www.humanisti.sk
Inzeráty
Webhouse.sk
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVAAteisti Českej republiky Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam Roman
Spolupracujeme
Slovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.skdTest
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Počítadlo


Spam poison

Výzva na podporu prijatia Palestíny za člena OSN

Podporte túto kampaň!

V septembri tohto roku bude Valné zhromaždenie OSN rozhodovať o prijatí Palestíny za člena Organizácie spojených národov. Tlak na jej medzinárodné uznanie zosilnel po tom, čo sa za tento krok postavili latinskoamerické krajiny, Liga arabských štátov a niektoré vplyvné štáty EÚ ako Francúzsko, Španielsko či Veľká Británia. Európska únia je však v tejto otázke stále nejednotná a postoj Slovenska doteraz nejasný. Pritom už dnes udržiava s Palestínskou samosprávou diplomatické styky viac štátov ako s Izraelom. No kým Izrael je riadnou členskou krajinou OSN, Palestína na vstup do rodiny Spojených národov stále čaká.

Slovensko ako nástupnícka krajina po Československu fakticky uznáva nezávislý palestínsky štát od 18. novembra 1988. Logickým krokom v takejto situácii je aj súhlas s jeho prijatím za plnoprávneho člena svetovej organizácie. Nastal čas, kedy treba prestať hľadať výhovorky, stupňovať podmienky a dramatizovať realitu. Nastal čas, kedy sa treba jasne vysloviť. Sme presvedčení, že slobodná, nezávislá a demokratická Palestína je jediným riešením mierového procesu na Blízkom východe. Sme presvedčení, že uznanie nezávislého palestínskeho štátu je tak v záujme Palestínčanov, ako aj Izraelčanov, že je to kľúč k pokojnejšiemu svetu. Bezpečnosť Izraela, ktorú si všetci želáme, nie je možné garantovať pri pokračujúcej okupácii a stupňujúcom sa utrpení palestínskeho obyvateľstva. Nemožno si zamieňať príčinu a následok. Ten, kto odmieta dať druhému slobodu, sa nikdy nemôže cítiť bezpečne. Svetové spoločenstvo sa musí v tejto otázke zachovať principiálne a konať s vedomím, že právo Palestínčanov na sebaurčenie je medzinárodne záväzné a nemožno s ním obchodovať. Osud Izraela je i naším osudom. Stavia nás pred úlohu, či budeme problémy riešiť podľa Starého alebo podľa Nového zákona. Či budeme uprednostňovať úzke národné ciele alebo hľadať všeľudské princípy, či budeme stavať múry alebo mosty, či sa stane naším heslom oko za oko alebo nezabiješ.

Pripravenosť Palestínskej samosprávy riadiť vlastný štát výslovne potvrdil vo svojej správe z apríla tohto roku aj zvláštny koordinátor OSN pre Blízky východ Robert Serry. OSN však v spomínanej správe upozornila aj na to, že Palestínska samospráva nebude schopná dosiahnuť v tejto oblasti pokrok, kým bude trvať izraelská okupácia. Medzinárodné uznanie palestínskeho štátu je spôsob, ako vyvinúť tlak na jej ukončenie.

Preto sa s naliehavou výzvou obraciame na našich najvyšších ústavných činiteľov, osobitne na prezidenta SR Ivana Gašparoviča, predsedu NR SR Richarda Sulíka, predsedníčku vlády SR Ivetu Radičovú a ministra zahraničných vecí SR Mikuláša Dzurindu, aby Slovenská republika v zmysle svojich doterajších postojov a historických skúseností na nadchádzajúcom Valnom zhromaždení OSN svojím hlasovaním podporila prijatie Palestíny za plnoprávneho 194. člena OSN. Vyzývame našu diplomaciu, aby využila tradične dobré vzťahy Slovenska tak s Izraelom ako aj s arabskými štátmi a aktívnejšie sa zapojila do riešenia tejto situácie, napríklad aj sprostredkovateľskou funkciou. Neseďme v kúte a staňme sa poslom dobrej vôle!

Irena Bihariová, predsedníčka organizácie Ľudia proti rasizmu
Hana Fábry, občianska aktivistka
Radovan Geist, politológ
Anna Ghannamová, publicistka
Peter Holka, spisovateľ
Eduard Chmelár, vysokoškolský učiteľ
Kamil Kandalaft, ľudskoprávny aktivista
Martin Kasarda, spisovateľ
Zuzana Kusá, sociologička
Ivan Lesay, ekonóm
Juraj Mesík, environmentalista
Gabriela Rothmayerová, spisovateľka
Brigita Schmögnerová, bývalá výkonná tajomníčka Európskej hospodárskej komisie OSN
Peter Weisenbacher, ľudskoprávny aktivista

Podporte túto výzvu svojim podpisom priamo cez formulár na stránke občianskeho denníka Changenet.sk!

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

change|net.sk
Ich heslo znie: Spájame ľudí, ktorí menia svet.
Občiansky denník ChangeNet je neustále sa vyvíjajúci a rozširujúci informačný server o občianskej spoločnosti. Slúži ako brána k informáciám o občianskej spoločnosti, priestor na zdieľanie informácií a komunikáciu medzi občianskymi organizáciami a sprístupňovanie informácií dôležitých pre ich činnosť. Prináša aktuálne spravodajstvo a publicistiku, kalendár akcií, adresár organizácií a ďalšie informačné zdroje.
Čerpané z: sekcia Kampane

ChangeNet, 27. 07. 2011 | Prečítané: 2010 | Rubrika: Kto sú humanisti?

Webhouse.sk

Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Voliči, pozor na Kisku!
Keď klamal v minulosti, bude klamať aj v budúcnosti. Pozri: Kiska povedal: „Nezaložím stranu.“ a Kiska je hanba Slovenska.
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Najmenší muž
18-01-20 * 01:55
 Re: Ženy neplačú
15-01-20 * 10:40
 RE: Klimatické zmeny
14-01-20 * 16:46
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Internetový čas
Internet time: @319