www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @438
Počítadlo


Spam poison

Big Think

Čo nás môže evolúcia naučiť o našom myslení?

Vo svojom interview s naším portálom vysvetlil evolučný psychológ Satoshi Kanazawa, že mnohé z najdôležitejších psychologických znakov sa prestali vyvíjať pred viac ako 10 000 rokmi. Mnohé z našich dnešných podvedomých správaní sa a náklonností sa dajú chápať ako pozostatky nášho správania sa ako lovci a zberači. Posledná séria videí nášho portálu s názvom Čo nás môže evolúcia naučiť o našom myslení? ilustruje početné spôsoby, ako tieto starodávne charakteristiky ovplyvňujú náš dnešný každodenný život.

Malpa kapucínska

Psychologička Yalovej univerzity Dr. Laurie Santosová študuje na modeli opíc malpy kapucínskej (Cebus capucinus) základné elementy ľudského poznávania a prežívania. Jej výskum potvrdil platnosť starého porekadla „Nejde o to, čo poznáš, ale o to, koho poznáš.“ Podobne ako u ľudí, aj u opíc sa vytvárajú sociálne skupiny s ďobacím poriadkom, ktorý do značnej miery určuje úspech pri hľadaní potravy aj nájdení partnera. Santosová vysvetľuje, ako nás „ekonomika“ opíc navádza vidieť už v nej hlboké evolučné korene pažravej ľudskej povahy – najlepší príklad bol krach hypotekárnych pôžičiek v roku 2008.

Aj najbežnejšie každodenné rozhodnutia môžu mať korene v tisícročnej psychológii. Napríklad ľudská túžba po sladkej a mastnej potrave tu bola dávno pred vynájdením piškótových sušienok so smotanovou plnkou a švajčiarskej čokolády. Kanazawa dokazuje, že pri poľovačke a zbere na africkej savane sa dalo len zriedkakedy nájsť niečo hodnotné a motivácia nájsť kúsok vysokokalorickej potravy sa zakorenila do ľudskej psychológie. Aj bezohľadné správanie u mladistvých sa dá odvodiť od ich evolučnej túžby opustiť rodné hniezdo a nájsť si partnera.

Profesor psychológie Paul Bloom hľadá pôvod ľudskej schopnosti vymýšľať a rozprávať historky. Človek by čakal, že naše „dobré darvinovské vnútro“ nás bude viesť len k úvahám o vzhľade okolitého sveta, ale fikcia našich historiek je v skutočnosti „účelovým klamaním“, ktoré má adaptívnu hodnotu tým, že nás pripravuje na najhoršie možné scenáre nášho života. A evolučný biológ Richard Dawkins vraví, že od poézie a baletu až po matematiku a duchaplnosť je náš život plný frivolných cieľov, ktoré nemajú nič do činenia s našou schopnosťou prežívať. Keby sme však nemali tento typ myslenia, ktorý nám náhodou umožňuje tieto nepraktické činnosti, neboli by sme tam, kde sme.

Nakoniec Robert Wright, autor knihy Evolution of God (Evolúcia Boha) vysvetľuje, ako sa vyvinulo náboženstvo z prvotnej ľudskej stratégie, zameranej na poznanie a kontrolu dobrých a zlých stránok života, napríklad dobrej úrody alebo zlého počasia.

Ďakujem priateľom e-zinu Humanisti.sk za preklad.
Chcete sa vyjadriť? Využite
diskusné fórum.

Vydavateľ portálu Big Think (Veľké slová)
– Big Think je globálne fórum, ktoré spája ľudí s rôznymi názormi
– na portáli si nemyslia, že odborníci majú odpovede na všetky otázky, ale lepšia informovanosť môže prispieť k správnym rozhodovaniam v živote
Čerpané z: What Can Evolution Teach Us About Ourselves?

Big Think, 06. 01. 2011 | Prečítané: 2537 | Rubrika: Veda a spoločnosť

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Anketa
Súhlasíte s finančnou odlukou cirkví od štátu?

Rozhodne áno (717 hl.)
 
Viac áno, ako nie (184 hl.)
 
Viac nie, ako áno (173 hl.)
 
Rozhodne nie (183 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 1257
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Čítam
29-09-20 * 15:22
 Re: Pokrytectvo
27-09-20 * 11:12
 Re: "Sväté" médiá.
24-09-20 * 17:07
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore