www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
Quasars Ensemble
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @048
Počítadlo


Spam poison

Situácia je beznádejná, nie však vážna

(Čiastočne absurdný text o podpore autorov a jej „perspektíve“)

Vážení prítomní,

nasledujúci text vychádza z predpokladu, že Literárny fond v terajšej podobe zrušia, čím zanikne „jediná inštitúcia, ktorá sa stará o autorov“, ako hovorí náš najvýznamnejší žijúci mysliteľ, ktorého identitu aj názory médiá verejnosti utajujú. Zišli sme sa na Mikuláša 2010 na spoločnom zasadnutí výborov fondu za tohto predpokladu naposledy… Situácia je beznádejná, nie však vážna. Nadviažem, voľne parafrázujúc emotívnu formuláciu predsedu Rady fondu pána Dušana Jamricha, že „jeho pes vie o fondoch viac“ ako laická porota, ktorá ich teraz odsudzuje [1,2,3,4]. Obdivujte, ako varí speváčka, žasnite ako tancuje hlásateľ, tlieskajte spevu tenistov a bezvýhradne a absolútne súhlaste s laickými porotami. Lepšie je čítať, ako žiť [5].

Ak však médiá čítate pomaly a pozorne, objaví sa vám zázračný nový svet… Americká topmodelka sa predávkovala depresívami.

Táto statočná žena bojuje s vlastnou existenciou.

Dostala sa do takého zúfalého stavu, že sa dokonca ocitla v nebezpečenstve života.

Podľa Slovenských pohľadov (Martin, v roku 1960) bude od roku 1980 na Slovensku komunizmus a prestanú platiť peniaze, podľa premiéra Dzurindu (Krynica Górska, v roku 2000) sa v roku 2010 staneme súčasťou najvyspelejšej vedomostnej ekonomiky. Stačilo teda počkať. Teraz až všetci neprajníci a závistlivci na vlastnej koži vidia, ako to mali a majú všetky slovenské vlády parádne prešpekulované.

Podľa premiéra Fica táto krajina nepôjde cestou EÚ, čiže zvyšovania financovania vedy a kultúry do roku 2015 na tri percentá HDP. Stačí tiež teda počkať.

Nemá veru ani štipku zbla pravdy zlomyseľná básnička:
Mečiar Fico Dzurinda
Traja slepí hrobári
Našej vedy kultúry

Naopak, všetku pravdu má zákonite negácia tejto básničky. Obdivujte, ako varí speváčka, žasnite ako tancuje hlásateľ, tlieskajte spevu tenistov a bezvýhradne a absolútne súhlaste s laickými porotami.

Minulá vláda sa od terajšej líši v tom, že sa s ňou zhoduje v decimácii Slovenskej akadémie vied.

V areáli SAV na Dúbravskej ceste pobehujú dvaja nevyužití túlaví psi, resp. dva nevyužité túlavé psy. Toto plytvanie by sme mali postaviť na pranier. Načo máme pre psi-psy dva plurály? Náš jazyk treba zjednodušiť a priblížiť k tomu, k čomu ho priblížiť chceme. Márne na nás žraloci imperializmu naťahujú svoje pazúry. My ešte máme rezervy. Napríklad hrabaciu kapacitu psov v útulkoch namiesto nadbytočného financovania vykopávok v Bojnej a na Bratislavskom hrade. My Slováci sme nikoho svetu nedali a veru ani nedáme (I. Mizera). Veď všetci ľudia na svete sú Slováci, len o tom ešte nevedia (M. Horoščáková). To my ich preto sponzorujeme našimi najlepšími vedcami či lekármi a šľachetne nechceme refundáciu za ich vzdelanie. To my veľkoryso ponechávame čajsi 87 percent našich každoročných vkladov na financovanie vedy pre – podľa nás – menej rozvinutý Západ. My veru nepotrebujeme vedieť, kto je najvýznamnejší žijúci mysliteľ, čo si myslí najvýznamnejší žijúci novinár, čo píše najvýznamnejší žijúci básnik, esejista či dramatik. Netreba nám balast hierarchie hodnôt!!!

Aj preto treba zrušiť umelecké fondy a predať ich budovy za výhodné dajme tomu tri percentá trhovej ceny. My na to máme. My sa máme. My sa na to máme. Nám vrchovato stačí do roka Týždeň vedy, ba možno aj Víkend vedy a napokon end vedy.

Vedecký výkon budeme hodnotiť nielen podľa bibliografických položiek, ale aj podľa počtu slov. Naša veda sa musí vyjadrovať hutnejšie a uprednostňovať kratšie slová a logické skratky, napr. depresíva namiesto antidepresív. Správne vzory nájde veda v médiách. Že sa to nedá? „Žil raz chlap, čo mal mlyn tam, kde je stok riek a tam mlel, kým mal čo, a keď nie tak sám hral šach a cnel za tou, čo mal ju rád…“ (poviedka Plech, venovaná Jánovi Werichovi, ktorý tiež napísal príbeh jednoslabične po česky). Dá sa, len chcieť a chcieť a čím viac sa chce, tým viac sa dá. Len viac slov, čím viac! A keď nie – no fuj!

Komerčná televízia Markíza razí cestu aj na úrovni pojmov. Kolabs. Nemáme iba sínus a kosínus, ale aj laboratórium a kolaboratórium, duálny priestor ku každému labáku.
Drevené kocky rôznych tvarov.
Môj život sa otočil o 360 stupňov.

Premiér Dzurinda objavil geniálnu kombináciu minulého a budúceho času. Platy učiteľom boli zvýšené od prvého apríla budúceho roku. Obdivujte, ako varí speváčka, žasnite, ako tancuje hlásateľ, tlieskajte spevu tenistov a bezvýhradne a absolútne súhlaste s laickými porotami. Osvojte si ich myslenie, cítenie aj morálku. To budú tri základné povinné predmety v budúcich škôlkach a školách a na univerzitách. Školský systém musí predsa vychovávať a vzdelávať nielen úzkoprsých špecialistov a širokoprsé špecialistky, ale aj masu potencionálnych čiže možnostných členov laických porôt. Máme na svete prvenstvo v počte laických porôt, čo potvrdila globálna laická porota. Tento hlbší zmysel vyučujúcim na všetkých stupňoch doposiaľ unikal, a preto na pomoc prichádzajú médiá. Ich metóda sa zakladá na Komenského zásadách a hojnom využívaní príkladov. Iba ignorant, ako autorka tohto textu, by ich metódu mohla skrivodlivo nazvať patavedou. Pozri pataveda.cuzco.sk. Koho by v krajine laických porôt zaujímalo, ako pracovali nelaické čiže odborné poroty pre Ceny za vedeckú a odbornú literatúru? Je táto cena jedna alebo štyri? Načo, preboha? Médiá nám – demokratickej verejnosti – správne každoročne a tradične odfiltrujú ceny a prémie. Tento rok najvyššie ocenené knihy napísali Dr. Blaha a profesori Riečanský, Mišík a Reháková. Výbor pre médiá a laické poroty márne posúdil 400 žiadostí a návrhov, podporil alebo ocenil na úrovni cca 65 tisíc euro 289 autorov, z toho vyše polovicu mladých vedcov, zasadal desaťkrát, mnohonásobne zbytočne viac ako všetky doterajšie vlády, ktoré za 21 rokov mali o kultúre a vede nula zasadnutí. Do médií by sme teda mali pretlačiť iba tú najstručnejšiu syntetickú informáciu – súčet počtu výborov, zasadnutí a všetkých položiek – vyšlo mi 4 357 nefinančných a nerátane finančných. Dá sa to ešte skrátiť. Kde bolo, tam koniec [5].

Kým demokratická SOZA a ešte demokratickejšia LITA nerušene udržujú a udržia pragmatickú kontinuitu z čias Tisovho režimu – pre neknižných autorov, umelecké fondy zaberajú nielen nadbytočné budovy ale si aj bezočivo nárokujú mediálny priestor – na úkor laických porôt. Pritom všetci vieme, že iba laické poroty zarábajú peniaze. Kreatívna ekonomika sa predsa nedá budovať na patentoch, objavoch či knihách, ale výlučne na show. Zbytočné budovy zaberajú aj STV, SRo, múzeá, galérie, divadlá – s výnimkou ako vždy jediného ideovo správneho, riadeného metódami laických porôt, tam treba bezbreho liať všetky štátne peniaze predficovské, ficovské aj poficovské, zbytočné sú akademické pracoviská a univerzity, ktoré odporujú pokroku vo forme laických porôt. Keby doparoma celá veda a kultúra v týchto svojich ulitách aspoň čušali a financovali sa z Bruselu a sponzorsky, tak by sa im dala prepáčiť ich existencia. Pretože ale bezočivo chcú od štátu peniaze, dokonca píšu vyhlásenia či petície ako historici či fyzici, aká drzosť, ba natrepávajú sa aj do médií, treba s tým demokraticky – presne ako v Čechách – skoncovať [2].

Každá laická porota nám to demokraticky schváli.

Kde bolo, tam koniec.

Pramene
[1] KALISKÝ-HRONSKÝ, R. 2010. Likvidácia… tato noc nebude krátká… Pp. 146 – 151 in Slovenské pohľady 10/2010. ISSN 1335-7786. Martin: Matica slovenská a Neografia 2010.
[2] FERKO, A. 2010. Minúta ticha alebo tretí útok na fondy. Online. www.noveslovo.sk. Reprint z Literárny týždenník 13/2001.
[3] HOVORKA, D. 2010. Potrebujeme Literárny fond? Nepublikovaný rukopis, ponúknutý médiám.
[4] SOKOLOVÁ, E. 2005. 50 rokov Literárneho fondu. Online. www.litfond.sk.
[5] DRGONEC, J. – FERKO, A. 2010. Jánošíkova banka. Nepravdivý príbeh. Satirický román o trezorovom filme. Bratislava: Perfekt 2010.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

doc. RNDr. Andrej Ferko, PhD.
– slovenský básnik, prozaik, dramatik, scenárista a publicista
– vyučuje na Katedre algebry, geometrie a didaktiky matematiky na Fakulte matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského v Bratislave
– člen Výboru pre vedeckú a odbornú literatúru a počítačové programy
Čerpané z: blog TASR

Súvisiace články:
Požiar Budmeríc? (30.09.2011)
Minúta ticha (30.09.2011)

Andrej Ferko, 14. 12. 2010 | Prečítané: 3925 | Rubrika: Polemika o…

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Anketa
Ktorý vtáčik z týchto fotografií sa vám najviac páči?

Kolibkárik čipčavý (9 hl.)
 
Sýkorka belasá (14 hl.)
 
Stehlík obyčajný (6 hl.)
 
Sokol myšiar (4 hl.)
 
Drozd plavý (0 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 33
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Imperializmus
06-07-20 * 20:27
 Re: Ruskí imperialisti
06-07-20 * 16:18
 Ruskí imperialisti
06-07-20 * 14:36
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore