www.humanisti.sk
Webhouse.sk
Do pozornosti
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVAAteisti Českej republiky Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam Roman
Spolupracujeme
Kochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.skdTest
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @438
Počítadlo


Spam poison

Pripojte sa k petícii na záchranu vedy!

K petícii sa môžete pripojiť všetci!

Na tlačovej konferencii v Bratislave v piatok 4. februára významné osobnosti slovenskej vedy predstavili petičnú akciu pod názvom „Zachráňme slovenskú vedu“ ako reakciu na presun časti eurofondov na stavbu diaľnic… Môžete sa pripojiť aj Vy!

Ústrednou témou tlačovej konferencie bolo rozhodnutie vlády SR zo dňa 2. februára 2011, v rámci ktorého vláda chce presunúť z Operačného programu Výskum a vývoj skoro 120 mil. eur a z Operačného programu Vzdelávanie ďalších skoro 60 mil. eur na výstavbu diaľnic.

Na tlačovej besede pred novinármi vystúpili predseda SAV prof. Jaromír Pastorek, nový rektor UK v Bratislave prof. Karol Mičieta, bývalý rektor STU v Bratislave a donedávna aj prezident Slovenskej rektorskej konferencie prof. Vladimír Báleš, predseda Učenej spoločnosti SAV prof. Vladimír Bužek a ďalšie osobnosti z oblasti vedy a vzdelávania.

Ako vo svojom vystúpení uviedol prof. Jaromír Pastorek, pod petíciu sa na úvod podpísalo 70 základných signatárov – ide o významné osobnosti vedy a umenia z celého Slovenska. Cieľom petície je predovšetkým zvrátiť hrozbu presunu finančných prostriedkov z Operačného programu Výskum a vývoj a Operačného programu Vzdelávanie na diaľnice, urýchlene vyriešiť neúnosnú byrokratickú záťaž pre implementáciu, dokázať, že financovanie vedy prostredníctvom eurofondov má svoj význam a dlhodobú koncepciu smerujúcu k vedecko-technologickým parkom a vedeckým mestám po vzore vyspelých štátov Európy a upozorniť politikov, ako aj najširšiu verejnosť, že slovenská veda produkuje kvalitné výstupy, a že tak výrazný zásah a krátenie financií ohrozí rozvoj samotnej spoločnosti.

Predseda SAV zdôraznil, že za 120 mil. €, ktoré sa berú slovenskej vede – vychádzajúc z medializovanej hodnoty nákladov na výstavbu 1 km diaľnic na Slovensku – sa postaví približne 7 – 8 km diaľnic, avšak pre vedu to znamená 30% krátenie prostriedkov na roky 2011 – 2015. Za 60 mil. €, ktoré sa berú slovenským školám sa postavia ďalšie 4 km diaľnic. Za 120 mil. € v nadväznosti už na bežiace projekty z Operačného programu Výskum a vývoj mohli na Slovenskú vzniknúť prvé tri funkčné vedecko-technologické parky, ktoré by mohli pritiahnuť výskumné časti aj veľkých nadnárodných korporácií a vytvoriť možno až stovky nových pracovných miest. Pritom veda je na Slovensku dlhodobo finančne podvyživená. V tejto oblasti sa môžeme porovnávať len s krajinami ako Rumunsko a Bulharsko, pričom aj tieto nás podľa posledných oficiálnych štatistík predbehli a Slovensko je s hodnotou investícii do vedy na úrovni 0,48 % z HDP na úplnom chvoste Európskej únie spoločne s Cyprom a Litvou (tieto majú údaj na úrovni 0,46 % z HDP).

„Vzniká dojem, že slovenská veda nevie využiť eurofondy, a preto je ich potrebné využiť na iné účely – napríklad diaľnice,“ pokračoval prof. Jaromír Pastorek. „Ale opak je pravdou – eurofondy sú pre slovenskú vedu životne dôležité. Ak nebude vyvrátený dojem, že slovenská veda nevie zmysluplne využiť eurofondy, v rámci nového 7-ročného rozpočtu Európskej únie na roky 2014 – 2020 bude reálne hroziť, že sa nebude dať argumentačne podložiť opodstatnenosť existencie nového operačného programu zameraného na podporu infraštruktúry výskumu a vývoj. Hodnota súčasného Operačného programu Výskum a vývoj sa pohybuje na úrovni cca. 1,3 mld. eur. Hrozí, že reálne v horizonte rokov 2011 – 2020 tým pádom Slovenská veda príde nie o 120 mil. eur, ale o sumu 1,4 mld. €. Táto suma určite nebude v žiadnom prípade nahradená z iných verejných zdrojov. Pri súčasnej nízkej miere financovania vedy to bude predstavovať ten povestný posledný klinec do rakvy slovenskej vedy.“

Na záver svojho vystúpenia predseda SAV predstavil niektoré špičkové výsledky slovenských vedcov, ktoré si získali aj medzinárodné uznanie. Napríklad slovenskí vedci dosahujú prelomové výsledky v oblasti diagnostiky a liečby agresívnych nádorov – onkologické ochorenia. Pripomenul, že na Slovensku zatiaľ v oblasti detských dedičných ochorení diagnostikujú len zlomok toho, čo bežne diagnostikujú hoci v susednej Českej republike – vďaka bežiacemu projektu financovanému práve z OP VaV sa plánuje rozšírenie tejto diagnostiky, a tým pádom doslova zachráni kvalitu života stovkám detí. Ako ďalší príklad uviedol, že vďaka slovenskej vede v Žiari nad Hronom sa zvýši pridaná hodnota výroby hliníka a zvýši sa jeho cena po spracovaní podľa nových technologických procesov 70 až 300 krát, čo následne bude znamenať existenciu nových pracovných miest s vyššou pridanou hodnotou. V celosvetovo známom výskumnom centre CERN sú slovenskí vedci ako z akademického, tak aj podnikateľského prostredia považovaní za kvalitatívnu špičku.

Prof. Jaromír Pastorek

Prof. Jaromír Pastorek ukazuje na konkrétnej mapke Slovenska možnosti využitia eurofondov pre rozvoj vedy a vzdelávania.

V podobnom duchu súčasnú situáciu charakterizovali aj ďalší zástupcovia vedy a vzdelávania, ktorí sa predstavili na tlačovej konferencii.

K petícii sa môžete pripojiť všetci!

Signatári petície Zachráňme slovenskú vedu vyzývajú všetkých, ktorým nie je osud slovenskej vedy a vzdelávania ľahostajný, aby sa pripojili k petičnej akcii na webovej stránke Zachráňme vedu (kliknite na tento odkaz). Podporíte slovenskú vedu, vzdelávanie, a tým aj budúcnosť Slovenska.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Úrad Slovenskej akadémie vied
– vykonáva úlohy spojené s odborným, organizačným a technickým zabezpečením činnosti akadémie ako vedeckej inštitúcie a úlohy spojené s povinnosťami akadémie ako správcu rozpočtovej kapitoly a zriaďovateľa organizácií
Čerpané z: Slovenská akadémia vied

Súvisiace články:
Dobrá myšlienka, zlý krok! (13.02.2011)
Zachráňme slovenskú vedu (04.02.2011)

SAV, 04. 02. 2011 | Prečítané: 2731 | Rubrika: Veda a spoločnosť

Webhouse.sk

Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Anketa
Dôverujete polícii? Dôverujete policajtom z Policajného zboru SR?

Áno (celkom) (70 hl.)
 
Väčšinou áno (39 hl.)
 
Väčšinou nie (32 hl.)
 
Nie (celkom) (69 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 210
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore