www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @912
Počítadlo


Spam poison

Zrážka s islamom

Môžete veriť na kamene, ale nehádžte ich po mne

Sme svedkami zrážky medzi mentalitou stredoveku a druhou, ktorá je typická pre 21. storočie.

Wafa Sultanová

Wafa Sultanová: Zrážka, ktorej sme svedkami, nie je zrážkou náboženstiev alebo civilizácií. Je to zrážka medzi dvomi protikladmi, medzi dvomi érami. Je to zrážka medzi mentalitou stredoveku a druhou, ktorá je typická pre 21. storočie. Je to zrážka medzi kultúrnosťou a zaostalosťou, medzi civilizovaným a primitívnym, medzi barbarstvom a racionalitou. Je to zrážka medzi slobodou a útlakom, medzi demokraciou a diktatúrou. Je to zrážka na jednej strane ľudských práv, a ich porušovania na druhej strane. Je to zrážka medzi tými, čo pristupujú k ženám ako ku zvieratám a tými, čo k nim pristupujú ako k ľudským bytostiam. Čo dnes vidíme, to nie je zrážka civilizácií. Civilizácie sa nezrážajú, civilizácie navzájom súťažia…

Moderátor: Z vašich slov vyrozumievam, že to, čo sa dnes vo svete deje, považujete za zrážku medzi kultúrou západu a zaostalosťou a nevedomosťou moslimov. Je to tak?

Wafa Sultanová: Áno, práve to mám na mysli.

Moderátor: Kto to prišiel s koncepciou zrážky civilizácií? Nebol to Samuel Huntington? Usáma bin Ládin to nebol. Rád by som si s Vami pohovoril o tejto téme, ak si nemyslíte…

Wafa Sultanová: Tento výraz začali používať moslimovia. A boli to moslimovia, kto začali zrážku civilizácií. Prorok islamu povedal: „Dostal som príkaz bojovať s ľuďmi do tých čias, kým neuveria v Alaha a jeho Posla.“

Moslimovia naštartovali túto zrážku a začali tento boj vtedy, keď rozdelili ľudí na moslimov a nemoslimov a začali volať do boja proti tým druhým do tých čias, kým títo neuveria to, čo oni veria.

Aby naštartovali túto vojnu, museli preveriť svoje islamské knihy a kurikulá, ktoré sú plné volaní po takfire (exkomunikácii) a boja proti neveriacim. Môj kolega povedal, že nikdy neuráža vieru iných ľudí.

No ktorá civilizácia / kultúra na tejto zemi mu dovoľuje dávať iným ľuďom mená, ktoré si títo nevybrali sami? Raz ich volá Ahl al-Dhimma, inokedy im dáva meno „ľudia Knihy“; stáva sa, že ich prirovnáva k opiciam alebo sviniam a kresťanmi nazýva tých, „čo vyvolávajú Alahov hnev“. Kto vám povedal, že sú to „ľudia Knihy“?

Nie sú to ľudia Knihy, sú to ľudia mnohých kníh. Všetky užitočné vedecké knihy, ktoré dnes používate, sú ich knihy, sú plody ich slobodného a tvorivého myslenia.

Čo vám dáva právo nazývať ich „tými, čo vyvolávajú Alahov hnev“ alebo „tými, čo zišli z pravej cesty“? Ako môžete prísť sem a tvrdiť, že vaše náboženstvo vám prikazuje zdržať sa urážania viery druhých?

Nie som kresťan, ani moslim, ani žid. Som sekulárna ľudská bytosť. Neverím v nič nadprirodzeného, no rešpektujem právo iných veriť v nadprirodzeno.

Dr. Ibrahim Al-Khouli: Ste kacírka?

Wafa Sultanová: Vravte si, čo chcete. Opakujem, že som sekulárna ľudská bytosť, ktorá neverí na nič nadprirodzené…

Dr. Ibrahim Al-Khouli: Ak ste heretička, niet ďalšieho dôvodu karhať vás, pretože už ste rúhaním urazili islam, Proroka a korán…

Wafa Sultanová: To sú osobné záležitosti, ktoré sa vás netýkajú…

Wafa Sultanová: Bratia, môžete veriť kameňom, dokiaľ ich nehádžete po mne. Môžete vzývať, koho chcete, ale viera druhých sa vás netýka; do toho vás nič, či veria, že mesiáš je boh, syn Márie, alebo či satan je boh, syn Márie. Nechajte ľudí, nech majú svoju vieru…

Wafa Sultanová: Židia prekonali tragédiu (holokaustu) a prinútili svet, aby ich rešpektoval, a to na základe ich vedomostí, nie ich teroru, lež ich diela; nie ich kriku a vresku.

Za väčšinu objavov a vedeckých úspechov 19. a 20. storočia vďačí ľudstvo židovským vedcom. 15 miliónov ľudí, roztrúsených po svete, sa zjednotilo a vydobylo si svoje práva prácou a vedomosťami.

Nevideli sme jediného žida, ktorý by sa vyhodil do povetria v nemeckej reštaurácii. Nevideli sme jediného žida zničiť nejaký kostol. Nevideli sme jediného žida protestovať zabíjaním ľudí.

Moslimovia premenili tri sochy Budhu na trosky. Nevideli sme jediného budhistu, čo by zapálil nejakú mešitu, zabil moslima, alebo podpálil vyslanectvo. Len moslimovia bránia svoju vieru podpaľovaním kostolov, zabíjaním ľudí a rúcaním vyslanectiev.

Táto cesta nepovedie k nijakým výsledkom. Moslimovia si najprv musia položiť otázku, čo môžu urobiť pre ľudstvo; až potom môžu žiadať, aby ich ľudstvo rešpektovalo.

Toto je prepis úryvku z diskusie Wafy Sultanovej zo dňa 21. februára 2006 v Los Angeles s Faisalom al-Qassemom a Ibrahimom Al-Khoulim o teórii Samuela P. Huntingtona o zrážke civilizácií (Clash of Civilizations), ktorý odvysielala televízna stanica Al-Džazíra; preklad a šírenie zabezpečila organizácia MEMRI.

Redakčná poznámka: Podľa New York Times tento program videlo a počulo alebo čítalo na internete najmenej milión ľudí. S 260 000 komentármi je to najdiskutovanejšie video na YouTube.

Začína to celkom pekne – a tak sa to zvrhne! Najprv pravdy, potom polopravdy, potom klamstvá a nakoniec nehanebné klamstvá. Ako je to s tým postupným vyfarbovaním? Je pravda: Kto by nebol proti kameňovaniu žien? Koho z nás by nenadchla žena, ktorá je sekulárna bytosť? Ale je len polopravda, že islam napadol západ, resp. kresťanstvo. Kresťania a moslimovia sa navzájom napadli mnoho ráz, a končievalo to rozlične. Je polopravda, že väčšinu objavov 19. a 20. storočia urobili Židia. Nie je pravda, že Židia si vydobyli svetové uznanie len svojou prácou a svojimi vedomosťami (a čo peniaze?). Je lož, že sa nedopustili a nedopúšťajú teroru: len kliknite vo Wikipédii na výrazy Menachem Begin (terorista) a Irgun (teroristická organizácia). No a je nehanebná lož, že nezabíjajú nevinných: deväť zastrelených tureckých námorníkov na lodi, ktorá nedávno mala priviezť pomoc do Gazy, je obžaloba. Zlá islamu? Iste, existujú. No zlá židovstva ich vyvažujú.

Jednostrannosť a zaujatosť Wafy Sultanovej korešponduje s jej históriou:
útek v dospelosti zo Sýrie do USA, a tam kariéra novinárky, ktorá najmä po udalostiach z 11. septembra 2001 silne odsudzuje moslimov a islam, čo jej vynieslo pozvanie Svetového židovského kongresu do Jeruzalema. Veľmi dobre si rozumie s holandským pravicovým extrémistom Geertom Wildersom. Preberáme informáciu Al-Džazíry o jej názoroch a nezdržíme sa komentára: sú nebezpečné.

Foto: © Eric Grigorian / Polaris (Time)
Redakcia ďakuje priateľom e-zinu Humanisti.sk za spoluprácu pri preklade.
Chcete sa vyjadriť? Využite
diskusné fórum.

Masmediálny výskumný ústav pre Stredný východ
The Middle East Media Research Institute – MEMRI skúma, čo sa deje na Strednom východe, a to sledovaním tlače aj televízie, webových stránok, náboženských kázní a školských kníh.
MEMRI premosťuje jazykovú priepasť medzi Západom a Stredným východom; obstaráva aktuálne preklady z arabčiny, farsi, urdu, paštu, dari, hindi a turečtiny; vyhotovuje originálne analýzy politických, ideologických, intelektuálnych, sociálnych, kultúrnych a náboženských trendov na Strednom východe.
Ústav MEMRI bol založený v roku 1998, aby informoval o politike USA na Strednom východe; Je to nezávislá, nestranícka a nezisková organizácia podľa § 501(c)3. Hlavné sídlo má vo Washingtone, D.C., a pobočky v Londýne, Ríme, Jeruzaleme, Bagdade, Šanghaji a Tokiu. Výsledky výskumu MEMRI sa publikujú vo viacerých jazykoch: angličtina, francúzština, španielčina, nemčina, taliančina, poľština, ruština, čínština, japončina a hebrejčina.
Čerpané z: The Jerusalem Post a MEMRI

MEMRI, 01. 10. 2010 | Prečítané: 3931 | Rubrika: Polemika o…

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Anketa
Súhlasíte s finančnou odlukou cirkví od štátu?

Rozhodne áno (713 hl.)
 
Viac áno, ako nie (184 hl.)
 
Viac nie, ako áno (168 hl.)
 
Rozhodne nie (180 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 1245
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore