www.humanisti.sk
Súťažná osemsmerovka
Webhouse.sk
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVAAteisti Českej republiky Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam Roman
Spolupracujeme
Kochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.skdTest
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @541
Počítadlo


Spam poison

Nepáči sa mi mýtus o tom, že joga je náboženstvo

Názor z portálu Cvičte.sk

Do redakcie Cvičte.sk prišiel e-mail so zaujímavým článkom. Taktiež s otázkou, či by sme to mohli uverejniť. Po prečítaní tohto príbehu a úvahy zároveň, sme si povedali, že áno. Stojí to za to.

Portál Cvičte.skVždy ma zaujme a niekedy aj prekvapí, keď niekto o niečom zmýšľa úplne inak. To neznamená nesprávne, len inak. Aj nedávno som sa stretla s takým odlišným pohľadom na vec.

Stretla som pár dievčat na jednom zo športových workshopov, ktoré z času na čas absolvujem. Cez obedňajšiu prestávku došla reč na to, že aj napriek tomu, že pravidelne športujú, tak cítia, že majú veľmi skrátené svaly. Čo im vadí.

Tak som sa ich opýtala, či skúsili cvičiť jogu. Keďže som inštruktorka power jogy, skúsila som im opísať, v čom spočíva čaro a úspech jogy. Cvičením jogy sa aktívne zapája celé svalstvo, hlavne hlboký stabilizačný systém. To má za následok zlepšenia pružnosti tela i svalového napätia. Aj to je jeden z dôvodov, prečo jogíni po určitom čase strávenom cvičením dokážu predviesť také pozície, pri ktorých sa nám hlava zakrúti.

Čo nasledovalo po mojom vysvetlení, to by som ako reakciu, teda aspoň ja, vôbec nečakala.

„Vieš, znie to naozaj zaujímavo, ale ja som kresťanka, a tým by som išla proti svojej viere,“ odpovedala jedna z nich. „Presne tak. Ja tiež nemám záujem utiekať sa k modlitbám k inému bohu a nedajbože k nejakým meditáciám. Chcem si zacvičiť, a nie celú hodinu rozjímať!“ reagovala druhá.

Priznám sa, že doteraz som sa ešte nestretla s takýmto názorom. „Baby, ale joga nie je náboženstvo. To nemá s žiadnou vierou, ani vierovyznaním nič spoločné,“ oponovala som im so snahou dozvedieť sa, odkiaľ pochádza ich názor. „Boli ste niekedy na nejakej hodine? Alebo ste čítali niečo v tomto duchu?“

„Mojich rodičov varoval pán farár, že práve jogou lákajú ľudí od nášho náboženstva. Neboli by nadšení, keby som išla na takúto hodinu. A nemám rada, keď ma niekto na niečo nahovára!“ tak to bola reakcia tretej z nich. A odišli.

Tak aj to je názor na vec. Ja by som rada priblížila môj pohľad na túto „problematiku“. Pohľad vychádzajúci z kníh, materiálov, ktoré som študovala na skúšku, a ktorým sa rada venujem aj vo svojom voľnom čase.

V joge sa za najvyšší cieľ snaženia považuje poznanie. Najväčšou prekážkou na ceste k poznaniu je sebectvo a zdôrazňovanie svojho „ja“. Pokiaľ ide o duševný rozvoj človeka, pohľad na jogu býva skreslený. Joge nie je nič vzdialenejšie ako únik od reality.

Samotní veľkí jogíni boli vždy odporcami slepej viery, dogmatizmu. Tvrdili, že každý človek má skryté schopnosti sám poznať pravdu o sebe a ostatnom svete. Vynucovanie viery bez poznania považovali za zvádzanie na scestie a duševné zotročovanie.

Joga je vhodná pre každého, bez ohľadu na zdravotný stav, či náboženské presvedčenie. Vyrovnaná myseľ neprotirečí žiadnemu vierovyznaniu.

Navyše v západnej civilizácii, v ktorej sa pohybujeme, sa cvičia formy jogy, ktoré sa zameriavajú skôr na fyzickú stránku. Napríklad taká powerjoga sa charakterizuje ako štýl cvičenia, ktoré je oslobodené od klasickej filozofie jogy a venuje sa prioritne fyzickému aspektu. Ashtanga joga, iný druh jogy sa vyznačuje hlavne svojou dynamikou a považuje sa za jeden z fyzicky najnáročnejších.

Ak ste náhodou vo svojom fitku videli skupinku ľudí, ktorá sedí v tureckom sede s rukami na kolenách a všetci prítomní majú zatvorené oči, určite nejde o modlitbu.emotikona Zvyčajne na začiatku každej hodiny prebiehajú dychové cvičenia, pretože správne dýchanie je pri cvičení najdôležitejšie.

Správne by sme mali jogu vnímať ako niekoľko rokov uznávané umenie, ako unikátnu a efektnú formu cvičenia.

Mojim záujmom nie je presviedčať ľudí o niečom, čomu možno práve ja holdujem. Len som cítila vyjadriť potrebu, že cvičenie jogy naozaj pomáha, po fyzickej aj psychickej stránke. A trochu aj zbúrať mýtus o tom, že joga je akýsi druh náboženstva. Koniec koncov, najlepšie bude, ak sa o tom presvedčíte na jednej z jej hodín…

Autorka je inštruktorka powerjogy

Mia

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

redakcia Cvičte.sk
– Portál Cvičte.sk prináša kvalitné informácie na ceste za zdravým a harmonickým životom
– ambíciou portálu je pomáhať ľuďom zlepšovať si nielen fyzickú kondíciu, ale celkové zdravie; mať skvelú náladu, a byť stále v pohode
Čerpané z: portál Cvičte.sk, rubrika Joga, Nepáči sa mi mýtus o tom, že joga je náboženstvo

Cvičte.sk, 28. 06. 2011 | Prečítané: 2642 | Rubrika: Kto sú humanisti?

Webhouse.sk

Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Anketa
Súhlasíte s finančnou odlukou cirkví od štátu?

Rozhodne áno (629 hl.)
 
Viac áno, ako nie (147 hl.)
 
Viac nie, ako áno (135 hl.)
 
Rozhodne nie (150 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 1061
Voliči, pozor na Kisku!
Keď klamal v minulosti, bude klamať aj v budúcnosti. Pozri: Kiska povedal: „Nezaložím stranu.“ a Kiska je hanba Slovenska.
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Anketa Strom roka
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore