svojho bádateľského úsilia, ktorým už pred desaťročiami získal nesporné medzinárodné uznanie, vidí v projekcii nadobudnutých poznatkov do racionálneho modelovania správania sa konkrétnych jednotlivcov i celej spoločnosti.

Nielen s prihliadnutím na svoj fyzický vek a aktuálny demografický vývoj populácie – predovšetkým v našom civilizačnom a kultúrnom kontexte – pochopiteľne akcentuje otázku kvality finálnej etapy ľudského života.

Musím sa (ne)skromne priznať, že ma (príjemne) šokovalo, keď som medzi citáciami z vyjadrení najvýznamnejších osobností ľudstva – počnúc najznámejšími antickými mysliteľmi až po kľúčových vedcov 20. storočia – našiel moju báseň Mame (aj so sprievodnou poznámkou o mojom vtedajšom veku – 16 rokov).

Nechcem byť nemiestne egocentrický, ale sotva môžem neuviesť svoje lyrické posolstvo z roku 1972: „Tak si to teda zvládla. / Štyri deti a jeden život (krutý sen). / Môj bozk je dlhý, / a predsa mučivo krátky, / trýznivo nevďačný. // So zovretým hrdlom ťa prosím: / odpusť. / Odpusť mi krádeže svetla z tvojich očí, / krvi z tvojich ciev. // V duši ti staviam oltár / a farbičkami detstva kreslím nebesá. / Ó, moja bohyňa / na podstavci kŕčových žíl.“

Ako básnika ma v najvnútornejších zákutiach neopúšťa pocit večného dieťaťa – nielen svojich rodičov, ktorých už niet, ale všetkých predkov, o ktorých viem, i tých, ktorých mená si dávno pamätajú len matričné záznamy. Pri pohľade na dve generácie vlastných potomkov si však chtiac-nechtiac uvedomujem, že z konta vlastnej staroby už rýchlo a nezadržateľne míňam prvú dekádu, pričom nikto z nás nepozná rozsah chvíľ, ktoré sú nám darované na pozemskú púť. Zmyslom najnovšej knihy Damiána Kováča – i jeho systematického výskumného úsilia – je odovzdať poznanie hodnoty každého okamihu ľudského života. Tak sa v duchu jeho výzvy prelaďme sa stanicu, ktorá vysiela možno najkrajšie harmónie vzťahov medzi blízkymi i vzdialenými bytosťami v mrazivom tichu vesmíru.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Mgr. art. Pavol Janík, PhD.
– básnik, dramatik, publicista, prekladateľ
Čerpané z:
vlastný zdroj, osobná stránka

Pavol Janík, 22. 10. 2013 | Prečítané: 5022 | Rubrika: Veda a spoločnosť

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Kurča na fazuľke
08-08-20 * 12:17
 Re: Moje poznámky
08-08-20 * 09:55
 Re: Kurča na fazuľke
08-08-20 * 09:39
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore