www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @587
Počítadlo


Spam poison

Zomrel slovakista Michail Andrejevič Pismennyj

Priateľ, ktorý miloval Slovensko

Michail Andrejevič Pismennyj

Z Moskvy prišla 16. 12. 2011 smutná správa, že v ranných hodinách zomrel na zlyhanie srdca slovakista Michail Andrejevič Pismennyj, ktorý preložil viacero významných slovenských literárnych diel. Jeho vzťah k našej krajine prehĺbilo vysokoškolské štúdium v Bratislave. Bol zástupcom riaditeľa Slovenského inštitútu v Moskve, počas pôsobenia Doc. PhDr. Juraja Kalnického, CSc., vo funkcii šéfa uvedenej dôležitej kultúrno-diplomatickej ustanovizne. Treba jednoznačne poznamenať, že v tom čase naša kultúrna misia v metropole kľúčovej slovanskej veľmoci – na rozdiel od iných období a iných Slovenských inštitútov – intenzívne rozvíjala medzinárodné vzťahy v rovine súčasnej hodnotnej literárnej tvorby, pričom úzko spolupracovala so Spolkom slovenských spisovateľov. V ušiach mi navždy bude znieť zvučný hlas ruského priateľa, ktorý miloval Slovensko a ktorý bez náznaku cudzieho prízvuku podmanivo prednášal básne v znamenitej slovenčine, akú dnes už nepočuť ani zo slovenských médií.

Česť jeho pamiatke!

© Jola Dziubinska

Pripomeňme si jeho tvorbu úryvkom z článku Slovenská literatúra v Rusku uverejnenom v Literárnom týždenníku č. 41 – 42/2011.

Alla Germanovna Mašková:

Tvorbu slovenských básnikov desiatich storočí priblížila čitateľom antológia Голоса столетий (Hlasy storočí), ktorá v r. 2002 vyšla zásluhou finančnej podpory Ministerstva kultúry SR. V nej boli predstavené diela počínajúc 14. storočím a končiac súčasnosťou. Zostavovateľkami tejto knihy sú A. Mašková a N. Švedová, predslov napísal J. Zambor. Do zbierky boli zaradené tak staršie (A. Achmatová, G. Ajgi, F. Sirotinin, J. Neuman, S. Šervinskij, N. Stefanovič, J. Vronskij a iní), ako i nové preklady mladých talentovaných prekladateľov N. Švedovej, S. Skorvida, ktorý preložil staršiu slovenskú poéziu. Pokračovaním tejto zbierky je dvojjazyčná antológia Из века в век (Zo storočia do storočia) – slovenská poézia druhej polovice 20. a začiatku 21. storočia, Moskva, Pranat, 2006; ktorú zostavili S. Glovjuk a J. Kalnický a ktorú preložili mnohí renomovaní slovakisti, vrátane N. Švedovej, D. Anisimovej, M. Pismenného, O. Maleviča, E. Širokovej, a iných. Predslov napísal P. Janík.

Zásluhou našich prekladateľov poézie N. Švedovej, D. Anisimovej, M. Pismenného a iných ruský čitateľ mal možnosť sa oboznámiť s tvorbou súčasných slovenských básnikov, ktorých diela boli publikované tak časopisecky, ako aj knižne (J. Zambor; P. Janík – dvojjazyčný výber Починка Титаника (Oprava Titaniku), 2004; J. Kalnický Поиски звезд (Hľadanie hviezd), 2006, preklad N. Švedovej. V preklade N. Švedovej a M. Pismenného vyšiel súbor divadelných hier P. Janíka Опасные комедии (Nebezpečné veselohry), 2006, a dvojjazyčná próza J. Kalnického Сибирский Кихот и шкуродеры (Sibirský Kichot i Škuradery), 2003, Človek končiaci, 2004, preklad M. Pismenného.

Michail Andrejevič Pismennyj sa narodil 8. 12. 1944 v Noginsku v Moskovskej oblasti. Žil v Moskve.

Foto: © Союз писателей Москвы

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Mgr. art. Pavol Janík, PhD.
básnik, dramatik, publicista, prekladateľ a tajomník Spolku slovenských spisovateľov
Čerpané z: vlastný zdroj, osobná stránka autora

Pavol Janík, 16. 12. 2011 | Prečítané: 4023 | Rubrika: Veda a spoločnosť

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Kurča na fazuľke
08-08-20 * 12:17
 Re: Moje poznámky
08-08-20 * 09:55
 Re: Kurča na fazuľke
08-08-20 * 09:39
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore