www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
Quasars Ensemble
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @184
Počítadlo


Spam poison

Nové pokrokové hnutie

Hnutie Obsaďme Wall Street

Occupy Wall Street (Obsaďme Wall Street) a príbuzné hnutia po celom štáte sú viac ako len prechádzky po parkoch. Je veľmi pravdepodobné, že sú začiatkom novej éry v Amerike. Historici si všimli, že americká politika sa vyvíja dlhými skokmi. Sme na konci 30-ročnej Reaganovej éry – obdobia, ktoré vyústilo do zvyšovania príjmov horného 1 percenta a zdrvujúcou nezamestnanosťou a stagnáciou miezd zvyšku obyvateľstva. Zastrešujúcou výzvou v najbližších rokoch bude obnoviť prosperitu a kúpnu silu ostávajúcich 99 % obyvateľstva.

© Kent Porter (The Press Democrat)

Ilustračné foto: Demonštranti, ktorí v stredu 2. novembra 2011 vážne narušili prevádzku v prístave v Oaklande v Kalifornii.

Pred tridsiatimi rokmi za prezidenta čerstvo zvolený Reagan urobil osudné vyhlásenie:

„Vláda nie je riešením nášho problému. Vláda je náš problém.“

Pre bohatých sa odteraz znižovali dane a rušili sa verejné služby a štátne investície ako podiel na národnom majetku. Len vojenský rozpočet a pár veľkých programov prerozdeľovania ako sociálne zabezpečenie, nemocenské poistenie, bezplatná lekárska starostlivosť a dôchodky veteránov odolali novým tlakom.

Reagan stanovil osudovo falošnú diagnózu. Úplne prehliadol skutočný problém – rast globálnej konkurencie v dobe informačnej revolúcie – a bojoval proti strašiakovi, vláde. Teraz po desaťročiach platí Amerika pokutu za túto chybnú diagnózu a je jedinečne nepripravená vyrovnať sa s globálnou ekonomickou, energetickou a environmentálnou výzvou.

Washington naďalej pestuje reaganomiku (Reaganovu ekonomiku). Federálny rozpočet pre kategórie, ktoré nesúvisia s národnou obranou – napríklad diaľnice a železnice, výchova, vzdelávanie, výskum a technologický rozvoj, súdnictvo, NASA, ochrana životného prostredia, energetiku, dane a i. – sa znížil z viac ako 5 % HDP na konci 1970-tych rokov na približne polovicu. Podľa augustovej dohody sa rozpočtové položky na domáce voliteľné výdavky znížia do konca tohto desaťročia na menej ako 2 % HDP. Vláda zahynie na daňové zadusenie.

Obidve veľké politické strany sa spojili v ochromovaní vlády vyhovovaním požiadavkám bohatých sponzorov ich volebných kampaní, ktorí si v prvom rade želajú nízke dane na zisky z kapitálu, z vysokých platov, nehnuteľností a podnikových ziskov.

Ako časť národného dôchodku sú podnikové zisky na najnižšej úrovni vo svojich dejinách. Bohaté domácnosti berú domov najvyššiu časť svojich príjmov od čias Veľkej depresie. Len dvakrát v histórii Ameriky dominovali vo Washingtone také mocné podnikové záujmy, že doviedli Ameriku do stavu neprijateľnej nerovnosti, nestability a korupcie. V oboch prípadoch to viedlo k sociálnym a politickým hnutiam, ktoré vznikli kvôli obnove demokracie a pre spoločnú prosperitu.

Prvým obdobím nerovnosti bol americký Zlatý vek konca 19. storočia, keď obidve politické strany slúžili záujmom priemyselných zlodejských barónov. Po finančnej kríze roku 1893 sa zrodilo pokrokové hnutie a v nasledujúcich desaťročiach za vlády prezidentov Theodora Roosevelta a Woodrowa Wilsona došlo k podstatným reformám: rozbitie trustov, zavedenie federálnych daní, čestné pracovné podmienky, priama voľba senátorov, volebné právo žien atď.

Druhým takýmto „zlatým“ obdobím boli hlučné dvadsiate roky minulého storočia. Vlády prezidentov Hardinga, Coolidgea a Hoovera nadŕžali veľkému biznisu a otvorili brány záplavám korupcie a finančných excesov, čo viedlo k tzv. Veľkej depresii. A opäť sa kyvadlo vychýlilo na opačnú stranu. Tzv. Nový údel prezidenta F. D. Roosevelta naštartoval niekoľko dekád zníženej nerovnosti platov, silných odborových združení, progresívnej dane a prísnych finančných predpisov. Po roku 1981 začal prezident Reagan rušiť tieto zásadné výdobytky Nového údelu jeden po druhom.

Je pravdepodobné, že naša nedávna finančná kríza vyvolá tretie obdobie pokroku, ktorý by sa mal zamerať na tri témy:

• Prvou je obnova základných verejných služieb, najmä vzdelávania, verejných investícií a ochrany životného prostredia.

• Druhou je koniec klímy beztrestnosti, ktorá navádzala temer každú firmu na Wall Streete dopúšťať sa finančných podvodov.

• Treťou je obnova prevahy hlasov ľudu nad hlasmi dolárov vo Washingtone.

Nič z toho nebude ľahké. Zdedené záujmy sú tak hlboko zakorenené, že platia aj vtedy, keď sú wallstreetskí titani za mrežami a ich firmy platia za podvody vysoké pokuty. Éra pokroku potrebovala 20 rokov, aby napravila zneužívania Zlatého veku. Nový údel pôsobil desať rokov, kým prekonal Veľkú depresiu a šírenie ekonomickej spravodlivosti trvalo až do 1960-tych rokov. Nová reformná vlna trvá zatiaľ len niekoľko mesiacov.

Mladí ľudia v Zuccottiho parku a vo viac ako 1 000 mestách naštartovali Ameriku na cestu obnovy. Hnutie sa ešte stále nachádza vo svojich prvých dňoch a bude sa musieť rozšíriť po viacerých strategických cestách. Potrebuje aktivistov medzi majiteľmi akcií, spotrebiteľmi a študentmi, aby títo vyžadovali účty od manažérov korporácií a politikov. Majitelia akcií by mali tlačiť na vedenia podnikov, aby sa nemiešali do politiky. Spotrebitelia by mali vybrať svoje peniaze a investovať ich inde ako do podnikov, ktoré si mýlia obchodnú s politickou mocou. Celý rad týchto a iných akcií – aktivizmus akcionárov a spotrebiteľov, formulácia každodennej politiky a zápolenie kandidátov – sa nebude odohrávať v parku.

Nové hnutie si musí vytvoriť platformu verejnej politiky. Americký ľud má absolútny nárok na tri hlavné body novej agendy, stručne povedané: zdaniť bohatého, skončiť vojny a obnoviť čestnú a efektívnu vládu pre všetkých.

Nová pokroková éra bude nakoniec potrebovať čerstvú a odvážnu generáciu kandidátov, zameraných na volebné víťazstvá nie pomocou mocných sponzorov volebných kampaní, ale aktivitami slobodných sociálnych médií. Nová generácia politikov dokáže, že vie vyhrať pomocou sietí ako sú YouTube, Twitter, Facebook a blogovaním, a zaobíde sa bez firmami platených reklám v televízii.

Ak sa zníži cena politických kampaní, oslobodia slobodné sociálne média Washington zo súčasného stavu endemickej korupcie. A kandidáti, ktorí odmietnu vysoké volebné šeky, politické akčné komitéty a zháňačov peňazí, budú mať dobrú pozíciu pre výzvu svojho oponenta, prijímajúceho úplatky od podnikov.

Mali by sa spamätať tí, čo si myslia, že chladné počasie ukončí protesty. Nová generácia lídrov je na štarte. Práve sa začína nová pokroková doba.

Foto: © Kent Porter, z tlačovej agentúry Associated Press

Redakcia ďakuje priateľom za pomoc pri preklade.
Chcete sa vyjadriť? Využite
diskusné fórum.

Prof. Jeffrey David Sachs
– narodil sa 5. novembra 1954 v Detroite (štát Michigan, USA)
– je riaditeľom Inštitútu Zeme na Columbijskej univerzite v New Yorku
– najnovšie vydal knihu „The Price of Civilization: Reawakening American Virtue and Prosperity“ (Cena civilizácie: Obnova americkej cnosti a prosperity)
Čerpané z: The New Progressive Movement

Jeffrey D. Sachs, 15. 11. 2011 | Prečítané: 2280 | Rubrika: Polemika o…

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Anketa
Ktorý vtáčik z týchto fotografií sa vám najviac páči?

Kolibkárik čipčavý (8 hl.)
 
Sýkorka belasá (11 hl.)
 
Stehlík obyčajný (6 hl.)
 
Sokol myšiar (2 hl.)
 
Drozd plavý (0 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 27
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Imperializmus
06-07-20 * 20:27
 Re: Ruskí imperialisti
06-07-20 * 16:18
 Ruskí imperialisti
06-07-20 * 14:36
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore