www.humanisti.sk
Súťaž o knihu
Webhouse.sk
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVAAteisti Českej republiky Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam Roman
Spolupracujeme
Slovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.skdTest
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @856
Počítadlo


Spam poison

Výzva a petícia proti premiestneniu súsošia štúrovcov v Bratislave

5. 11. 2011 o 14.00 h na Námestí Ľudovíta Štúra

Vážení matičiari a celá slovenská verejnosť,
Matica slovenská vás 5. novembra 2011 (sobota) o 14.00 h pozýva na Námestie Ľudovíta Štúra v Bratislave, aby sme spoločne vyjadrili svoj nesúhlas s premiestnením súsošia štúrovcov a jeho nahradením replikou sochy Márie Terézie z roku 1897.

V Martine 17. októbra 2011

Vyhlásenie Mladej Matice

Mladá Matica ako mládežnícke hnutie Matice slovenskej vyjadruje protest proti zámeru premiestniť súsošie Ľudovíta Štúra a jeho družiny v Bratislave a nahradiť ho kópiou sochy rakúskej cisárovnej Márie Terézie z roku 1897.

Uvedený zámer považujeme za popretie dejinnej skúsenosti nášho národa, ako aj odkazu popredného predstaviteľa národného obrodenia v 19. storočí a politika presadzujúceho demokratické princípy Ľudovíta Štúra.

Sochu Márie Terézie a uhorských husárov, odhalenú pôvodne v roku 1897 v Bratislave počas „miléniových uhorských osláv príchodu do Karpatskej kotliny“, teda v období vrcholiaceho národnostného útlaku zo strany vládnuceho režimu Rakúsko-Uhorskej ríše, považujeme za dejinný anachronizmus.

Pripomíname, že súsošie Márie Terézie a uhorských husárov bolo odstránené mladou Československou republikou tesne po prvej svetovej vojne roku 1921.

Sme zásadne proti tomu, aby socha Márie Terézie bola umiestnená na mieste súsošia Štúrovcov, symbolizujúcich princípy, ktoré sú aj dnes základom modernej a demokratickej Slovenskej republiky.

V Martine 9. októbra 2011

Výbor Mladej Matice

Stiahni súborPETÍCIA OBČANOV: My občania Slovenskej republiky obraciame sa na zainteresované orgány štátnej správy a samosprávy Hlavného mesta SR Bratislava so zásadným protestom proti premiestneniu súsošia z Námestia Ľudovíta Štúra v Bratislave. (Súbor je vo formáte PDF a má 105 kB.)

Foto: © Martin (archív redakcie)

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Matica slovenská
je historicky osvedčená významná verejnoprávna ustanovizeň slovenského národa so sídlom v Martine v oblasti kultúrnej, spoločenskej a vedeckej činnosti
Čerpané z: Matica slovenská

Matica slovenská, 18. 10. 2011 | Prečítané: 3902 | Rubrika: Polemika o…

Webhouse.sk

Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Voliči, pozor na Kisku!
Keď klamal v minulosti, bude klamať aj v budúcnosti. Pozri: Kiska povedal: „Nezaložím stranu.“ a Kiska je hanba Slovenska.
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: 1 %
15-11-19 * 16:47
 Re: Európska únia
10-11-19 * 09:32
 Re: Dobrý záber
04-11-19 * 21:10
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore