www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @361
Počítadlo


Spam poison

Humanizmus a teizmus

Rozdiel medzi humanistickým a teistickým svetonázorom

Podľa slovníka slovenského jazyka je svetonázor sústava (filozofických, náboženských, politických, etických, prírodovedeckých a podobne) názorov, pojmov, predstáv o okolitom svete, svetonáhľad: materialistický, idealistický svetonázor; mať vyhranený svetonázor.

Zdroj: Slovenské slovníky

Spomenuté sú dve známe rozdelenia: materialistický a idealistický. Okrem takéhoto rozdelenia môžeme svetonázory rozlišovať aj podľa toho, kto alebo čo je ústredným prvkom vo svetonázore.

Od nepamäti si ľudia vytvárali svetonázory, v ktorých ústredným prvkom boli rôzni bohovia. Napríklad Sumeri vyznávali celý rad vplyvných a vážených bohov. Popri nich jestvovali lokálni bohovia miest s obmedzeným vplyvom. Čiže ústredným prvkom v ich svetonázoroch boli bohovia. Charakteristickým znakom ich svetonázorov je polyteizmus.

Neskôr, vývojom ľudstva, sa presadil monoteizmus.

Polyteizmus a monoteizmus patria do skupiny teistických svetonázorov.

Teisti tvrdia, že pôvodcom (autorom) ich svetonázorov sú nejakí bohovia. U monoteistov je to Boh. Píšu ho s veľkým písmenom B, pretože uznávajú výlučnosť jeho existencie. Že okrem toho ich boha, ktorého vyznávajú, neexistujú iní bohovia.

V slovníku cudzích slov sa vysvetľuje používanie slovného tvaru teo- v zloženinách ako prvá časť slov s významom boh, boží.

A výraz human- používame v slovách s významom človek, ľudský.

Máme tak základné pojmové rozlíšenie svetonázorov podľa toho, či pôvodcom svetonázoru sú bohovia alebo ľudia. Ak povieme, že boh, hovoríme o teistickom svetonázore. Ak človek, hovoríme o humanistickom svetonázore.

Prakticky pri takomto rozdelení posudzujeme svetonázory podľa autorstva.

Avšak to nie je vyčerpávajúci názor, pretože ešte veľa závisí aj od samotných morálok v týchto svetonázoroch. Pri rozlišovaní je morálka rovnako dôležitá. Svetonázory bez opisov morálnych vlastností nie sú predmetom tejto štúdie.

Ako príklad uvediem Dogmatickú ústavu Rímsko-katolíckej cirkvi z 18. 11. 1965: DOGMATIC CONSTITUTION ON DIVINE REVELATION Dei Verbum (Solemnly Promulgated by His Holiness, Pope Paul VI on November 18, 1965).

Títo teisti sa neustále, ako v tomto dokumente, snažia nielen seba presvedčiť, že autorom ich posvätnej knihy, biblie, je sám Boh. A ten, podľa nich, nejako inšpiroval ľudí, ktorí nakoniec vyhotovili zápisy, z ktorých neskôr vznikla knižná podoba biblických textov, známych tiež ako Písmo sväté.

Katolícka dogmatická ústava z 18. novembra 1965

16. Boh, inšpirátor a autor oboch zákonov, múdro zariadil, že Nový zákon je skrytý v Starom a Starý sa prejavil v Novom.

A na mnohých iných miestach… jednoducho, snažia sa verejnosť presvedčiť, že autorom ich svetonázoru je boh.

Čiže, povedzme, kresťania majú teistický svetonázor, pretože tvrdia, že pôvodcom ich poznatkov o svete je nejaký boh. Od toho je odvodené pomenovanie: teistický svetonázor.

Humanisti tvrdia, že ich svetonázor je výsledkom úsilia ľudí, ich poznatkov, ľudských vedomostí.

Ak názor o svete, svetonázor, vytvára sám človek, samotní ľudia, a takíto ľudia to potom aj otvorene priznávajú (čiže vyznávajú, že ich svetonázor má ľudský pôvod), tak takému svetonázoru vravíme, že ide o humanistický svetonázor.

Medzi týmito dvoma základnými svetonázormi je rozdiel v tom, že jeden svetonázor je vytváraný ľuďmi (človek = human; z toho humanistický svetonázor), a druhý svetonázor je vytvorený (teisti používajú slovný tvar, že nie je vytvorený, ale zjavený) bohom (boh = teo; z toho teistický svetonázor).

Samozrejme, môžu byť aj iné svetonázory. Tými sa teraz nezaoberám.

Spomínam ich kvôli tomu, že nestačí samotná požiadavka pôvodcu na svetonázor, že samotný svetonázor by nemal svoje opodstatnenie, keby neobsahoval aj morálne pravidlá. A veľa záleží aj na tom, aké sú práve tie morálne pravidlá. Človek si môže vytvoriť aj neprirodzene kruté morálne pravidlá. Taký svetonázor potom bude beštiálny.

Teisti majú svoje morálky skoncipované vo svojich základných dokumentoch, povedzme, ako spomenutí kresťania v biblii.

Na rozdiel od teistov nemajú humanisti pevne určené základné dokumenty pre svoj svetonázor. Ale môžem spomenúť niekoľko dôležitých dokumentov, ktoré sú uznávané humanistami, združenými povedzme v Medzinárodnej humanistickej a etickej únii (IHEU) alebo v Európskej humanistickej federácii (EHF).

Napríklad Etika humanizmu, ktorú napísal Paul Kurtz.

Zdroje na knihu:
– Úryvok z knihy Zakázané ovocie – Etika humanizmu
– Humanistické zásady

Ale aj:

„Etické koncepcie budúcnosti musia byť vo svojom rozsahu planetárne. Musíme prekročiť hranice blízkych oddaností a farských postojov minulosti a uznať, že základné ľudské práva sú rozsahom univerzálne, pretože každý človek je časťou celej ľudskej spoločnosti.“ (Paul Kurtz: Zakázané ovocie. Etika humanizmu. Preložil R. Škoda. Vydavateľstvo Rastislav Škoda, Bratislava 1998.)

Zdroj: Odpovede humanistu na niekoľko častých otázok

Dúfam, že tieto stručné výpisky uľahčia pochopenie rozdielu medzi dvoma svetonázormi: humanistickým a teistickým.

Aby som nespomínal len jedno teistické náboženstvo, menovite kresťanstvo, poviem, že podobne uvažujú moslimovia so svojim islamom. A mnohé ďalšie.

Humanistický svetonázor ešte nemá medzi ľuďmi také silne vybudované zázemie ako majú teisti (židia, kresťania, moslimovia…), aj počtom je ich menej, preto zatiaľ nemá veľký význam rozoberať nejaké menej podstatné rozdiely u humanistov. Viem však, že vznikla skupina ľudí, ktorí sa nazývajú brajti, a ich svetonázor je rovnako humanistický (nie teistický). Ale až čas, budúcnosť, ukáže, aký bude vývoj v humanistických svetonázoroch.

Vravím, že humanistov je menej než teistov. Racionalista Bertrand Russell v knihe Skeptické eseje sa vyjadril:

Ohromná väčšina intelektuálne významných ľudí neverí kresťanskému náboženstvu, no skrýva túto skutočnosť pred verejnosťou, pretože sa bojí, že stratí svoje príjmy.

Súhlasím s Russellom.

Okrem známych humanistických či teistických svetonázorov sú aj iné svetonázory, u ktorých je ťažké rozhodnúť, o aký svetonázor ide z pohľadu rozdelenia v zmysle tejto štúdie.

Môžem spomenúť jediov, ktorí o sebe tvrdia, že vyznávajú náboženstvo, ale ich náboženstvo neobsahuje prvok klasických opisov boha. Odpadá tak priradenie k teistickým svetonázorom. Vznikli na popud filmu Hviezdne vojny, a svoje náboženstvo (tiež filozofiu, či životný štýl) nazývajú jediizmus.

Tento svetonázor nepatrí medzi teistické svetonázory, ale nepatrí ani medzi humanistické svetonázory, ako som vyššie spomínal v súvislosti s etikou humanizmu, pretože oni si vytvárajú (majú) vlastnú morálku, aj keď pri zmienke, že vznikli na základe akéhosi filmu, mám predstavu autora ako človeka. Iste aj teisti uznajú, že autorom filmu nebude nejaký boh.

Z histórie jediizmu:

Po pozretí (filmov) Hviezdnych vojen mnoho ľudí zaujala idea rytierov Jedi. Niektorí si uvedomili, že podobnú filozofiu už dávno vyznávajú, iní mali ďalší námet k sebazdokonaleniu. Isté však je, že začiatkom 21. storočia sa jediizmus začal značne rozvíjať.

Jediizmus sa po prvý raz poriadne zviditeľnil pri sčítaní ľudu v anglicky hovoriacich krajinách v roku 2001, kedy sa k nemu prihlásilo viac než 500 000 ľudí.

Existuje niekoľko cirkví založených na náboženstve Jedi.

U jediov (čítaj džedájov) možno dobre ilustrovať, že nie všetky náboženské svetonázory musia byť teistické. Prvok „boha“ tam nie je, ale spomína sa tam akási nejasná Sila. Napríklad v pozdrave: „Nech vás Sila sprevádza.“ To je veľmi podobné ako keď „inteligentní dizajnéri“ tiež nehovoria o bohu, ale len o akomsi inteligentnom dizajne. Alebo slobodomurári podobne nehovoria o bohu, ale o Veľkom architektovi.

Humanisti však vedia rozpoznať tie ich drobné nuansy, a vedia, že tak či onak je jedno, či bude reč o Sile, Bohu, Inteligentnom dizajne, alebo o Veľkom architektovi.

Z času na čas sa môžu vyskytnúť, objaviť na svetonázorovej scéne, rôzne hybridy, u ktorých bude ťažké hneď rozpoznať, či ide o teistický, humanistický, alebo o aký svetonázor.

Uvedomujem si to, a preto si viem predstaviť rôzne polemiky o takých svetonázorových hybridoch, u ktorých nemusí byť hneď jasné, či ide o humanistický alebo teistický, alebo aký (???) svetonázor.

Ak by nejakí ľudia zrazu začali tvrdiť, že mimozemšťania vytvorili ich svetonázor, mali by sme ďalšiu svetonázorovú skupinu. Zatiaľ som o takej skupine nepočul.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Ján Parada
laik s celoživotným vzdelávaním
Čerpané z:
vlastný zdroj

Súvisiace články:
Vývoj náboženstiev vo svete (20.09.2019)
Ostrý protest proti českému klerikovi Dominikovi Dukovi (10.08.2019)
Kresťania pálili knihy ako kedysi nacisti (19.04.2019)
Pápež František uráža ateistov (18.04.2019)
Katolícky kňaz Marek Orko Vácha a jeho primitívne názory na ateistov (20.01.2019)
Hľadám vzdelaného ateistu (06.01.2019)
Zákerný blud od eštebáka proti pápežovi Františkovi (26.12.2018)
Pápež František bozká Zlaté teľa (25.12.2018)
Ateista Chmelár radí kresťanom ohľadom osláv narodenia Ježiša Krista (20.12.2018)
Kňazov čaká preťať ďalší gordický uzol (02.12.2018)
Klerici netúžia po poklade v nebi (06.11.2018)
Máte slovo s Michaelou Jílkovou (07.10.2018)
Vedec a nositeľ Nobelovej ceny za fyziku Albert Einstein a jeho list židovskému filozofovi Erikovi Gutkindovi (04.10.2018)
Boh v predstave Jehovových svedkov (24.08.2018)
Pozor na trolla Egona (11.08.2018)
Zle vyšľachtený katolík mi venoval bulvárny článok (09.08.2018)
Klerik: „Nechceme počúvať rozprávky a mýty, chceme poznať pravdu…“ (08.07.2018)
Denník ateistu (18.06.2018)
Grygar by mal sám sebe udeliť anticenu Bludný balvan (02.04.2018)
Nevzdelaný biskup sa pýta z hlúposti (01.04.2018)
Ateizmus nie je pre mňa viera (15.01.2018)
Hitler nebol ateista (13.01.2018)
Dlhoročný ateista sa už necíti byť kresťanom (13.09.2017)
Náboženskí homosexuáli sú masochisti (10.08.2017)
Diskusné fórum „Bez boha“ je nedostupné (27.07.2017)
KBS číta e-zine Humanisti.sk (26.06.2017)
Budú orgány činné v trestnom konaní kriminalizovať aj autora plagátu k filmu Únos? (25.02.2017)
Bude Američanov chrániť boh? (27.01.2017)
Michal Havran a Josif Stalin (20.01.2017)
Keď sa ateisti modlia (02.01.2017)
Humanizmus nie je náboženstvo (18.12.2016)
Korene náboženského zla (12.12.2016)
Poslankyňa NR SR Natália Grausová požiadala poslancov a poslankyne, aby sa pomodlili modlitbu Otčenáš (15.09.2016)
Ďalší význam slova veriť (05.09.2016)
Prevládajúci svetonázor je „tam a potom“ (26.08.2016)
Blud: ateisti veria v niečo, len to nevedia definovať (31.07.2016)
Nadkonfesijná Matica v područí katolíckej konfesie kotlebistov? (24.05.2016)
Rodika má dar od boha (21.05.2016)
Pravý kresťan? (19.05.2016)
Katolícka bohoslužba za ateistu? (14.05.2016)
Katolícke Slovensko? Nezmysel! (13.05.2016)
Zvrátený kresťanský kardinál Duka (11.04.2016)
Denník N je fašistický plátok (07.04.2016)
Agresívny Heretik (05.04.2016)
Eugen Korda je ukážkový typ ľudí, z akých vyrastajú nebezpeční teroristi (03.04.2016)
Kasarda má pomýlené názory o bohu, ktorého vyznáva (01.04.2016)
Pre nábožných: Chodíte sa spovedať? (05.03.2016)
Meno nerobí človeka (28.02.2016)
Matka Božia bola Rómka (14.02.2016)
Humanista Lemmy verzus Ježišov svedok Daniel (13.02.2016)
Je to hrôza. Keď sa to dnes deje moslimom, zajtra prídu na rad ateisti, alebo kto ďalší? (22.01.2016)
Dokedy sa chcete podriaďovať nacistom? (19.01.2016)
Ateista Sopóci sa hnevá, že kandiduje pastor (18.01.2016)
Petície za zákaz náboženstiev (16.01.2016)
Rebro alebo penis od Adama použil boh na stvorenie Evy? (01.01.2016)
Prijme Slovensko aj humanistických utečencov? (01.12.2015)
Prezident Václav Havel bol, alebo nebol ateista? (29.11.2015)
Prečo ateisti považujú kritikov satanistov za katolíkov? (21.11.2015)
Hrozí u kresťanov nárast bigotného fanatizmu? (15.11.2015)
Homo humanus verzus Homo religiosus (26.10.2015)
Zbraň s biblickým textom (04.09.2015)
Martin Jelen a jeho obsedantná predstava (19.08.2015)
Kňaz vyháňa diabla s vrtuľníkom (17.08.2015)
Ateistický bludár Kohout sa „umelecky“ predvádza (15.08.2015)
Hádanka (30.07.2015)
V ktorých krajinách sveta je ťažké byť humanistom? (29.07.2015)
Prezident FIFA Joseph Blatter verí iba v nebo (02.07.2015)
Michal Havran je teológ, ktorý zlyhal na celej čiare (27.05.2015)
Pácha zločiny boh? (22.05.2015)
Víťazstvo nad nacizmom nie je božím zázrakom (15.05.2015)
Ak zomrel boh-syn, zomrel zároveň aj boh-otec? (08.05.2015)
Nevzdelaný kňaz sa ešte nestretol s ateistom (06.05.2015)
Konformizmus nie je náboženstvo (25.04.2015)
Aj futbal nazývajú civilným náboženstvom? (24.04.2015)
Vatikánsky vodca blúzni, že spoločnosť ohrozuje ateizmus (21.04.2015)
Hanbíte sa za osvojenie myšlienok od druhých ľudí? (16.04.2015)
Boh má radšej pravoslávnych než katolíkov (12.04.2015)
Pravoslávna cirkev nie je dotovaná štátom? (09.04.2015)
Za vieru musí platiť! (07.04.2015)
Zožrali ho psy, a basta (06.04.2015)
Kresťania a Židia (06.04.2015)
Veria v jedného boha, len mu dávajú rôzne mená (04.04.2015)
Humanisti obvinení z vlastizrady? (28.03.2015)
Táraniny o posmrtnom živote (25.03.2015)
Wikipédia nemá chybu (13.03.2015)
Existujú ateisti, ktorí veria v nadprirodzené javy? (03.03.2015)
Vždy s bohom? (21.02.2015)
Sigmund Freud a Carl Gustav Jung o náboženstvách (16.02.2015)
Faux pas u Ateistov Českej republiky (07.02.2015)
Pápež František so satanistickým pozdravom? (17.01.2015)
ALE, ALE pán Hrubčo! (15.01.2015)
Názor kňaza: Život bez náboženskej ideológie ústi do zvieracieho spôsobu života (09.09.2014)
Porošenko je kresťan (30.05.2014)
Aby mal boh niečo spoločné s pravdou, musel by existovať (18.03.2014)
Antisemitizmus je chybný výraz (15.02.2014)
Pápež sa hlboko mýli! (15.09.2013)
Slabomyseľný boh (28.07.2013)
Z rozprávky do rozprávky (05.05.2013)
Nebojte sa byť iní! (30.04.2013)
Už v stredoveku boli humanisti (30.04.2013)
Humanista je non-supernaturalista (29.04.2013)
Citát od Richarda Dawkinsa či ľudová múdrosť? (14.04.2013)
Faux pas par excellence, svetský humanista (31.03.2013)
Rozdiel medzi humanizmom a ateizmom (30.03.2013)
Pápež Fero (29.03.2013)
Katolícky extrémizmus (28.03.2013)
Ateista, ktorý sa modlí (28.03.2013)
Ako to vidia humanisti (19.03.2013)
Humanisti a homosexuáli (24.02.2013)
Predstava jedného kňaza o ateistoch (23.02.2013)
Prečo si v Magnificate sedia na kábli (16.01.2013)
Keď svätí vraj oslovujú nielen kresťanov, ale aj iných (11.01.2013)
Keď bigotný fundamentalista má hokej v pojmoch (09.01.2013)
Slovensko potrebuje statočného, skúseného a nekresťanského prezidenta (09.01.2013)
Vatikán: Boh neexistuje, nie sú dôkazy (15.12.2012)
Humanisti ako slobodomurári (06.12.2012)
Pravým humanistom môže byť i bývalý pravý ateista (05.12.2012)
V „ateistickom“ Rusku je dominantný teizmus (05.12.2012)
Kruté obvinenie pre nevinné deti! (29.11.2012)
A vinník sa nájde! (21.11.2012)
Humanista nepotrebuje barličku ako kresťan (21.11.2012)
Kto je humanista? (15.11.2012)
Faux pas svetského humanistu (11.11.2012)
Humanizmus je nové rytierstvo (07.11.2012)
O mizantropovi (02.11.2012)
Nekultúrny ateizmus (29.10.2012)
Aké úlohy čakajú humanistov? (25.10.2012)
Kde sú slovenskí humanisti? (22.10.2012)
Humanista a bezbožník (19.10.2012)
Slnečný zázrak (15.10.2012)
Adam, Eva, rebro a tak? (07.10.2012)
Očami humanistu (05.10.2012)
Čas na zmenu! (29.09.2012)
Kresťan Bibliu číta (28.09.2012)
Poznáte meno Kainovej ženy? (17.09.2012)
Humanisti a veriaci (07.09.2012)
Humanizmus je prirodzený (12.08.2012)
Humanisti a filantropi (27.07.2012)
Humanistický svetonázor (24.06.2012)
O živote tu a teraz (08.06.2012)

Ján Parada, 19. 06. 2011 | Prečítané: 5246 | Rubrika: Kto sú humanisti?

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Anketa
Súhlasíte s finančnou odlukou cirkví od štátu?

Rozhodne áno (714 hl.)
 
Viac áno, ako nie (184 hl.)
 
Viac nie, ako áno (171 hl.)
 
Rozhodne nie (182 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 1251
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore