www.humanisti.sk
Fotografická súťaž Cesta svetla 2018
Súťaž
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVAAteisti Českej republiky Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam Roman
Spolupracujeme
Kochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Kultúrny program (Staré Mesto)
Bratislava-Staré Mesto
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @787
Počítadlo


Spam poison

Rozhovor s Petrom Lipom

S patrónom 10. ročníka ankety Strom roka 2012, ktorú organizuje Nadácia Ekopolis

Lipa 68

Prečo má nový album názov Lipa 68?

V máji som dovŕšil vek 68 rokov. To je ale len jeden z dôvodov; ak by bol jediný, tak si nemyslím, že je čo propagovať. Ten druhý je, že prvá pieseň na albume Hopeful spring and weeping summer je o udalostiach, ktoré sa stali v auguste r. 1968.

Chystáte turné na podporu tohto albumu?

Žiadne špeciálne turné k albumu nechystám. To je väčšinou závislé na veľkej propagácii, vlastnej technike a mnohých veciach, ktoré sú priamo naviazané na financie. Mal som veľký krstný koncert, kde bolo na scéne 12 účinkujúcich, ostatné koncerty hrám v komornejšom obsadení, štyria hudobníci a ja. Na všetkých koncertoch, ktoré absolvujem, propagujem nové CD a samozrejme, že hrám pesničky z toho albumu.

Kde vás najbližšie uvidia fanúšikovia džezu?

Na toto slúži moja stránka www.peterlipa.com.

Ako sa stalo, že ste patrónom 10. ročníka ankety Strom roka 2012, ktorú organizuje Nadácia Ekopolis?

My sme už o takomto partnerstve uvažovali pred tromi rokmi. Zrejme ma k tomuto postu predurčilo moje priezvisko, veď do ankety prichádzajú často návrhy líp a dokonca aj anketu vyhrávajú.

Ďakujem za rozhovor.

Peter LipaPeter Lipa, renomovaný slovenský jazzový a bluesový umelec, vydáva nový autorský album, ktorý nesie názov Lipa 68. Nová nahrávka prichádza na trh po siedmich rokoch od poslednej úspešnej platinovej „rádovej“ Lipa spieva Lasicu. Peter Lipa si tentokrát prizval k produkcii syna Petra Lipu ml. a Ľubora „Umelca“ Priehradníka. Výsledkom je zaujímavý, až ľahko multižánrový pesničkový album, kde spoločným menovateľom je samozrejme spev Petra Lipu a jeho jazzbluesové hudobné cítenie. Vďaka producentom a chuti Petra Lipu experimentovať, pristupovať k hudbe z rôznych uhlov, získal album moderný a príjemný zvuk.

Peter Lipa

Pri práci na novom albume vsadil Peter Lipa na dvoch producentov, na svojho syna Petra Lipu ml. a na Ľubora „Umelca“ Priehradníka. So svojim synom spolupracuje už dlhšiu dobu, ako sme mohli zaznamenať na predošlých albumoch a aj na koncertoch. Ľubor „Umelec“ Priehradník je známy slovenský producent a trumpetista. Jeho cit pre prácu z elektronikou a počítačovou hudbou, bol hlavným dôvodom k spolupráci. Autorsky sú pod albumom podpísaní Peter Lipa so svojim synom Petrom Lipom ml. Výnimkou je záverečná skladba „Hmla“, na ktorej spolupracoval s Martinom Gašparom.

O novom albume sa písalo už dlhšiu dobu. Predošlý rádový album získal okrem piatich cien Aurel a platinového predaja aj radu nových fanúšikov, a to nielen na Slovensku ale aj v zahraničí. To sa odrazilo aj na výbere a príprave skladieb pre novú nahrávku. Na albume 68 sa nachádza dvanásť skladieb naspievaných v slovenčine ale aj angličtine. Šesť z nich spieva Peter Lipa po slovensky, texty sú od Ruda Rusiňáka a Milana Lasicu a šesť anglických si delí Peter Kollár, Juraj Paliesek, Christian Webber a Linda De Bruyn Taylorová.

Peter Lipa

Dokumenty o albume Lipa 68: YouTube a Vimeo

Albumová verzia pesničky 68, duet s Opakom:

Viac o ankete Strom roka 2012 sa môžete dočítať v článku alebo priamo na stránke Nadácie Ekopolis.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Ján Parada
laik s celoživotným vzdelávaním
Čerpané z:
vlastný zdroj

Ján Parada, 03. 07. 2012 | Prečítané: 2333 | Rubrika: Rubrika pána Rubika

Zbierka na ochranu humanistov
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasle­dovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Nová zbierka na ochranu humanistov vo svete.
HELP US PROTECT HUMANISTS AT RISK
Anketa
Aké skúsenosti máte s prechodom zo zimného času na letný poslednú nedeľu v marci a z letného času späť na zimný poslednú nedeľu v októbri? Pozri: Otvorená verejná konzultácia o úprave letného času.

veľmi pozitívne (7 hl.)
 
pozitívne (6 hl.)
 
nemám na to názor (6 hl.)
 
negatívne (3 hl.)
 
veľmi negatívne (1 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 23
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Brajti
The Brights
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore