www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @522
Počítadlo


Spam poison

Nikdy nie je neskoro

True Spy Stories (Pravdivé špionážne príbehy)

True Spy Stories (Pravdivé špionážne príbehy)Na uvedenú okrídlenú a vo verejnom priestore často poletujúcu vetu som si nevdojak spomenul, keď som s odstupom niekoľkých rokov opäť siahol po knihe, ktorú v angličtine napísali Paul Dowswell a Fergus Flemming pod pôvodným názvom True Spy Stories (Pravdivé špionážne príbehy) a ktorú s mierne obmeneným českým názvom Špióni – pravdivé příběhy (preklad David Mraček) dvojjazyčne vydala INFOA v edícii Zrcadlový text – Mírně pokročilí v roku 2006.

Odvtedy síce pretieklo dosť veľa vody dolu domácimi i zahraničnými riekami, ale desať životných osudov populárnych i menej známych aktérov špionáže nestratilo nič na svojej aktuálnosti, príťažlivosti a v neposlednom rade na svojej poučnosti. Ak práve jednou významovou rovinou sentencie: „Nikdy nie je neskoro,“ je možnosť i potreba napriek meškaniu upozorniť na zaujímavý knižný projekt, tak druhou sémantickou vrstvou citovaného výroku je nevyhnutnosť principiálne varovať a dôrazne vystríhať adeptov vzrušujúceho a nebezpečného remesla pred jeho takmer stopercentnými a neodvratnými rizikami.

Vraví sa tiež, že dovtedy sa chodí s džbánom po vodu, kým sa nerozbije, čo je pre väčšinu literárne a inak frekventovaných špionážnych prípadov absolútne charakteristické. Aj typické príklady najúspešnejších majstrov neviditeľného veľmocenského šachu sa spravidla končia odhalením s tragickými dôsledkami. Môžeme sa iba domnievať, že tí najúspešnejší z najúspešnejších agentov zostanú navždy zahalení tajomstvom archívov, azda i preto, že sa vzhľadom na svoj kľúčový strategický význam do nijakých písomných dokumentov a záznamov nikdy nedostali – z obavy o možný únik informácií, ktorý vždy reálne hrozí.

A práve v tom je zakopaný pes – prioritou každej spravodajskej služby je infiltrovať iné (nepriateľské i spojenecké) výzvedné organizácie, až potom nasledujú sekundárne témy, akými sú informácie o zbraniach hromadného ničenia a dôležitých vojenských rozhodnutiach, po nich prichádzajú na rad terciálne poznatky o pripravovaných a realizovaných skrytých významných politických opatreniach a až na chvoste záujmu špionážnych inštitúcií sa nachádzajú všetky ostatné klebety z pozadia spoločenského i súkromného života prominentov, ktoré možno využiť ako podporné prostriedky pri dosahovaní prvoradých cieľov.

Všetky tajné služby a ich predstavitelia predpokladajú, že ktokoľvek z vlastných radov môže pracovať pre druhú stranu, preto má každý vedieť iba to, čo potrebuje pre výkon svojej misie. Ospevovanými i zatracovanými hrdinami špionáže bývajú ľudia priamo v teréne, teda osoby s nasadením života pôsobiace v priamom kontakte s protivníkom v jeho vlastnom prostredí. Spravidla majú mimoriadne osobnostné a intelektuálne schopnosti a vedia o nich (jazykové dispozície, chápanie najmodernejších výsledkov vedy a techniky, fotografická pamäť). Preto sa im ťažko pripúšťa, že za ich prípadným neúspechom nemusí byť chyba či zrada niektorého z ich nadriadených.

Vzhľadom na uvedené okolnosti a nástrahy špionáže sú inštrukcie centrály pre agentov zámerne nejasné alebo zavádzajúce, najcitlivejšie tajomstvá (napríklad mená agentov vo vplyvnom postavení) nepoznajú ani najvyšší politickí predstavitelia, ktorí riadia činnosť spravodajských služieb svojho štátu.

Ale to sa už vzďaľujeme od trocha triviálnejšie, banálnejšie a zjednodušenejšie koncipovaných príbehov oneskorene recenzovanej knihy. Možno len dávam jej potenciálnym čitateľom do rúk nové kľúče, ktoré im pomôžu čítať aj medzi čierno-bielymi riadkami učebnicových schém špionážnej literatúry.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Mgr. art. Pavol Janík, PhD.
– básnik, dramatik, publicista, prekladateľ
Čerpané z:
vlastný zdroj, osobná stránka

Pavol Janík, 03. 09. 2013 | Prečítané: 7413 | Rubrika: Rubrika pána Rubika

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Kurča na fazuľke
08-08-20 * 12:17
 Re: Moje poznámky
08-08-20 * 09:55
 Re: Kurča na fazuľke
08-08-20 * 09:39
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore