www.humanisti.sk
Inzeráty
Webhouse.sk
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVAAteisti Českej republikyVoľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @525
Počítadlo


Spam poison

Hnutie Occupy Wall Street zapúšťa korene v uliciach amerických miest

Po Arabskej jari žeravá Americká jeseň

Tento rok je priamo uhranutý skutočným vzoprením občianskej spoločnosti na štyroch kontinentoch, počínajúc Arabskou jarou, ktoré zažal očistný a zároveň smrtiaci oheň mladého Tunisana a ktorého plamene rozpútali ešte na jar a v lete protestné tsunami v Grécku, Španielsku a Veľkej Británii, aby priniesli horúce európske leto. A teraz nadišla nemenej žeravá Americká jeseň. Tá ako keby symbolicky zasiahla srdce ekonomického predátora neďaleko od „Liberty Plaza“ v podobe hnutia Occupy Wall Street (OWS) a kruh akoby sa uzavrel. Budeme môcť po odznení požiaru, až na štyroch kontinentoch zostanú len tlejúce uhlíky, hovoriť o masovej revolúcii, ktorá nemá od konca 60. rokov minulého storočia obdoby?

Protesty proti finančnej politike Wall Street a v podstate proti celému Systému, ktorý zvýhodňuje 1 % americkej populácie a pauperizuje zvyšných 99 %, začali už pred mesiacom v samotnom srdci „Veľkého jablka“, v metropole, ktorá je považovaná za valhalu svetového biznisu a finančníctva.

Napriek nemalým pochybnostiam panujúcim okolo občianskeho aktivizmu OWS z „Main Street“, stojíme možno pri zrode nového fenoménu. Občianske hnutia v Spojených štátoch od 70. rokov minulého storočia vegetovali v hlbokom zimnom spánku. Až po útokoch z 11. septembra 2001 sa začal vytvárať aspoň symbolický odpor zameraný proti okliešťovaniu občianskych slobôd v krajine a proti imperiálnym vojnám. Zvolenie Baracka Obamu prezidentom ale túžobnú zmenu neprinieslo, skôr naopak. Prezident Obama nerušene pokračuje v kurze, ktorý vytýčil George W. Bush a v niektorých smeroch ho v negatívnom zmysle slova prekonáva. Americká jeseň je stále v plienkach, aj keď – ako sa javí – začína zapúšťať korene a prinášať konkrétne výsledky.

Celý článok si môžete prečítať v Britských listoch.

Occupy Wall Street

Occupy Wall Street

Occupy Wall Street

Occupy Wall Street

Occupy Wall Street

Som tu s vami, pretože vy ste tu kvôli mne

Som tu s vami, pretože vy ste tu kvôli mne.

Fotografie sú prevzaté zo stránky Occupy Wall Street.

Vysvetlivky:
pauperizácia – za kapitalizmu masové ochudobňovanie, ožobračovanie (obyvateľstva), znižovanie hospodárskej úrovne (obyvateľstva)
predátor – živočích živiaci sa dravým spôsobom (lovom a zabíjaním koristi), dravec
valhala (star. pís. i Valhalla) – v staroškandinávskej mytológii nebo, sídlo bohov, kde prebývajú duše padlých hrdinov

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Daniel Veselý
Narodil sa v roku 1978. Živí sa ako prekladateľ. Zaujíma sa o politické, ekonomické i kultúrne vzťahy západných vyspelých krajín voči krajinám globálneho Juhu. Venuje sa predovšetkým problematike Blízkeho a Stredného východu a latinskoamerických krajín. Externe spolupracoval s Človekom v tiesni. Publikoval v Literárnych novinách, týždenníku A2, týždenníku Slovo a štvrťročníku Euro-Atlantic Quarterly, Mladej fronte Dnes a Denníku Referendum.
Čerpané z: Britské listy, Hnutí Occupy Wall Street zapouští kořeny v ulicích amerických měst

Daniel Veselý, 13. 10. 2011 | Prečítané: 3291 | Rubrika: Polemika o…

Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Voliči, pozor na Kisku!
Keď klamal v minulosti, bude klamať aj v budúcnosti. Pozri: Kiska povedal: „Nezaložím stranu.“ a Kiska je hanba Slovenska.
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Kniha
24-01-20 * 01:46
 Re: Kniha
23-01-20 * 19:20
 Humanistická zbierka Protect Humanists At Risk
23-01-20 * 02:13
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom