Si vyštudovaná manažérka pre oblasť kultúry a okrem Českej republiky máš pracovné skúsenosti z Holandska. Čo ťa priviedlo do Košíc?
V Prahe som pracovala vo viacerých kultúrnych inštitúciách a počas magisterského štúdia v Holandsku som začala pracovať v kancelárií pre kultúrne inovácie. Bola to firma zameraná tvorbu kultúrnych stratégií pre rôzne múzeá, koncertné haly či hudobné telesá a veľa mi to dalo. Po roku som sa rozhodla vrátiť domov, ale uspela som vo výberovom konaní a dostala som prácu v Košiciach. Žiadosť pracovať pre Košice – Európske hlavné mesto kultúry 2013 som si podala ešte počas pobytu v Holandsku, pretože ma oslovila možnosť podieľať sa na tomto veľkom projekte, ktorý má šancu niečo odštartovať a niečo zmeniť.
Čo môžeš dať projektu a čo od neho očakávaš ty?
Práve tá presná časová ohraničiteľnosť projektu Košice 2013 bola pre mňa veľkou výzvou. Dáva mi možnosť pokúsiť sa niečo začať, zmeniť a v danom čase to aj dokázať. V Holandsku som sa naučila, že v súčasnosti je potrebné v oblasti kultúry prinášať verejnosti nové inšpirácie a vnášať do spoločnosti entuziazmus. Ľudia sú dnes akoby v zajatí každodennej rutiny, rutinnou sa pre nich stáva už aj tradičná kultúra. Našou snahou je ukázať nové smery, prinášať nové myšlienky, zápal a rozvíriť diskusie na rôzne témy. Myslím si, že už len to, že sa ľudia dajú inšpirovať a prestanú sa týchto novôt báť, bude úspechom.
Akú úlohu v to môžu zohrať pobyty zahraničných umelcov v Košiciach?
To, že sem prichádzajú umelci z cudzieho prostredia je benefitom nielen pre nich, ale aj pre celú tunajšiu komunitu. Oni získajú inšpiráciu a domáci môžu spoznať niečo úplne nové. Špecifikom nášho projektu je, že zahraniční umelci neprichádzajú s primárnou úlohou vytvoriť nejaké dielo, nechať ho tu a zasa odcestovať. To by bolo veľmi jednoduché. Prichádzajú, aby priniesli aj niečo z duševného bohatstva svojej krajiny. Preto tu strávia tri mesiace a nie týždeň. Aby sa zoznámili s tunajšími ľuďmi, aby sa s nimi rozprávali a sami sa akoby stali súčasťou tunajšej komunity.
Je podľa teba zbližovanie a kríženie kultúr prínosom alebo naopak, vedie k jednotvárnosti a uniformite?
Podľa mňa je to prirodzený proces a je potrebný. Tým, ako sa vyvíjajú nové technológie a že sa ľudia môžu zo dňa na deň presúvať z jedného konca sveta na druhý je tiež dané, že sa aj viac stretávajú. Preto je potrebné akoby vyvíjať spoločný „jazyk“, vďaka ktorému si budú rozumieť. Môže ním byť napríklad umenie a kultúra. Svet sa spája politicky a ekonomicky, ale často zabúda na základnú kultúrnu jednotu. Pritom ľudia si rozumejú práve v tých najzákladnejších veciach, keď sa stretávajú a rozprávajú sa o živote, o rodine a priateľoch, o zvykoch či o jedle. A aj to je kultúra. Podľa mňa je pre budúcnosť ľudstva aspoň tak dôležitá, ako spoločná mena či zákony. Nemyslím si to vedie k uniformite. Naopak, spolupráca v kultúre a dobré vzťahy vedú k vytvoreniu originálneho pohľadu na vec a podpore kreativity.
Často sa ľudia pýtajú, prečo spolupracujeme s Moldavskom a Ukrajinou a prečo neposielame našich umelcov radšej do Paríža, Londýna alebo New Yorku?
My si myslíme, že práve spolupráca s týmito krajinami je dôležitá. Aj preto, ako sú Košice geograficky situované a že sa iba nedávno ocitli na schengenskej hranici, ktorá akoby vytvárala aj novú hranicu v myslení ľudí a v spolupráci medzi štátmi. Je dôležité, aby sme si uvedomovali historický kontext a to, že máme susedov aj na východ od nás. Často o nich takmer nič nevieme a je to škoda. Tieto krajiny sú niekedy podceňované, ale žijú tam zaujímaví ľudia a skvelí umelci a robia sa tam vynikajúce projekty. Je možno práve na nás, aby sme boli mostom medzi východom a západom. To, že práve v Košiciach môže pracovať moldavský umelec s nemeckou rezidentkou a že môžeme predstaviť ich projekt tunajším obyvateľom, je myslím veľký úspech.
Čo by si chcela v Košiciach dokázať?
Našim zámerom je oživiť kultúrno-umeleckú scénu. Tým, že do Košíc prinesieme na profesionálnej úrovni istú inšpiráciu a oživenie, alebo aj tým, že posielame miestnych umelcov do krajín, kam by možno nikdy nevycestovali. Okrem Nemecka mám na mysli práve Moldavsko a Ukrajinu. Ale chceme aj ukázať obyčajným ľuďom, ktorí sa možno ani veľmi nezaujímajú o umenie, že v Moldavsku sa robia zaujímavé veci a že je celkom fajn stretnúť tu umelcov z Ukrajiny. Že takéto stretnutia môžu byť niečím inšpiratívne a nie iba na umeleckej úrovni. Verím, že práve obyčajný ľudský kontakt, rozhovory o živote a zvykoch v inej krajine nás môžu obohacovať a prispieť k lepšiemu porozumeniu medzi ľuďmi.
Adéla Foldynová M.A., (1986) sa narodila v Českom Krumlove. Vyštudovala humanitné vedy v Prahe a v holandskom Maastrichte pokračovala v štúdiu odboru Umenie a dedičstvo, kultúrna politika, manažment a vzdelávanie. V neziskovej organizácií Košice 2013 pôsobí od mája 2012.
Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.
Košice – Európske hlavné mesto kultúry 2013, n. o.
Mesto Košice založilo neziskovú organizáciu predovšetkým za účelom prípravy, realizácie, monitoringu a hodnotenia projektu Košice – Európske hlavné mesto kultúry 2013 a súvisiacich činností a projektov podľa projektu Košice Interface 2013 schváleného medzinárodnou výberovou komisiou dňa 9. septembra 2008 v Bratislave.
Čerpané z:
www.kosice2013.sk